Šaty z nové obálky ELLE. Přečtěte si rozhovor s jejich návrhářkou

Události posledních měsíců nás všechny donutily zpomalit a ukázaly nám, že spoustu věcí můžete dělat jinak, nově. Podobně to necítí jen redakce magazínu ELLE, ale také módní návrhářka Zuzana Kubíčková, která musela zrušit původně velkorysou módní přehlídky, jež chystala na jaro. Najednou nastal klid a Zuzka se pustila do výroby nové kolekce, přičemž modely přidané v období karantény jí propojují s ateliérovou tvorbou návrhářky a nejsou tedy přímočarou konfekcí. Tento způsob prolínání reflektuje přirozený chod práce v ateliéru, který stojí na osobním kontaktu se zákaznicemi. Ve stejném duchu se pak bude odehrávat i samotné představení kolekce. Místo opulentní show, tu budou předem sjednané prezentace pro individuální zákaznice a jejich doprovod nebo malou společnost. 

Nová kolekce pokračuje v tématu, jímž se návrhářka zaobírá dlouhodobě, a který by se dal označit jako „klasická krejčovina“. Studie dámského saka, jemuž byla věnována poslední Couture kolekce představená v září 2019 byla prvním takovým počinem. Druhým pilířem nové kolekce je fakt, že Zuzana s linií Pop směřuje k vytvoření nekonečně dlouhé ready to wear kolekce, v níž své místo nacházejí nadčasové a univerzální, dobře kombinovatelné modely. Společným jmenovatelem a kritériem střihů linie Pop je klasická silueta a lichotivost ženské postavě, pojatá dle současných potřeb a autorčiny představy ideálního dámského šatníku.

Zuzko, jak jsi trávila karanténu ty? Pracovala jsi celou dobu a nebo jsi se věnovala sobě a odpočívala jsi?

První týden jsem hodně odpočívala, i když pár dní jsme se v ateliéru intenzivně věnovali výrobě roušek pro naše zákaznice. Ale zbyl čas na četbu, procházky a domácnost. Pak jsem se pustila znovu do práce na kolekci. Měla jsem ji představit na fashion weeku, ale využili jsme čas, přidali další modely a kolekci dokončili pro jednou v klidu

Bylo to pro tebe i přes všechny negativní zprávy kreativní období?

Rozhodně ano. Tempo bylo pomalejší než jindy, příjemná změna, přesto jsme udělali spoustu práce. 

Jak je u návrhářů zvykem, nová kolekce není sezónní, ale celoroční. Kdy vznikl tento nápad?

Sezónnost byla méně striktní i v mých starších kolekcích, protože základ mé práce tvoří nadčasové, klasické modely, které v šatníku přetrvávají po mnoho let a dají se nosit bez ohledu na sezónu. Nebyl to tedy nápad, který přišel jednoho dne, ale je to způsob práce, k němuž jsem vždy směřovala. Řadu Pop jsme představili v roce 2018 jako celoroční, to byl takový první viditelný počin.

Jak by jsi kolekci Pop & Couture 2020 popsala?

Je to první kolekce, v níž jsme spojily dvě linie naší práce. Zakázkovou tvorbu (označujeme ji jako Couture) a ready to wear kolekci Pop. Jednak proto, že naše typická zákaznice nakupuje z obou linií a kromě toho je nová kolekce svou podstatou zaměřená na business šatník. Vyhoví tak ženám, které se potřebují obléknout na pracovní jednání tak, aby mohly po práci volně navázat na svůj večerní program. Ve srovnání s loňskou kolekcí, která byla laděním romantická, rozevlátá, je tato více formální. 

 

ELLE

 

Já vím, že je to těžké říci, ale který kousek z této kolekce je tvůj nejoblíbenější?

Ve svém vlastním šatníku už z nové kolekce mám klasickou hedvábnou košili, chystám se na sako s dvouřadým zapínáním a kabát s broušenými kameny od Preciosy.

Jaký je to pocit, když se tvoje šaty objeví na titulní straně magazínu?

To je velká radost! Pokaždé, když vidím podařenou fotografii nebo nápaditý styling, je to moc příjemné. Baví mě na tom i to, že vidím svůj model v jiném kontextu – jak jej vnímá někdo jiný. Když je u toho navíc skvělá modelka a titulní strana, to je něco jako jackpot.

Kdyby jsi mohla obléknout jednu jedinou osobnost umělecké scény, kdo by to byl?

Z této otázky bych ráda vyklouzla oklikou. Jde totiž proti tomu, jak to s módou nebo oděvem cítím a vnímám. Chci oblékat každou ženu – každou, které se má móda líbí a nějak si k ní najde cestu. 

Jaké materiály najdeme ve své kolekci Pop & Couture 2020?

Materiálově je kolekce velmi rozmanitá. Tradiční pánské oblekové virgin vlně kontrastuje lesklý, měkký satén, hedvábný marocain, saténová organza, vyšívaný tyl s žinylkou i řada třpytivých materiálů jako lurex, tyl s křišťálem, flitry či crystal net.

Šaty jsi ozdobila broušenými kameny Preciosa. Mají místo i v běžném šatníku žen?

Ano, a to byl právě můj záměr – ukázat, že broušené kameny mají své místo i v denním šatníku. Pracujeme s nimi minimalisticky, kopírují motiv glencheck a jen sem tam se zablyští, čímž zvýrazňují propojení mužského a ženského principu této kolekce.

 

 

cara
ELLE

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. (Akce platí pouze pro ČR.)