Luxus na jedno kliknutí: 5 tipů, jak odhalit, že nekupujete fake

Proč vlastně nekupovat falešné kabelky?

Vždyť o co jde? Víte, že ji nebudete nosit navěky, protože móda se mění. A dávat za kabelku peníze, za které byste si mohli pořídit ojeté auto a nosit ji dvě sezóny, se vám právě úplně nechce. Navíc v případě replica bags 1:1, tedy padělků dělaných z prvotřídních materiálů a propracovaných do posledního detailu, je od originálu rozeznáte jen velmi těžce. Proč si tedy nekoupit kabelku, která vás vyjde o desítky tisíc levněji? Prvním z důvodů je to, že byla vytvořena v rozporu se zákonem. Vy tak svou touhou po pseudoznačkovém kousku můžete nevědomky přispět na konto zločineckým podnikům, které se zabývají novodobým otroctvím a obchodováním s lidmi. Druhým důvodem je to, že ani v luxusním segmentu nejsou pracovní podmínky v továrnách 100% ideální, ale v případě necertifikovaného výrobce je to ještě mnohem horší. Kromě neúcty k práci původního návrháře zvyšujete poptávku po levné práci lidí, kteří nemají na výběr.

Fake is a new black aneb kde se vzaly padělky

elle.cz

Nakoupíš, ale nevrátíš

Dalším aspektem, který je nutno zvážit, je, že nevíte, co kupujete. Pokud si kabelku osobně vyberete v Turecku na trhu a vidíte, jak ve skutečnosti vypadá, nevystavujete se takovému riziku jako při nákupech na internetu. To, že na fotkách vidíte naprosto dokonalý kousek, na kterém nenajdete ani jedinou odchylku od originálu, neznamená, že ho také dostanete. Ti, kteří se neštítí vyrábět padělky, se nestydí ani podvádět, aby je úspěšně prodávali. To znamená, že mnohdy nafotí originál kabelky, aby na fotkách vypadala dokonale. Ale často what you see is not what you get. Vy si podle fotek koupíte perfektní kabelku, ale přijde vám odlišný fake. A jestli se výrobci nebojí špatných recenzí nebo vrácení zboží? To opravdu ne. Své internetové obchody ruší, znovu zakládají a přejmenovávají tak často, jak se jim to hodí. Vědí, že jakmile si zruší původní doménu, jsou nedohledatelní. A stejně tak je to i s vrácením zboží. Nikdo z Evropy nebude platit poštovné za vrácení zásilky do Číny a už vůbec ji nepojede vrátit osobně. Prodejem fake kabelky tak veškerý zákaznický servis končí a vy se svých práv nedovoláte, ani kdybyste se na hlavu stavěli.

Koupili jste nedávno padělek? Potom jste na tom jako 1 z 10 lidí v EU

elle.cz

Hot modely

Pokud zatoužíte po modelu, který aktuálně nosí všichni módní influenceři, připravte se na to, že právě ten typ kabelky se bude s největší pravděpodobností padělat. Jakmile je něco populární mezi masami lidí a je to momentální módní trend, můžete vsadit krk na to, že v některé z asijských továren už se toho šijí tisíce napodobenin. Pokud je tedy něco na originálním webu prodejce jen těžko dostupné, zatímco na second-handových webech toho vidíte spoustu s popiskem „nevhodný dárek“ nebo „prodávám, protože to neunosím“, můžete si být téměř jistí, že se o originální zboží nejedná.

Vybírejte, odkud nakoupíte

Pověst je pro dobrého obchodníka vším. Nevěřte reklamě „luxusního“ on-line butiku, která na vás neustále vyskakuje na Instagramu nebo Facebooku. Udělejte si průzkum, přečtěte si na něj recenze a teprve pak vytáhněte kreditku. A že žádné recenze nemůžete najít? I to je varovný signál. E-shopy, které jsou založeny k účelu fungovat jeden měsíc, vybrat peníze od zákazníků, kteří naletí neodolatelným cenám a pak se pod nimi propadne zem, jsou bohužel běžnou praxí. Nakupujete přes internet pouze z obchodů, které samy provádí ověřování pravosti a za tímto procesem si stojí, ideálně dvouletou zárukou. Preferujte v tomto ohledu evropské nebo tuzemské služby.

Pozor na superfake: špičkové padělky se objevují v luxusních buticích

elle.cz

Mějte seznam kontrolních bodů

Při kontrole pravosti tašky je třeba všímat si několika faktorů. Zjistěte si, z jakého materiálu je taška vyrobena na povrchu a z čeho je podšívka. Kde se nachází sériové číslo. Kde všude se nachází logo a jak je velké. Jaký je odstín loga a jak výrazná je jeho hranice (padělky je mívají často ne tolik zřetelné). Jaký je použitý font písma. Jaký je na originálu použitý kov, jaká je jeho barva, jak vypadají zakončení zipů a úchyty. Mnohdy o originalitě výrobku dost vypoví i kvalita zpracování dustbagu a krabice, kterou už mnohdy padělatelé podcení.

Používejte rozum a své smysly

Pokud nakupujete luxusní kabelku na webu z druhé ruky, podívejte se, co prodejce prodává kromě ní. Jestliže má jinak ve svém portfoliu převážně oblečení a boty ze Shein nebo z New Yorkeru, je na místě zvýšená opatrnost. Ideální je si zboží vyzvednout osobně. Solidní prodejce by neměl mít s osobním převzetím a detailním prohlédnutím zboží žádný problém. Vy při nákupu zbystřete všechny své smysly a radary. Je kabelka opravdu kožená, voní po kůži nebo synteticky zapáchá? Je logo kvalitně vyšité nebo čistě vyražené? Jaká je kvalita prošití, jsou stehy pravidelné, pevné, netrčí z kabelky nitě? Jaký je na kabelce použitý kov? Je lehký a moc lesklý? Tak pozor! To všechno vám napoví, jestli máte v ruce originál nebo fake.

Christian Dior - král módy, kterému přálo štěstí

elle.cz

Zkoumejte písmo

Typografie je často jedním z nejlepších způsobů, jak odhalit napodobeninu. O co přesně jde? Jde o jedinečný styl nápisu v jakémkoli logu, značce nebo reklamě. Všechny luxusní značky používají jedinečnou typografii, kterou může být pro padělatele obtížné napodobit. Příkladem jsou například výrobky značky Dior, kde ve spoustě případů je písmo tak špatně provedené, že je napodobenina až do očí bijící. Podívejte se na typografii loga, včetně razítka „made in“. Je velkými nebo malými písmeny? Jaký je tvar a typ písma písmen (tj. patky nebo bez patek, jsou blízko sebe nebo zvětšené atd.). Věnování pozornosti těmto malým detailům vám pomůže zjistit, jestli kupujete autentickou tašku.

Inspirace, pocta, nebo kopie? Originalita je v módě jen mýtus

elle.cz

Zdroj: Byrdie.com, autorský článek