MBPFW DEN PRVNÍ: ŽOKEJOVÉ, OŽIVLÉ DORTY A KIM KARDASHIAN

 

V Hale 13 v pražských Holešovicích je pěkně horko. Nejen proto, že se tu během tří dnů odprezentují ti nejzajímavější návrháři české (a někdy i slovenské) provenience, ale protože tu paralelně probíhá také přehlídka moci. Komu to sluší víc, kdo má dražší sneakers, trendovější kabelku nebo víc kyseliny hyaluronové pod očima. Je to naprosto v pořádku, protože lidé okolo fashion z povahy své profese či zájmu, nejsou buddhističtí mniši, ale velmi soutěživí, často rozháraní kreativci.

 

LaFormela

První přehlídka Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku ve vydání jaro/léto 2022 uváděla dvojice designérů Miroslavy Kohutiarové a Antonína Soukupa, tvořící posledních jedenáct let pod značkou LaFormela. Inspirací pro aktuální tvorbu byly nejen dosavadní nejúspěšnější modely, ale také prostředí koňských dostihů. Podle bezprostředních reakcí publika bude rvačka o lesklý černý vinylový kabát s umělou kožešinou na rukávech. Zaujmou také saka s novým tvarem rukávů, které fungují jako edgy power dressing pro úspěšnou, invenční ženu.

LaFormela runway:

 

Vanda Janda

Podobně jako LaFormela vycházela ve své nejnovější kolekci ze svých z nejúspěšnějších modelů, tak i Vanda Janda se nechala inspirovat přáním svých klientek. Rozpracovává svůj koncept „full time divy", kdy chce ohromit pompézností, sebevědomím a především estetikou, která balancuje na hraně kýče a někdy se nebojí skočit ani do této propasti. Zajímavostí je, že šaty se stříbrnými flitry a zeleným boa na rukávech, odhalila autorka kolekce ještě před samotnou přehlídkou před pár dny na festivalu v Karlových Varech.

Vanda Janda runway:

 

Michael Kováčik

Slovenský návrhář, který proslul tvorbou velmi líbivých modelů, které představují klasickou ženskou siluetu, tentokrát vsadil na trochu jinou kartu. Ačkoliv soubor oděvů pod titulem BACK TO BASICS má představovat šatník sebevědomé, kariérně orientované ženy, výsledek rozhodně není konzervativní. Jako by se tentokrát Kováčik inspiroval stylem Demny Gvasalii z Balenciagy. Oceňujeme ale možnost nosit modely v průběhu celého dne, což se odráží nejen ve volbě uvolněné siluety, ale také v použití materiálů jako je hedvábí či vlna.

Michael Kováčik runway:

 

Dominika Kozáková

Nejbarevnější oděv. Takovým způsobem se dlouhodobě prezentuje návrhářka, kterou inspiruje nový cirkus i berlínská techno scéna. Tentokrát se vrátila k rodinným tradicím, ale nic ustáleného v její kolekci neuvidíte. Kromě několika modelů šatů, které jsou v kontextu předchozích kolekcí Kozákové, nečekaně konvenční. Jak ale říká sama autorka, ví, v čem ženy vypadají dobře. Což jsou zavinovací střihy, které zde několikrát použila. Otázka je, zda by takto Kozáková zaujala módní festival Fashionclash, jednu z nejprogresivnějších platforem pro návrháře vůbec. Zde totiž uspěla v roce 2018 svou výraznou kolekcí Freak Show.

Dominika Kozáková runway:

 

Pavol Dendis

Kdyby byla hostem této edice fashion weeku Kim Kardashian, vybrala by si model od Pavla Dendise. Bratislavský módní návrhář ukázal v holešovické hale černou kolekci, která byla inspirovaná glam rockem. Vinyl, volné siluety, kontrasty materiálů (hedvábí versus bavlna či kůže), dělají z kolekce pod názvem Dark Waters-Brave Youth nositelnou, instagramovou, ale přesto s uměleckým nádechem okořeněnou záležitost. Kim by si vyrazila v plášti v onom vinylovém plášti s široce střiženým límcem, ale zrovna tento kousek by slušel komukoliv.

Pavol Dendis runway: