Cesta na Oscary

Která celebrita byla první, koho jste oblékl, a jak vás objevila? 

Napadá mě Halle Berry, protože byla skutečně první, kdo značku mezinárodně zviditelnil. Když v roce 2002 vynesla mé šaty, byla první afroamerickou herečkou, která získala Oscara. O značce Elie Saab věděla díky svému stylistovi. Do těch šatů se zamilovala a měsíce si je nechávala ve skříni, protože si je chtěla obléknout při významné příležitosti. Poté, co vyhrála, se objevila na titulních stranách všech novin, v úvodních televizních zprávách po celém světě. Přesáhlo to rámec módního zpravodajství, protože šlo o opravdu historický okamžik. 

Co kromě dokonalého střihu zohledňujete, když tvoříte?

Mou prioritou je vždy navrhnout šaty, které co nejlépe zdůrazní postavu své nositelky a dodají jí ženskost a eleganci. Myslím si, že každá žena – nejen celebrity – si při hledání šatů vždy zvolí takové, které ji udělají krásnou a dodají jí sebevědomí. 

Jak si vybíráte hvězdy, se kterými chcete pracovat?

Musí být dobrou reprezentantkou značky. Nejde jen o její krásu, ale především o její osobnost, celkové vyzařování, duch musí odpovídat filozofii a image značky. Mám rád ženy s charakterem a s názorem. 

Je snazší, nebo naopak složitější oblékat nositelky zvučných jmen, se kterými se osobně přátelíte? A proč?

Obléknout celebritu není složité, ani když jde o první setkání. Když se potom spřátelíte, nemění to, o co jde, společný cíl zůstává. Citlivě vnímám osobnost a charakter dané osobnosti a vždy se snažím, aby se cítila sebevědomá a krásná.

Elie Saab
Info ikona

Když pracujete se slavnými tvářemi, upravujete jim šaty na míru, nebo musejí všechny odpovídat tzv. sample size, vzorové velikosti?

Šaty přizpůsobujeme, když je to třeba. Ne všechny celebrity mají vzorovou velikost, ale i proto právě rád oblékám herečky, jsou to totiž skutečné ženy. Naše zákaznice si lépe představí samy sebe v šatech, které nosí celebrita, než když je má na sobě modelka. 

Co dělá vaše oblečení nadčasovým? Stává se, že hvězdy nebo klientky obecně vynesou vaše modely opakovaně?

Od začátku své kariéry zastávám názor, že elegance je nadčasová, a proto se ji snažím ukázat v každém svém výtvoru. Také se neřídím trendy, móda je mimo trendy; mé výtvory nejsou sezonní. A ano, řada zákaznic nosí mé návrhy opakovaně, některé je dokonce předávají svým dcerám nebo vnučkám. Je pro mě velkým zadostiučiněním, když vidím, jak se mé návrhy dědí z generace na generaci.

Existuje nějaká celebrita, s níž jste ještě nikdy nespolupracoval, ale moc byste si to přál?

Měl jsem to štěstí, že jsem v průběhu let oblékl téměř všechny známé osobnosti nebo příslušníky
královské rodiny, které jsem chtěl. Od Halle Berry přes Beyoncé, Kate Middleton až k Jennifer Lopez – jsem vděčný za všechny krásné celebrity, které jsme měli tu čest připravit na červený koberec.

Pokračování rozhovoru se slavným návrhářem najdete v tištěném vydání červencové ELLE. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.

Velká filmová jízda s červencovou ELLE

elle.cz

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA