Sorela: Nevšední fotostory zobrazující mnoho podob svobody

 

Barbora Gajová o bývalém režimu:

"Právem nevzpomínáme na ty co se pravidlům podvolili, nýbrž na ty co riskovali, aby mohli dělat to, co je naplňuje a být sami sebou. Nedokázala jsem pochopit jako dítě moderní doby, jak mohli lidé trpět taková pravidla a jak mohli dopustit cenzuru, ale možná mi došlo, že sami jsme si strůjcem, žít podle něčích pravidel je jednoduché, ale postavit se a dělat věci podle sebe je krokem náročným. Socialistický realismus je vlastně takový paradox, do realismu má hodně daleko. Idealizuje totiž komunistický režim.

Pokud realismus rovná se pravidla, nechci být realistou, nýbrž snílkem.

I přes to, že se naše země tváří jako svobodná, v hloubi duše nás stále svazuje minulost, strach z nových a jiných věcí. Jako obyčejní lidé nemáme možnost vidět co se děje za oponou, společnost nás tak nějak tlačí ať jsme všichni stejní, ať se snažíme být jako ostatní. Prosím buďme sví, tvořme, vyjadřujme se skrze umění a mluvme i o tom o čem lidé nechtějí slyšet. Pojďme se cítit svobodni. Nechme místa té doby stát jako připomínku obrovské změny a pokroku k lepšímu světu. Jako připomínku kontrastu minulosti a dneška, kdy se můžeme zhluboka nadechnout a promluvit."

Barbora Gajová:

Marie Zdráhalová o socialismu:

"Svoboda není samozřejmá, proto je třeba si jí vážit a hlídat ji, jelikož se často stává, že nás neopouští ze dne na den, ale potichu se vytrácí, čehož si všimneme, až když je (téměř) nenávratně pryč. Období socialistického realismu bylo plné budovatelské snahy o pozvednutí ducha dělnické třídy, avšak za propagandistickými úsměvy stála tvrdá ruka cenzury, která nedovolovala člověku žít život naplněný pravdou.

Cokoliv, co bylo jiné, bylo špatné. I přes to, že socialismus v naší zemi vystřídala demokracie již před 30 lety, strach vybočovat je v našich myslích zakořeněna dodnes. Možná i proto máme tendence se přiklánět k těm, kteří si naši svobodu berou do svých rukou, protože pak je třeba jen naslouchat pokynům a zříct se tak možné viny za své skutky. Totiž tam, kde je svoboda, je i zodpovědnost."

Marie Zdráhalová:

Foto: @barunkaga @m.arie_z

MUA: @makeupartistleona

Vlasy: @kuba_janos z @doesbarbershop 

Stylistka: @nataliepospisilikova

 

Modelové: @davoion @pmalaska @milon_mlcak

Modelky: @alexandra_mlcakova z @elymngmt, @vendysuterova z @eskimo.bohemia, @k_klaudie

 

Kostkované modely: @nicolsevcikova 

Ostatní oděvy upcyklované stylistkou, ze skříní našich prarodičů nebo modelů vlastní (černé kalhoty, kabát a bílé košile)

Náušnice: @studio_muun

Kabelky: @ademi_studio