Gianni Versace: Příběh o módním mágovi se špatným koncem

Když Gianni Versace vyrůstal, sledoval jak jeho matka, zakázková krejčová, pracuje na návrzích oděvů ve svém butiku. V devíti letech pak vytvořil svůj první oděv. Šlo o dlouhé modré šaty s jedním ramínkem. O přibližně čtyřicet let později podobné šaty z dílny Versace oblékla samotná princezna Diana.

Začátky módního mága

Po absolvování střední školy strávil krátký čas v matčině obchodě, než se v roce 1972 přestěhoval do Milána, kde pracoval pro několik italských ateliérů, včetně Genny, Complice, Maria Valentina a Callaghana. Podporován italskou módní rodinou Girombelliových, založil v roce 1978 svou vlastní společnost Gianni Versace SpA a ve stejném roce uspořádal svou vůbec první ready-to-wear přehlídku pod vlastním jménem. Jeho bratr Santo se stal generálním ředitelem značky a jeho sestra Donatella návrhářkou a viceprezidentkou. První butik značky se nacházel na Via della Spiga, hlavní milánské nákupní třídě, a stal se zásadním místem pro ty, kteří dychtili po novém pojetí ženského oděvu.

Versace v osmdesátých a devadesátých letech vybudoval módní impérium výrobou oděvů, ze kterých vyzařovala smyslnost a sexualita. Mezi jeho nejslavnější návrhy patřily sofistikované bondážní komplety a polyvinylchloridové šaty. Oblíbený pro své provokativní šaty sršící sexem a atraktivitou, Versaceho kritici považovali jeho návrhy za vulgární. Stal se rivalem dalšímu italskému módnímu velikánovi, Giorgiovi Armanimu. Tehdy se začalo říkat, že zatímco Armani obléká manželku, je to Versace, kdo obléká milenku...

Gianni Versace a jeho životní múzy...

Versace, kritikou a rivaly neodraditelný, uspořádal svou další módní přehlídku ve svém honosném sídle v Miláně, za přítomnosti fanoušků a paparazzi, kteří čekali na příjezd jak jeho přátel z řad celebrit, tak jeho věrných modelek. Nejen že dorazil Elton John nebo taková Madonna, ale především se v blescích fotoaparátů blýskly Cindy Crawford, Linda Evangelista, Christy Turlington nebo Naomi Campbell. Novináři je nazvali supermodelkami a Versace se velkým dílem zasloužil o to, že proměnil svět módy ve vysoce výkonný a ostře sledovaný průmysl plný celebrit, kterým zůstává dodnes. Jeho kampaně fotili jen ti nejlepší fotografové a objevovaly se v nich jen a pouze právě topmodelky. Ty, které Versace obsazoval, nebyly pouhými anonymními dívkami, ale součástí světa Gianni Versaceho. Pomáhaly mu jej tvořit a jedno bez druhého by nebylo tím, čím bylo.

Jak Versaceho úspěch stále rostl, začal s pomocí své rodiny zakládat butiky po celých Spojených státech. Zaměřil se také na vydávání série konferenčních knih, které obsahovaly jeho náčrty a fotografie jeho výtvorů od významných fotografů. Versaceho zájem o nové a odvážné nadále vzkvétal a v roce 1989 poprvé navrhl řadu haute couture. Návrhářův úspěch přitahoval další a další dílčí vítězství.

Příběh se špatným koncem

V roce 1993 byla Versacemu diagnostikována vzácná rakovina vnitřního ucha. S touto rakovinou úspěšně bojoval a poté začal přenášet většinu svých obchodních povinností na rodinu. Osudovým se mu však stal červencový den roku 1997. Když se po ranní procházce vracel do svého domova v Miami Beach, byl Versace na předních schodech zastřelen sériovým vrahem Andrewem Cunananem. V době jeho smrti mnozí věřili, že pětadvacet let trvající kariéra návrháře byla na svém vrcholu. Zmírnil svou ranou tvorbu a začal vytvářet stále rafinovanější, ale barevnější a sexy oděvy. Jeho společnost se rozšířila na výrobu oblečení pro muže, ženy a děti, stejně jako kabelky, šperky, parfémy a předměty pro domácnost. Versaceho dílo bylo oceněno posmrtnou retrospektivou, která se konala od prosince 1997 do března 1998 v Costume Institute Metropolitního muzea umění v New Yorku. Po jeho smrti převzala jeho sestra funkci hlavní návrhářky značky Versace.

Princ potisků a král jet-set stylu. Kdo byl excentrický Emilio Pucci?

elle.cz

Zdroj: Brittanica, Youtube