Sladká nostalgie

Walkman, tamagoči a fax. Denim on denim, proklatě nízké bokovky a korzety. Minisukně, co vypadají spíše jako pásek, basketbalové tepláky, kapsáče a kšilt v místnosti. A hlavně nekonečné vrstvení – sukně přes kalhoty, saténové lingerie s krajkou přes obyčejná bavlněná trička, široké kožené pásky přes kostkované košile. Do vlasů buď skřipečky ve tvaru motýlů, chlupaté gumičky, zig-zag čelenky, nebo rovnou střih „na Rachel”. Na nohy vysoké platformy nebo kolečkové brusle a vlnit se do rytmu Macareny, Missy Elliot či Avril Lavigne. Rty smyslně obtažené tmavou konturkou.

Móda má cyklickou povahu a trendy specifické pro uplynulá desetiletí mají tendenci se po určité odmlce znovu objevit. Lehce obměněné tak, aby si v nově nabyté síle podmanily módní davy, které hodlají polapit nejen důvěrně známou estetikou, ale i sladkou nostalgií. Právě tímto pocitem jsou protkány dekády, do kterých jsme se narodili či v nich dospívali, a módní návrháři si toho jsou dobře vědomi. Při oživování něčeho nám důvěrně známého střílejí šíp přesně mířený přímo do srdcí těch, kteří v daných letech prožívali své první lásky a strasti.

Zlaté devadesátky: Ikonické hvězdné páry, které jsme milovali

elle.cz

Cesta zpět do sladké minulosti

Že jsme se ocitli na prahu znovuprobuzení 90. let, víme už nějaký ten rok. Například v roce 2018 byl pojem nostalgie na základě výsledků vyhledávání Google oficiálně největším módním trendem. Na dalších příčkách se objevovaly pojmy jako grunge styl, móda 90. let a móda 80. let. Konec minulého století se zdá být mocným odkazem, který jen tak nezanikne a jen tak se nevyčerpá. Přesvědčují nás o tom kreativní tvůrci značek, které si ve svých ateliérech a módních archivech počítají rovnice, jejichž výsledkem je vždy jediné:

Nineties are back.

 

Zatímco Versace vsází na Barbie estetiku, jejíž příznačné, jedovatě růžové barvy se módní svět ještě dostatečně nenabažil, Fendi oslavuje pětadvacet let od zrodu dnes kultovní kabelky Baguette a na módní molo po letech mimo záři reflektorů zve Lindu Evangelistu, která je, sečteno a podtrženo, po boku dalších topmodelek čirou esencí devadesátek. Do služeb módního průmyslu byly v posledních měsících opakovaně najímány i Kate, Naomi, Gisele nebo Christy. Ne že by z něj někdy odešly, jen jejich tváře nyní ve spojení s touhou po nostalgii rezonují ještě o něco víc než kdy dřív. Odvoláváme se na inspiraci pro naše šatníky ve stylu Winony Ryder, Carolyn Bessette-Kennedy a princezny Diany a každý jejich další archivní snímek v nás probouzí odhodlanost vydat se do hlubin našich šatníků a repertoáru vintage obchodů. Najednou nám nevadí korzety ani zvonáče a dychtíme po tom, co jsme ještě před pár lety možná odsuzovali. Proč ale módní trend devadesátých let otřásá světem tak intenzivně?

Chcete si přečíst celý článek? V plném znění jej najdete v tištěném vydání březnové ELLE na straně 50. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.

Královny devadesátek: Jak se změnily od doby své největší slávy?

elle.cz

Zdroj: autorský článek