Sedm generací, jedna vášeň!

Šperkařská značka Gismondi patří mezi nejstarší šperkařské rodiny na světě. Rodinné tajemství si bez přestávky předávají z generace na generaci. Jejich šperky patří mezi špičku ledovce, který spojuje tradiční rodinné řemeslo s nadšením a elánem svého nejmladšího následníka a současného ředitele Massima Gismondiho. Ten nás osobně přivítal během svého pobytu v Praze přímo v nově otevřeném butiku. Nečekejte žádnou opulenci, ale připravte se na nádhernou “insta-friendly” lososovou atmosféru, úsměvy od ucha k uchu a šperky, ze kterých se vám bude tajit dech. Přesto jde o místo, kam klidně můžete vyrazit s dětmi. A klidně jim něco koupit… Nevěříte? Čtěte dál…

Kdybyste měl popsat značku Gismondi třemi slovy, která by by to byla?
Tradice, současnost a umění.

Jaká je vaše první dětská vzpomínka na krásný šperk?
Myslím, že mi bylo třeba tak deset nebo jedenáct let. Tenkrát jsem byl s rodinou v Londýně a šli jsme se podívat na klasický trh se šperky. Je to velmi starý trh, který se nachází pod širým nebem a koupíte tam vše od lepších po bezcenné tretky. A tehdy poprvé jsem v ruce držel opravdu starý šperk s nádherným smaragdem. Vzpomínám, jak jsem byl naprosto okouzlen tou řemeslnou prací a nádherným kamenem.

Člověk by řekl, že jste byl obklopen krásnými šperky odmalička…
Samozřejmě, že jsem byl. Ale neprojevoval jsem o ně velký zájem. Tehdy na tom trhu jsem si poprvé uvědomil, že bych se opravdu rád stal šperkařem.

Massimo Gismondi

 

Vaše rodina pochází z Janova. Prozraďte mi vaše oblíbené místa, které bychom si v tomto nádherném italském městě neměli nechat ujít…
Málokdo ví, že Janov má mnoho památek, které chrání samotné UNESCO. Je to město s úžasnou architekturou a milými lidmi, kteří se vám vždycky budou snažit pomoci. Rozhodně vám rád doporučním katedrálu Cattedrale di San Lorenzo a náměstí Piazza della Vittoria. 

Když už mluvíme o nádherných místech, jaká je vaše nejoblíbenější destinaci v Itálii?
Rozhodně Portofino. Nechází se asi třicet kilometrů od Janova a je součástí italské riviéry. Místo, které vás naprosto okouzlí svojí malebností a originální atmosférou. 

Kde hledáte inspiraci pro tvorbu šperků? 
Právě z cestování samotného. Velmi rád objevuji nová místa, lidi, kultury. Nabíjí mě to energií a pozitivně ovlivňuje v jakékoliv tvorbě. A ideálně, když je se mnou moje rodina. To jsem nejšťastnější a také nejvíce tvůrčí!

Jaký první šperk jste daroval své ženě?
To už je opravdu hodně dávno (směje se). Ale pamatuji si to přesně! Byl to náhrdelník s přívěškem srdce, ve kterém byl zasazen diamant slzovitého brusu. Sám jsem ho navrhl. Ale to už je více jak dvacet tři let.

massimo gismondi

 

Již dříve jste v Praze otevřel speciální umělecký prodejní pop-up, kdy se milovníci krásných šperků na vlastní oči mohli přesvědčit o jejich kráse. Vždy to bylo ale jen na pár dnů. Teď otevíráte svůj první butik v pražské Pařížské ulici. Myslíte, že náš trh dozrál pro šperky Gismondi?
Vlastně je to zajímavý příběh. Trávil jsem dovolenou s rodinou ve Svatém Mořici, kde také máme svůj obchod, a tehdy jsem se seznámil s Naďou Daduliakovou (majitelka pražského butiku Gismondi, pozn. red.). Přišla tam do butiku jako klientka. Nevím, jak to máte vy, ale já věřím na osud. A tehdy slovo dalo slovo a za chvilku jsme připravovali v Praze první pop-up obchod. A když jsme se pak rozhodli spolupracovat ještě úzce, opravdu dlouho trvalo najít správný prostor. Takový, který nebude příliš velký ani malý, světlý ani tmavý… Ale, jak se říká, kdo si počká, ten se dočká. A teď tu sedíme v Pařížské ulici číslo 4. Mohl jsem otevřít svůj butik kdekoliv na světě, ale já věřím, že není náhoda, že jsme teď tady.

Co vás dělá šťastného?
Moje rodina.

Čím relaxujete?
Svoji prací. Vlastně nevím, jestli tomu mám tak říkat. Dělám něco, co mě baví. Co může být lepšího, než si stále plnit svůj dětský sen?

Jaký je váš nejoblíbenější šperk v pražském butiku?
Zrovna dnes nám ho doručili. Je to nádherný náhrdelník posázený diamanty. Dá se nosit velice blízko u krku, prakticky až skoro jako tzv. choker. Ale do dekoltu ženy vede nádherný přívěsek zakončený diamantem hruškového tvaru. Tradiční a současné zároveň! Přesně takové šperky mám osobně já nejraději.

 

Butik Gismondi1754 najdete v Pařížské ulici 4, v Praze 1.

@gismondi1754_prague

 

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA