Jak na věc: Eko tipy českých celebrit

 

Hana Soukupová

Recyklujeme! To je základ. Máme na zahradě nový kompostér, který miluji. Také máme pod dřezem vodní filtr, takže už nekupujeme plastové lahve s vodou. Opravdu je to to nejlepší, co jsme mohli udělat. Když jdu na nákup, tak si nosím vlastní tašky a menší látkové sáčky na ovoce a zeleninu. Obecně také nakupuji v obchodech, kde si vše hned vložíte do látkových tašek nebo papírových pytlů a nepoužíváte plast. Učíme své děti o recyklaci a o tom, jak musíme zacházet s planetou, abychom si mohli užívat krásnou přírodu, kterou máme, a jak ji co nejlépe chránit. 

Také jsme si na zahradu pořídili včely. Včel totiž stále ubývá. Na Mallorce, kde s rodinou žiju, stále více propagují ekologické zemědělství a snaží se dosáhnout změny, aby se nepoužívaly žádné postřikovače plevelů, protože to zabíjí právě divoké včely a motýly – zkrátka celý život v trávě a půdě. 

 

Klára Vytisková

 

Klára Vytisková

Vždy jsme se snažili žít udržitelně. Třídění odpadu nebo třeba kompostování je pro nás automatická věc. Ale řekla bych, že s příchozí pandemií si většina z nás uvědomila, že můžeme dělat více. A opravdu to začíná u každého z nás a stačí málo. Vodou z vany můžeme zalévat, když zrovna holky nechtějí bublinky. Jíme méně masa, řeším to tak, abychom měli maso kvalitní, méně často, nebo jeden kus využili na dvě jídla, a hodně stavím na zelenině. Všichni máme svoji lahvičku na vodu z Nily i rCup na kávu s sebou. A řekla bych, že naší velkou specialitou je točení věcí pořád dokola. Oblečení nosíme dlouho, hodně nakupujeme v secondhandech, ale zároveň koukáme na dobré značky, kvalitní materiály. Nekupujeme nábytek, surfujeme a hledáme lampy z šedesátých let minulého století, skříně ze sedmdesátých, staré dveře, kliky, sami vše brousíme a natíráme, necháváme čalounit. Chceme do oběhu přinášet co nejméně nových věcí a raději vdechujeme druhý život starým. 

 

Terezie Kovalová

 

Terezie Kovalová

Prvním krokem je si uvědomit, že nemusíte ve svém životě změnit všechno a naráz, to by zvládl málokdo z nás. Pro většinu je změna náročná, ač se může týkat takové maličkosti, jako je třeba vzpomenout si, že mám nosit látkovou tašku do obchodu, a hlavně, chvíli trvá, než si na takovou změnu zvykneme. Nota bene, jakmile do toho začne člověk dloubat a zkoumat, co všechno můžeme reálně dělat lépe a zeleněji, objevíte toho tolik, že z toho můžete až zpanikařit. Takže na sebe nebuďte přísní a začněte zlehka. 

Druhým tipem je rozhodně vybrat si něco, co je vám blízké, co vás zajímá nebo se vás nějak dotýká. Někoho trápí, že chodí dvakrát denně někam na kafe a pořád vyhazuje jednorázové kelímky, jiného zase mrzí množství spotřebovaných sanitárních potřeb. Tudíž jděte do něčeho, co vás zaujme a nebude vám dělat takový problém začlenit do rutiny.

Třetím tipem je knížka, o níž si myslím,  že je napsána hezky a srozumitelně a že je plná jednoduchých tipů, jak začít dělat přesně ty malé změny, a tou je Eko průvodce, kterého napsala influencerka a dlouholetá eko aktivistka Dewii. Tato kniha vás nikam netlačí, za nic neodsuzuje, jen vás plně informuje o tomto tématu a možných alternativách k tomu, co používáte. Co si z toho vezmete, je na vás. 

 

Přečtěte si celý článek a další eko tipy českých celebrit v květnové ELLE, kterou si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze. Nově si ELLE můžete také přihodit k nákupu na Rohlik.cz.

Mohlo by se vám líbit

Vychází květnová ELLE, která vám změní pohled na svět

Květnová ELLE vám na 144 stranách recyklovaného papíru přináší inspiraci, jak změnit svůj život a tím i buducnost nás všech.
elle.cz