Trendy z roku 2010 aneb oblečení, které si možná znovu zamilujeme

 

Móda je kulturní fenomén, krmivo mas, kontroverzní společenské téma, umění i žert. A zdá se, že v momentně, kdy ji začínáme rozumět ji svým chování a tužbami znovu zakřivujeme do podoby, kterou se učíme rozpoznávat zas a znovu. Aneb historie se opakuje a tady je seznam toho, co jste nedávno zabalili do krabic se štítkem pasé. Možná je na čase ji znovu otevřít.

Mackintosh

Ikonický plášť z počátku dvacátého století se na počátku první dekády nového milénia stal předmětem zkoumání u nejedné značky. Burberry, britská ikona, tehdy vedená návrhářem Christopherem Baileym sklízela úspěchy u kritiků i fanoušků a jejich každoroční edit kabátu, který je synonymem nepromokavého stylu, britské tradice i francouzského šarmu válel žebříčky trendů. Poslední několik sezón se jej však generace Z učila nahrazovat nadměrnými kabáty z dílny Vetements. Pro svou variabilnost se však může česky přezdívaný baloňák znovu vrátit do popředí jako sladkobolná vzpomínka na módu neposkvrněnou enviromentální krizí.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Skinny džíny

Ač v současných přehledech většinou stále zastávají roli outsidera, může se i jejich střih vrátit coby variace na elegantnější podobu denimu. Na popularitě ztratily takové kalhoty především proto jak gendrově zatížené jsou. Příliš ženské, či příliš pánské tvary slimek ale dodnes pod vrstvou prachu přežívají v šatníků mnohých influencerů po celém světě. A podle našeho názoru jen čekají na správný moment reinterpretace.    

Sorela: Nevšední fotostory zobrazující mnoho podob svobody

elle.cz

Éra Ricarda

Stále vaše srdce bije touhou obléci modely italského návrháře Ricarda Tisciho pro Givenchy? Jeho asymetrická, jak z Bronxu vystřižená a přesto nadmíru ženská podoba lineárních a v detailech přesto symetrii vzdorující couture představuje esenci módních kolekcí roku 2010. Bohatý styling doplněný o septa, piercingy a bohaté potisky, jak z kaleidoskopu se už dnes stává předmětem zkoumání několika historii reflektujících TikTokerů. Jediný kaz na kráse tohoto trendu? Nešel příliš naproti sílící body positivty, je tedy možné, že když jej oblékneme v plus size provedení, bude tento okouzlující styl znovu dominovat našim šatníkům?  

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Karl a jeho Chanel

Karl Lagerfeld – nesmrtelná ikona, která ocejchovala módu svými kreacemi pro Chanel. Měl v sobě kus té původní německé nátury, jeho Chanel byl proto pomyslným jódlováním stylu zakladatelky módního domu Coco. Doslovný, někdy trochu kýčovitý, pokaždé hraví. Tvíd vrstvil na další tvíd a další tvíd, celé to zabalil do neonu a k tomu obul modelkám „ponožkové tenisky.“ Mix nepředvídatelný, dech vyrážející, skoro toxický… Předvídáme, že hlad po jeho pohledu na moderní dívku bude sílit.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Košile se stojáčkem

Bílá košile se stojáčkem působí vyčerpaně, dnes totiž bílou halenku v ulicích oblékají všichni v úplně jiných mutacích. Nadměrnou, s nadměrným límcem či asymetrickou. Ale stejně tak, jak trochu té party, ani trochu lineárnosti nikoho nezabilo. Až se vrátí potřeba formulovat novou podobu elegance, může se tento střih znovu masivně prodrat na úplný vrchol.  

Estetika postpunku

Tohle je trochu delikátní, ale pamatujete si ještě na rukavice bez prstů? Nebo červeno-černé, nejlépe proužkované návleky na zápěstí? Nebo pyramidové pásky? Do hlavního módního proudu si mohou najít cestu i tyto streestylové ujetiny, které v době, kdy z rádií zaznívali Green Day nebo Arvil Lavigne frčely mezi mladými. Tady se bavíme o skutečném syndromu nostalgie, který by mohl přenést svou pozornost z teplákovek Paris Hilton na skáčkové kšandy nebo outfity definované špinavými konvrezkami a co potom proužkovaná kravata? Už vám to chybí?   

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

DESET LET CROP TOPU! PROČ SE HO NEMŮŽEME VZDÁT?

elle.cz