TRY THE TIE TREND: KRAVATA V DÁMSKÉM ŠATNÍKU? A PROČ NE?

V březnu tohoto roku módní dům Louis Vuitton zahájil svou dámskou Ready-to-Wear show tím, co se stalo jedním z nejvíce definujících doplňkových trendů této sezóny. Herečka Hoyeon Jung tehdy vyrazila na dráhu v looku sestávajícího z rozhalené košile zdobené lehce kýčovitou, leč nezapomenutelnou květinovou kravatou. Série nahodile stylizovaných looků s tímto zdánlivě pánským doplňkem, která následovala, poskytla divákům jasný vhled do estetiky vysokoškolských uniforem i office chic oblékání. Není divu, že se kravata v dámských kolekcí usídlila na delší dobu, než jen na pár minut trvající módní show pod kreativním vedením Nicolase Ghesquiéra.

Kravata v dámském šatníku? Ale ano, račte se inspirovat...

A nebyl to jen Louis Vuitton, kdo přišel s nápadem oživit tento drobný atribut pánského šatníku. Aby Ralph Lauren ukázal svou Ready to Wear kolekci Fall Winter 2022, přeměnil jednu z mnoha galerií MoMA na repliku svého bytu v Upper East Side, doplněnou elegantními bílými pohovkami, kde účastníci v intimní a lehce opulentní atmosféře popíjeli šampaňské, hledíc na modelky oděné v nejnovější kolekci. Kravata v této kolekci byla vyhotovena ve strohé, černobílé kombinaci. Dlouhé dědictví značky luxusního amerického minimalismu proniklo do všech aspektů stylingu a ani tento prvek nezůstal bez povšimnutí. Zdobil oděvy nositelek mnohem přísněji, než tomu bylo u Louis Vuitton, svůj účel však splnil. Konotace s elegancí, americkým glamourem a manhattanskou smetánkou jsou zde na místě a jsou nadevše vítané.

To značka Sportmax nás vzala na divuplnou cestu za estetikou Davida Lynche, v jejímž pojetí rovněž kravata nechyběla. Kolekce nositelkám připomněla existenci kravaty jen tak mimochodem, jemně vykukovala spod blejzrů se širokými rameny a tón v tónu ladila s tmavými košilemi. Podobnou hru rozehrála oděvní značka Rokh. Ta se oddala atmosféře sportovního oblékání s nádechem preppy stylu a kravatě ponechala poměrně důležitou roli komunikátora módního sdělení. Ať už ji vnímáte jako znak kontrakultury, office módy nebo náctileté rebelie, jisté je, že rich kids ještě nikdy nebyly tak cool, jako nyní. I Blair Waldorf by mohla závidět.

Opět nutno podotknout, že nejde o žádnou novou věc. Když zalistujeme v módní kronice o pár let zpět, zjistíme, že hrdou nositelkou kravat byla ve třicátých letech minulého století například Marlene Dietrich, po ní Brigitte Bardot, punkrocková královna Patti Smith a princezna Diana, nebo v sedmdesátých letech samotná filmová Annie Hall, ztvárněná Diane Keaton. V letech osmdesátých Julia Roberts převzala Zlatý glóbus ve vlněném obleku s širokými rameny a květinové kravatě, která připomínala hrdinčin průkopnický vzhled.

O přímém odkazu můžeme však jen polemizovat. A neopomeňme také módními teoretiky omílaný význam smokingu „Le Smoking“, pro který se v šedesátých letech Yves Saint Laurent stal jedním z prvních návrhářů, který posunul hranice androgynního oblékání a vybavil ženy pánskými kousky šitými na míru ženskému tělu. 21. století má zkrátka pro oživování prvků pánského šatníku připravenou příznivou půdu.

Mohlo by se vám líbit

OFFICE FASHION: OBLÉKAT SE DO PRÁCE POHODLNĚ, ALE COOL

Že jít na pracovní meeting v pyžamu či v teplákové soupravě je nevhodné? Ale kdepak! Přesvědčíme vás o pravém opaku. Po měsících strávených doma na home office chceme podobné pohodlí i v našich outdoor šatnících – pohodlné domácí oblečení zažívá v posledních dvou letech svůj velkolepý vstup nejen do našich domácích, ale i každodenních sekcí šatníku. Když se oblékáme do kanceláře, zjišťujeme, že se toužíme vrátit do zajetých kolejí a pravidel společenského dress codu, přesto se však nechceme nechat ochudit o pocit pohodlí. Jak tyto dříve neslučitelné protipóly v šatníku propojit?
elle.cz

Ještěže existuje mnoho způsobů, jak kravatu nosit. Sehrajte aférku s pánským šatníkem a oblékněte široký blazer a kalhoty volného střihu, nebo vsaďte na dokonale tvarované přiléhající siluety šatníku dámského. Ať už chcete vypadat ležérně a svým vzhledem okolnímu světu říkat francouzské ‚‚Je ne sais quoi!‘‘, nebo chcete kravatou svému looku dodat ostrovtip a preciznost, dokonce i způsob vázání přispívá k tomu, jak celý outfit vyzní. A tak vzhůru na průzkum do pánského šatníku! A než si kravatu vypůjčíte, nezapomeňte se zeptat. Je téměř jisté, že ji jen tak nevrátíte. Pánská kravata se totiž tímto pro současnou ženu stává do odvolání nepostradatelnou.

Mohlo by se vám líbit

VELKÝ NÁVRAT ESTETIKY NULTÝCH LET? AŤ ŽIJÍ ULTRAKRÁTKÉ MINISKIRTS!

Jak se jen může stát kus oblečení o délce třiceti centimetrů ze dne na den virálním? Oblékly ji Emily Ratajkowski, Emma Corrin, Hailey Bieber, Naomi Campbell, Nicole Kidman, Hunter Schafer, Chiara Ferragni, Elsa Hosk, Zendaya nebo Bella Hadid, ale třeba i Anna Dello Russo. Tento výčet však velkými jmény módního světa zdaleka nekončí. Ultrakrátké mini skirts milují slavné osobnosti i stylisté módních magazínů, jejich délka ovšem dráždí ty, kteří by je nejraději ponechali v zapomnění estetiky let nultých.
elle.cz

Zdroj: Dazed, Hypebae, ELLE