Vytvořit outfit mi trvá jen 20 minut, říká Daniel Lismore

Britský umělec, návrhář, model a fotograf Daniel Lismore je známý nejen pro své extravagantní outfity, ale také tím, že popularizuje udržitelnou módu a materiály. Byl součástí několika udržitelných kampaní a úzce spolupracuje s britskou návrhářkou Vivienne Westwood, jež se tématy jako je právě udržitelnost či lidská práva zabývá dlouhodobě. 

Daniel je autorem knihy Be Yourself, Everyone Else Is Already Taken a jeho modely můžete shlédnout mimo jiné na putovní výstavě I’m a piece of art. 

Do Prahy zavítal k příležitosti zahájení Festivalu udržitelné módy, který trval do 29. března ve Westfield Chodov. 

Jak jste se dostal ke spolupráci s Vivienne Westwood?

Před lety jsem četl její knihu Manifesto a ozval jsem se jí s tím, že bych měl velký zájem jí s čímkoli pomoct. Začali jsme spolupracovat na jejích politických kampaních. Tak jsem poznal své další přátele jako například Pamelu Anderson nebo Juliana Assangea. 

Kdy jste se začal oblékat způsobem, jakým se oblékáte dnes? Byl to proces, nebo se to stalo ze dne na den?

Už jako dítě jsem si tvořil vlastní trčika nebo čepice. Jako teenager jsem se oblékal rozhodně ještě extravagantněji než teď. Ale postupně jsem ubíral, kde bylo potřeba, a naopak přidával jinde a nakonec tu dnes sedím v outfitu inspirovaném medúzou. 

Uvádíte, že svou inspiraci nejčastěji čerpáte skrze lucidní snění. Jak přesně to funguje?

Když Salvador Dalí hledal inspiraci, sedl si do křesla, vzal si do ruky klíče a začal usínat. V momentě, kdy upustil klíče se vzbudil a zapsal si cokoli, co se mu zrovna honilo hlavou. Dělám to podobně – dám si k posteli tužku a papír, a kdykoli se vzbudím, zapíšu si svoje myšlenky. Děje se mi to, i když třeba jen zavřu oči, najednou vidím tolik barev a tvarů a nemám ponětí, kde se to v mé mysli vzalo. Vím, že takové myšlenky v hlavě máme, jen k nim po většinu času nemáme přístup.  

Kdo z osobností vás inspiruje?

Znám spoustu lidí, kteří na mě měli velký vliv – Isabella Blow, Daphne Guinness, David LaChapelle, Björk, Vivienne Westwood… to jsou všechno lidé, které neuvěřitelně respektuji za to, co dělají a jakým způsobem to dělají. Jsou to moji přátelé, kteří tady pro mě vždycky jsou a já jsem za ně neuvěřitelně vděčný.

Jak dlouho trvá tvorba jednoho looku?

Daniel Lismore

Uvidíme vás dvakrát ve stejném outfitu?

Mé outfity drží hlavně díky spínacím špendlíkům, takže úplně stejně oblečený nejsem nikdy. Ale jednotlivé kousky vzájemně kombinuji a nosím je opakovaně. Isabella Blow vždycky říkávala, že každý kousek oblečení žije vlastním životem. Když šla ven v oblíbeném klobouku, mluvila o něm, jako by si vyrazila s kamarádkou. 

Jak nahlížíte na téma udržitelnost?

Moje maminka mi říká, že jsem se o toto téma zajímal už odmala – třídil jsem odpad, nakupoval z druhé ruky, vše přešíval a podobně. Udržitelnost podle mě dává věcem šanci na druhý život. To, co mám teď na sobě, jsou látky, které jsme používali na představení v opeře. Někdo by je vyhodil, já z nich udělal módní kousek. 

Byl jste součástí řady udržitelných projektů, na který vzpomínáte nejraději?

Future Fabrics Expo v Londýně představilo několik nových udržitelných materiálů, to mě moc baví. Londýnský Graduate Fashion Week představil spoustu mladých návrhářů, již pracují s udržitelnými materiály, je skvělé vidět zájem o toto téma právě u mladých lidí.

V roce 2015 jste se stal tváří kampaně „Close the loop“ módního řetězce H&M. Ten ale patří mezi jedny z hlavních představitelů fast fashion, neprotiřečí si to tedy s vašimi světonázory?

Šlo o jednu z prvních kampaní, jejíž tváří byla opravdu rozmanitá skupina lidí a která propagovala udržitelnost. Hlavním tématem byla recyklace, a to je něco, co chci podpořit. Kampaň byla celosvětová a já jsem rád, že jsem mohl být její součástí. Ačkoli H&M nepatří mezi „nejudržitelnější“ značky, jsem rád, že jsem podpořil jejich snahu o zlepšení. 

Kdybych chtěla teď začít žít více udržitelně, co se módy týče, co byste mi poradil?

Nesledujte trendy. Trendy jsou to nejhorší. Zatím o tom nikdo moc nemluví, ale „netrendovost“ je podle mě dalším krokem k udržitelnějšímu módnímu průmyslu. Dalším typem je promýšlet vaše nákupy. Vždycky se sám sebe zeptat: Skutečně to potřebuji? Jak dlouho mi to vydrží? Opravdu to chci? Co s tím udělám, když se to rozbije? Mám to komu darovat, když se mi to přestane líbit?

Nezaměnitelný styl Daniela Lismora:
Podívejte se s ELLE na Festival udržitelné módy do Westfield Chodov:
ELLE

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. Stačí kliknout ZDE. (Akce platí pouze pro ČR.)