Máte doma optimistu? A víte, jaké máte štěstí?

 

Přijde den blbec. Od samého rána vám nic nevychází: probudíte se pozdě a celá oteklá, a za chvíli máte být na důležité schůzce. Na silnici vypukla a(uto)pokalypsa, na setkání dorazíte udýchaná a s velkou omluvou, ale druhou stranu spiknutí vesmíru proti vám pochopitelně nezajímá a obchod nezískáte. V práci to pak pokračuje jako na nekonečném toboganu – jasné je jen jedno: směr dolů! Když vám pak na závěr dne spadnou klíče před domem do kanálu, máte na krajíčku.

Chcete si zalézt pod peřinu a proplakat se ke spánku, ale je tu váš partner. Uvaří vám šípkový čaj (v reálu nalije dvojku červeného, ale psychologové jednohlasně tvrdí, že na žal se pít nemá), usadí vás do křesla a podloží polštářkem nohy. Pak si k vám přisedne a normálním, ne ušišlaným a přehnaně lítostivým tónem vám vypráví o tom, jak prima bude nadcházející víkend, kdy spolu vyrazíte na hory. Posloucháte ho a úplně cítíte, jak vám stres a smutek mizí z těla… To je scénář, který mnozí z nás znají, a ti, kdo to štěstí nemají, si alespoň dokážou v barvách představit, že co se zkažené nálady týče, život s pozitivně naladěným partnerem má své nesporné výhody.

 

Optimista umí inspirovat ke změně nezdravých životních návyků

 

Já ale patřím mezi tu skupinu lidí, která při pohledu na příslovečnou poloplnou/poloprázdnou sklenici přemýšlí o tom, jak brzy ji někdo převrhne a nebudeme mít co pít vůbec. Proto mě nezdolný optimismus mého protějšku občas trochu vyčerpává. V takových situacích si říkám, jestli by nebyla pro nás oba zdravější trocha toho českého realismu – ok, tak jo, skepse – i na té druhé straně. Když jsem se ale nedávno podívala, co k tomu říkají odborníci, zjistila jsem, že nebyla.

Podle vědců z Michiganské univerzity, jejichž výzkum byl uveřejněn v časopise Journal of Personality, může totiž mít život s optimistou nemalé výhody i pro vás, a to v podobě snížení rizika onemocnění Alzheimerovou chorobou a demencí. Optimista jde příkladem, pokud jde o zdravý životní styl, a zároveň povzbuzuje svého partnera, aby ho následoval. Se svými protějšky trávíme hodně času,“ říká k tomu William Chopik, spoluautor zmíněné studie, která po dobu déle než osmi let sledovala téměř 4500 heterosexuálních párů. „Zdravé návyky, jako je například udržování váhy a pravidelné cvičení, jsou účinné při prevenci kognitivních onemocnění a mentálního úpadku a ti, kteří mají šťastné a pozitivní partnery, mají tendenci tyto návyky do svého života zavádět úspěšněji.“ Je to ale skutečně tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát? A opravdu se optimisté těší lepšímu zdraví a delšímu životu než pesimisté? Odpovědi hledejte v aktuálním vydání tištěné Elle...

 

Více o tom, jaké výhody s sebou nese vztah s optimistou, se dočtete v tištěném vydání březnové ELLE. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.

 

BE HAPPY S BŘEZNOVOU ELLE!

elle.cz

 

Vydání až ke dveřím zdarma

Jaké další výhody s sebou nese fakt, že máte doma optimistu, se dočtete v březnovém vydání ELLE, které si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.