MBPFW den třetí: Noví muži na scéně a múza Musa

 

Jaké je poučení z aktuální edice Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku? Bude vás neustále překvapovat. I když si myslíte, že o lokální módní scéně víte vše nebo se naopak domníváte, že tam není prostor pro nováčky, kteří za sebou nemají armádu slavných a vlivných, budete se divit. Poslední přehlídkový den českého týdne módy dokázal, že i když vidíte tvorbu některého autora poprvé, může vám z ní doslova spadnout čelist.

 

Valery by David Nikolov

Značku Valery, což je ruské mužské jméno, založil student Střední školy designu a módy v Prostějově David Nikolov už v sedmnácti letech. Jeho prezentace na fashion weeku má tak punc wunderkinda, zázračného dítěte, které se vyšvihlo na stejné defilé jako starší kolegové, za kterými stojí instituce známých a respektovaných škol. Nikolov tvoří streetwear metodou patchwork, což by ještě před pár lety vzbuzovalo osypky, ale nyní za to sklízí úspěch u svých vrstevníků generace Z. To, co Nikolov na fashion weeku ukázal jako by reflektovalo postoj k módě cool mládeže. Hlavně, aby tam upycling, hlavně, aby tam byla reference na nultá léta. To samo o sobě není omylem, ale Nikolov svou aktuální kolekcí bohužel příliš připomíná to, co Gosha Rubchinskiy ukázal před třema a více lety.

Valery by David Nikolov Catwalk

 

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně a Technická univerzita v Liberci

I studenti módy mimo UMPRUM mají skvělou pověst. Z jejich řad vzešel Jan Černý, Michaela Hriňová, Adriana Šatková či Lukáš Krnáč. Ti všichni patří mezi zajímavé osobnosti lokální módy, a proto si tuto přehlídku na fashion weeku nenechá ujít nikdo, kdo u nás chce hledat nové talenty. Letos udělala skvělou práci Johana Skálová se svou bakalářskou kolekcí, jež navazuje na tkalcovské řemeslo, Anežka Berecková, která se inspirovala jednotlivými historickými epochami a Klára Majorová, jež ztělesnila vývoj naší osobnosti (ty lacláče bychom rádi nosili i v dospělosti). Katarína Mydliarová zase vytvořila kolekci v 3D programu a její vývoj můžete sledovat na instagramu @brufen.k.

Univerzita Tomáše Bati Catwalk

 

Zdeněk Marek

Student Univerzity Jana Evangelisty Purkyně slibuje, že oděvem tvoří vizuální koláže, které mají reflektovat jeho vnitřní svět. Na první pohled vypadala kolekce, kterou představil, jako zběsilost. Při hlubším prozkoumání je ale provázaná mezi sebou, jednotlivé oděvy nesou referenční body, které dohromady tvoří celek. Nic pro spěchajícího diváka, který u sledování show scroluje Instagram.

Zdeněk Marek Catwalk

 

Musa

Katarína Filan Halásová založila svou značku v Bratislavě, ale studovala oděvní design a dějiny umění ve Vídni. Její kolekce nese motto: „daily uniform meets atelier" a je inspirovaná estetikou umělkyně Georgie O ́Keef. Upřímně, je úleva vidět kolekci, v níž autorka neřešila a) své kořeny, návrat k ženskosti nebo folklór, b) enviromentálního témata a budoucnost. Styl Musy v dobrém evokuje současnou Jil Sander, ale má také vlastní rukopis.

Musa Catwalk