Jak na věc: Eko tipy českých celebrit

 

Hana Soukupová

Recyklujeme! To je základ. Máme na zahradě nový kompostér, který miluji. Také máme pod dřezem vodní filtr, takže už nekupujeme plastové lahve s vodou. Opravdu je to to nejlepší, co jsme mohli udělat. Když jdu na nákup, tak si nosím vlastní tašky a menší látkové sáčky na ovoce a zeleninu. Obecně také nakupuji v obchodech, kde si vše hned vložíte do látkových tašek nebo papírových pytlů a nepoužíváte plast. Učíme své děti o recyklaci a o tom, jak musíme zacházet s planetou, abychom si mohli užívat krásnou přírodu, kterou máme, a jak ji co nejlépe chránit. 

Také jsme si na zahradu pořídili včely. Včel totiž stále ubývá. Na Mallorce, kde s rodinou žiju, stále více propagují ekologické zemědělství a snaží se dosáhnout změny, aby se nepoužívaly žádné postřikovače plevelů, protože to zabíjí právě divoké včely a motýly – zkrátka celý život v trávě a půdě. 

 

Klára Vytisková

 

Klára Vytisková

Vždy jsme se snažili žít udržitelně. Třídění odpadu nebo třeba kompostování je pro nás automatická věc. Ale řekla bych, že s příchozí pandemií si většina z nás uvědomila, že můžeme dělat více. A opravdu to začíná u každého z nás a stačí málo. Vodou z vany můžeme zalévat, když zrovna holky nechtějí bublinky. Jíme méně masa, řeším to tak, abychom měli maso kvalitní, méně často, nebo jeden kus využili na dvě jídla, a hodně stavím na zelenině. Všichni máme svoji lahvičku na vodu z Nily i rCup na kávu s sebou. A řekla bych, že naší velkou specialitou je točení věcí pořád dokola. Oblečení nosíme dlouho, hodně nakupujeme v secondhandech, ale zároveň koukáme na dobré značky, kvalitní materiály. Nekupujeme nábytek, surfujeme a hledáme lampy z šedesátých let minulého století, skříně ze sedmdesátých, staré dveře, kliky, sami vše brousíme a natíráme, necháváme čalounit. Chceme do oběhu přinášet co nejméně nových věcí a raději vdechujeme druhý život starým. 

 

Terezie Kovalová

 

Terezie Kovalová

Prvním krokem je si uvědomit, že nemusíte ve svém životě změnit všechno a naráz, to by zvládl málokdo z nás. Pro většinu je změna náročná, ač se může týkat takové maličkosti, jako je třeba vzpomenout si, že mám nosit látkovou tašku do obchodu, a hlavně, chvíli trvá, než si na takovou změnu zvykneme. Nota bene, jakmile do toho začne člověk dloubat a zkoumat, co všechno můžeme reálně dělat lépe a zeleněji, objevíte toho tolik, že z toho můžete až zpanikařit. Takže na sebe nebuďte přísní a začněte zlehka. 

Druhým tipem je rozhodně vybrat si něco, co je vám blízké, co vás zajímá nebo se vás nějak dotýká. Někoho trápí, že chodí dvakrát denně někam na kafe a pořád vyhazuje jednorázové kelímky, jiného zase mrzí množství spotřebovaných sanitárních potřeb. Tudíž jděte do něčeho, co vás zaujme a nebude vám dělat takový problém začlenit do rutiny.

Třetím tipem je knížka, o níž si myslím,  že je napsána hezky a srozumitelně a že je plná jednoduchých tipů, jak začít dělat přesně ty malé změny, a tou je Eko průvodce, kterého napsala influencerka a dlouholetá eko aktivistka Dewii. Tato kniha vás nikam netlačí, za nic neodsuzuje, jen vás plně informuje o tomto tématu a možných alternativách k tomu, co používáte. Co si z toho vezmete, je na vás. 

 

Přečtěte si celý článek a další eko tipy českých celebrit v květnové ELLE, kterou si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze. Nově si ELLE můžete také přihodit k nákupu na Rohlik.cz.

Vychází květnová ELLE, která vám změní pohled na svět

elle.cz