Proč se nemůžeme nabažit nude odstínů?

 

Zpočátku je nutné podotknout, že nude není jednoznačný termín. V jeho jádru se nachází rozporuplné etnické interpretace. (Nekteří návrháři se je však postupně snaží rozklíčovat, když nabízí hned několik odstínů, jako například Christian Louboutin. Proto je také na místě a korektní mluvit o nude v množném čísle.) Nicméně nude barvy v podání evropských návrhářů většinou znamenají do tělové béžové koncipované tóny, které už poněkolikáté bodují v žebříčku trendů. Proč? 

Jackie, Diana a Kelly: Kabelky, pojmenované po významých ženách

elle.cz

Nude odstíny dominovaly šatníku celebrit už od roku 2010. Odvážně přiléhávé šaty Evy Longorii či Salmy Hayek trhaly rekordy v citacích módními bloggery. Americká společnost Pantone pak v roce 2017 vydala novou barvu s označením 14 – 1315 TCX s označení Hazelnut. Zdánlivě lískooříškový odstín však připomíná tón pleti Europoidní rasy. Do módy se inflitroval rychle a brzy ovládl tendence napříč oděvní průmyslem. Stal se symbolem sexappealu. Zažili jsme ho coby umocňující prvek pouzdrových střihů, které tak na první pohled působily skutečně nahým dojmem. To právě proto se vžil pojem nude. Celebrity si ho zamilovaly. Jde o alternativu k černé, která zeštíhluje a vytváří dokonalou iluzi. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Nicméně díky nadužívání tohoto odstínů na červených kobercích nechvalně proslulých eventů a také díky popularitě nude odstínů u účinkujících ve vulgárních reality shows se z tohoto trendu velmi rychle stal vyčpělý a hrubý akcent sexuality. Avšak i tak jej designéři navrátili do hry na přelomu roku 2018 a 2019 jako symbol rustikální čistoty. V kolekcích Jacquemus se tělové odstíny objevily znovu. Trendové knihy tehdy do inspirativních koláží vedle sebe stavěly klasy pšenice a hrubé plátno. Původní 14 – 1315 TCX, tedy ona lískooříšková barva od Pantone, získala skutečnou spojku s přírodou a naturálním kouzlem. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Očištěn od vulgarity tak trend rezonuje i v případě letních kolekcí roku 2021 a také nadcházejících podzimních kolekcí. Zbaven pomyslné skvrny v podobě zbytečně vyhnané tělesnosti tak nyní reprezentuje styling bez nároků na genderovou vymezenost, a proto vyznívá jako nadmíru moderní a souvislostmi doby nezatížená tendence. A také do sebe obsorbuje i daleko širší škálu tělové barvy, než jen té evropské. Když je teď řeč o nude odstínech bavíme se hned o celé škále - bohaté na jemné nuance a přecházející z béžové do hnědé, světle hnědé, tmavě kakové... Lze si ji snadno osvojit, pokud budete volit neutrální a volné střihy v lineárním provedení. 

Nude F/W 2021

Nový symbol elegance, střídmosti a rozvahy, jenž nedeterminuje sociální postavení ani bonitu či konkrétní status. Prosté toxických kontextů vyzdvihuje nové pojetí nude odstínů skutečnou osobnost nositele. Samozřejmě, že i tak zůstává změnou nedotčeno mnoho střihů, a to nejen v sortimentu oděvních řetězců, které budou i nadále vyzdvihovat erotiku nahého odívání. Vy se jí ale vyhněte, ať z vás není cítit lascivnost. 

Věk opulence. Post-lockdownová móda je odvážná i bláznivá

elle.cz