Messy girls slaví: trend obřích tašek je zpět

Výlet do minulosti

A teď se podíváme zpátky do minulosti… Je rok 2014, Taylor Swift kraluje žebříčkům (žádná změna), módě kraluje grunge estetika Tumblr z roku 2010 a na vašem rameni se každý den houpou oversized tašky. Mini kabelky připomínající domečky pro panenky Polly Pocket, do kterých se vejde jen lesk na rty a telefon už musíte zastrčit do kapsy, ještě nikdo nezná. Střih. Zpátky do roku 2024. O deset let později je nejvirálnějším fashion doplňkem kabelka Le Chiquito od Jacquemus. Jít s módou je jedna věc, ovšem otázku, kam si uložit všechno, co nezbytně potřebujete, nelze ignorovat. Můžete se vydat cestou double bag trendu a nebo – famfáry, prosím – přivítat comeback oversized tašek. Tašek nacpaných až po okraj, tašek, do kterých si sbalíte půlku svého života, tašek, ve kterých nemůžete nikdy nic najít, tašek tak těžkých, až se vám jejich popruhy zařezávají do ramena. Jsou zpátky.

Víc je víc: trend nošení více tašek ocení pragmatičky i fashionistky

elle.cz

Od mini k mikro

Viděli jsme, jak se nám mini kabelky doslova zmenšují před očima. Počínaje raketovým vzestupem jejich oblíbenosti, poté, co Le Chiquito debutovala na podzim 2017 na runwayích. O dva roky později ji vytlačila její ještě menší sestra Le Petit Chiquito a ostatní značky se nenechaly od Jacquemus zahanbit. Bitvy o co nejmenší a nejméně praktickou tašku se zúčastnili i Prada, Chanel s mikro kabelkou, kam se vejdou sotva airpody nebo Dior se svou mini Lady Dior. Závod mikrokabelek zdánlivě vyhrál Valentino s kouskem vytvořeným pro zpěvačku Lizzo na American Music Awards 2019. A když už byly kabelky v podstatě menší než peněženky a zdálo se, že není kam dál jít, módní značka MSCHF (která mimochodem stojí i za virálními Big Red Boots) prohnala kabelku mikroskopem. Vytvořila mikroskopickou kabelku o rozměrech 657 x 222 x 700 mikrometrů, která je menší než zrnko mořské soli. Všechny ostatní značky a jejich micro bags tímto definitivně utřely nos.

MSCHF představuje kabelku, na kterou potřebujete mikroskop

elle.cz

Od mikro k makro

I s malou taškou se dá sice zahrát velké divadlo, ale kromě toho, že skvěle vypadá, nám nijak neusnadňuje situaci s uložením věcí, které potřebujeme spolu s námi přemístit. A tak jsme se odrazili od pomyslného dna a velikosti tašky se konečně začaly pohybovat opačným směrem. A jdeme z extrému do extrému. Najednou je i praktická Hermés Birkin malá a na záda popularity jí dýchá její větší, půl metru na výšku i šířku měřící sestra Haut à courroies, kterou ráda nosí například Kim Kardashian. Na jarních fashion weecích třeba Miu Miu předvedla stylově přecpané tašky, ze kterých rafinovaně vykukovaly nejrůznější předměty, Coach se s velikostí také nijak neupejpal, dokonce zkombinoval trend double bag a na své tašky ještě navěsil hrnečky NY, kšiltovky a další typické suvenýry z New Yorku. Ferragamo uvedl tašky, kde i psaníčko bylo o velikosti menšího weekenderu. Saint Laurent Icare Maxi Shopping Bag nebo The Row XL Idaho Bag jsou další dokonalé příklady. Nově spuštěný eponymní label Phoebe Philo debutoval s XL Cabas, oversized taškou za 8 500 dolarů, do které se vejde vše, co byste kdy mohli potřebovat. Na oživení trendu prostorných tašek měla svůj podíl i jejich obliba u celebrit. Kromě Kim K a její Haut à courroies, přispěla ke vzniku trendu i Angeline Jolie se svou Celine taškou, Loewe Puzzle Tote patřící Jennifer Lawrence nebo Rihannina obrovská taška Bottega Veneta. Teď si už můžeme otevřeně přiznat, že na velikosti záleží.

Nejchtěnější kabelky jara 2024. Které to jsou?

elle.cz

Zdroj: ELLE.com, Byrdie.com