Outsider, architekt, génius. Virgil Abloh dobyl módní Olymp

 

Narodil se 30. září 1981 ghanským přistěhovalcům v americkém státě Illinois. Matka pracovala jako krejčová, otec měl obchod s barvami. Když před rokem Ameriku zmítaly protesty proti policejní brutalitě vůči Afroameričanům, vzpomínal Virgil Abloh na to, jak se vždy snažil nevyčnívat, být neviditelným a chovat se slušně, protože je přece „černo-černé barvy pleti", jak napsal na svém Instagramu.

O vzdělání Ablohovým rodičům ale šlo především, proto svého syna přihlásili do katolické školy, odkud pak přešel na univerzitu ve Wisconsinu. Zprvu studoval na inženýra, později pokračoval na Illinois Institute of Technology, kde získal magisterský titul v oboru architektury. I když patřil mezi velmi poctivé studenty, o víkendech Abloh hrál na večírcích jako DJ. V tu stejnou dobu objevil Virgil Abloh módu, začal o ní psát na blog The Brilliance. „Jsme svědky nové éry, kdy návrháři budou stejně populární jako rockové hvězdy," napsal například. Poprosil také svou matku, aby ho naučila pár základních střihů a začal šít vlastní trička.

Louis Vuitton – inovátor, který změnil svět svou cestou

elle.cz

Stále častěji začal do svého oblečení zapojovat poznatky z architektury. Společně s Kanye Westem, se kterým se seznámil už dříve v Chicagu, odjíždí Virgil Abloh do Říma, aby se stali stážisty v módním domě Fendi. Tradiční italská značka a Afroameričané z Chicaga ale spolu rychle našli společnou řeč. Vedení Fendi bylo nadšené z Ablohovy schopnosti reinterpretovat hodnoty značky.

 

Jsme svědky nové éry, kdy návrháři budou stejně populární jako rockové hvězdy.

 

Psal se rok 2009 a internet objevuje kouzlo street stylu. Jeden z nejznámějších fotografů Tommy Ton zachytil Virgila Abloha po boku Kanye Westa před přehlídkou Comme des Garçons v Paříži. Snímek rychle koloval po internetu a dodnes je považován za jeden ze stěžejních momentů moderního street stylu.

Dále kariéra Virgila Abloha nabírá přímo raketový spád: stává se kreativním ředitelem umělecké agentury Kanyeho Westa, zakládá svou první značku Pyrex Vision. Nakoupí neprodané flanelové košile od Ralpha Laurena za 40 dolarů kus, natiskne na ně slovo „Pyrex" a číslo 23, které odkazuje na Ablohova dětského hrdinu Michaela Jordana. Cenu zvedne na 550 dolarů. Právě v tento okamžik vzniká základní esence úspěchu Virgila Abloha: kombinuje tradiční módu, luxus a streetwear. Neslučitelné světy dokáže mísit elegantním způsobem, ale zároveň je skvělým grafickým designérem a hudebním znalcem. Všechny svoje dovednosti zakomponuje do nové značky Off-White, kterou zakládá v roce 2013 a stěhuje se do Milána.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

V Evropě se Abloh rychle stane hvězdou: prezentuje své kolekce na fashion weeku v Paříži, je finalistou ceny LVMH. Obléká Nicki Minaj v klipu Feeling Myself, otevírá butik v Tokiu a spolupracuje s umělcem Takaši Murakamim. Pak už je to jen krůček k uvedení vlastních tenisek pro Nike, a když je Ablohovi v roce 2018 nabídnuto křeslo uměleckého ředitele pánské divize Louis Vuitton, nikdo se nediví. Jeho jméno je stále jedno z nejskloňovanějších na módní scéně a na Instagramu má 6,3 miliónů sledujících.

Fotka svatebních šatů, které Abloh vytvořil pro Hailey Bieber, sesbírala neuvěřitelných 4 milióny srdíček. Na závoji nechyběl nápis „Till Death Do Us Part". I sem Abloh zakomponoval svou lásku pro nápisy a písmo obecně. Poznat jeho výjimečný talent můžete také přes online kurz, který návrhář vytvořil ve spolupráci s Harvardskou univerzitou. 

Na Virgilu Ablohovi můžete obdivovat také obchodního ducha, inteligenci, kreativitu, ale také skutečnost, že dokáže vytvářet pevné osobní vztahy. S manželkou Shannon Sundberg se seznámili už na střední škole, randili spolu deset let a v roce 2009 se vzali. Své soukromí si ale Virgil Abloh přísně chrání, a proto patří nejen k nejplodnějším, ale také nejtajemnějším designérům současnosti.

Jan Černý: Dívám se na své návrhy z deseti metrů

elle.cz