Kdo je ta Češka, která v kampani Gucci obletěla celý svět?

Jak se dneska mladá holka dostane k modelingu?

Přes Instagram. Jednoho dne mi napsala skautka, ať se vyfotím a pošlu fotky do agentury. Takže jsem si stoupla před bílou zeď a naši mi udělali pár fotek. Byly hodně tragický, protože nikdo z nich nemá moc umělecký střevo. V agentuře mi pak řekli, že se jim moc líbím, ale neví, co si se mnou mají počít. Do jejich portfolia krásných brunetek jsem nezapadala. Vzali si týden na rozmyšlenou, nicméně už hodinu po schůzce mi napsali, že mě berou.

Jaký to byl pocit?

V té době jsem moc nevěděla, co se sebou, bylo mi sedmnáct, pořád jsem se hledala. Chodila jsem na gympl a netušila, co bude dál. Budoucnost měla hodně nejisté obrysy.

Jak to?

Zaměření gymnázia je natolik všeobecné, že mi otevřelo mnoho možností a já nevěděla, po které sáhnout, na co se specializovat. Nakonec to dopadlo tak, že mě vyhodili…

Byla jsi z toho na dně?

Na konci roku jsem měla dělat sedm komisionálních zkoušek. Moc jsem nechápala, proč se mám učit něco, čemu vůbec nerozumím. Nešlo mi být součástí takového systému. Naštěstí jsem v té době měla už šicí stroj, v mobilu spoustu looků z přehlídek a v hlavě mnoho nápadů. A tak se mi podařilo přesvědčit ředitelku holešovické oděvní průmyslovky Martu Chvojkovou, aby mě přijala ke studiu. Rázem jsem se ocitla ve svém světě, kterému jsem rozuměla. Tvorba je něco, co mě velmi naplňuje, i když už ne jen v rámci oděvu, ale jako celku. Mám ráda také šperk, fotografii.

Za jak dlouho se z holky, kterou právě vzali do agentury, stane modelka?

Za čtyři dny, kdy mě Gucci pozvalo na casting do Milána. Zaplatili mi letenku a já se najednou ocitla v bytě pro modelky na okraji italské módní metropole a druhý den měla jít na casting, který mi změní život. 

Ale nezměnil?

V noci mě začalo šíleně bolet ucho. Bolest se stupňovala, a tak jsem si uprostřed noci našla, kde je pohotovost, a pěšky tam vyrazila. Když jsem tam konečně úplně zničená došla, zjistila jsem, že doktor neumí anglicky. Naštěstí jsem si všimla, že před ambulancí stojí pasák i se svými svěřenkyněmi, a požádala jsem ho, jestli by mi pomohl překládat. Nakonec jsem vítězoslavně nad ránem dorazila do bytu i s kapkami do uší. Byla jsem tak zničená, že jsem na druhý den zaspala a přišla pozdě, takže nebylo divu, že zrovna mě nevybrali. Ale byli moc milí, dali mi možnost se projevit, nebylo to jen o výšce nebo váze. Neměřili mi míry, nechtěli catwalk, jen si povídat. A za rok mě pozvali znova. 

Co bylo za rok jinak?

Absolvovala jsem šílený týdenní casting, každý den jsme dělali něco jiného. Jednou jsme chodily po mole, podruhé zkoušely oblečení, jindy zase make-up a vlasy. Na konci každého dne byla přísná selekce. Nakonec nás ze sto padesáti zbylo devadesát a odchodily jsme v tamějším muzeu krásnou show. Gucci je loajální značka, která si pak své holky najímá i na další práce. Takže mnoho z nás se pak ještě objevilo v kampaních, lookboocích nebo krátkých filmech. Byl to velký úspěch.

Modeling mě naučil, jak udělat dojem během deseti vteřin. Všichni chtějí vidět emoce. Já jsem tu od toho, abych jim jejich přání splnila.
Barbora

Kdy sis ty sama poprvé připadala jako modelka?

Loni v Londýně na fashion weeku, kde jsem strávila více než měsíc. Chodila jsem na deset castingů denně a desetkrát slyšela ne. Tehdy jsem pochopila, že modeling není žádná sranda, ale profesionální práce, k níž musím přistupovat s respektem a být vždy připravená. 

Jak se cítí dívka, které tolikrát řeknou ne?

Věděla jsem, že si musím uvědomit, že to není mnou, klienti ostatně často ani neví, co vlastně chtějí. A také jsem se naučila udělat dobrý dojem za deset vteřin.

A to se dělá jak?

Přicházím jako padesátikilová osoba, samá ruka, samá noha, která svojí osobností musí zaplnit celou místnost. Takže sehraju divadlo, popovídám si s castingovým ředitelem, jako by to byl můj dobrý kamarád, kterého jsem jen dlouho neviděla. Je důležité naučit se poznat, na co je kdo naladěný. Když třeba hraje hudba, klidně začnu tancovat, někdo jiný zase upřednostňuje dialog. Jedno mají všichni společné: chtějí se bavit, zažít show. A ne vidět sto padesát stejných holek. 

... více se dočtete v dubnovém vydání magazínu ELLE, které koupíte na stáncích nebo si ho můžete pohodlně objednat do vašich poštovních schránek. POZOR S POŠTOVNÝM ZDARMA! 

cara magazin

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. Stačí kliknout ZDE. (Akce platí pouze pro ČR.)