Sladká nostalgie

Walkman, tamagoči a fax. Denim on denim, proklatě nízké bokovky a korzety. Minisukně, co vypadají spíše jako pásek, basketbalové tepláky, kapsáče a kšilt v místnosti. A hlavně nekonečné vrstvení – sukně přes kalhoty, saténové lingerie s krajkou přes obyčejná bavlněná trička, široké kožené pásky přes kostkované košile. Do vlasů buď skřipečky ve tvaru motýlů, chlupaté gumičky, zig-zag čelenky, nebo rovnou střih „na Rachel”. Na nohy vysoké platformy nebo kolečkové brusle a vlnit se do rytmu Macareny, Missy Elliot či Avril Lavigne. Rty smyslně obtažené tmavou konturkou.

Móda má cyklickou povahu a trendy specifické pro uplynulá desetiletí mají tendenci se po určité odmlce znovu objevit. Lehce obměněné tak, aby si v nově nabyté síle podmanily módní davy, které hodlají polapit nejen důvěrně známou estetikou, ale i sladkou nostalgií. Právě tímto pocitem jsou protkány dekády, do kterých jsme se narodili či v nich dospívali, a módní návrháři si toho jsou dobře vědomi. Při oživování něčeho nám důvěrně známého střílejí šíp přesně mířený přímo do srdcí těch, kteří v daných letech prožívali své první lásky a strasti.

Mohlo by se vám líbit

Zlaté devadesátky: Ikonické hvězdné páry, které jsme milovali

Kate a Johny. Brad a Gwyneth. Reese a Ryan. Devadesátky jsou dost daleko, abychom na ně nostalgicky vzpomínali. Ale zase dost blízko, aby je někteří z nás měli stále v živé paměti. Kterému slavnému páru jste nejvíc fandili, aby to vydrželo forever and ever?
elle.cz

Cesta zpět do sladké minulosti

Že jsme se ocitli na prahu znovuprobuzení 90. let, víme už nějaký ten rok. Například v roce 2018 byl pojem nostalgie na základě výsledků vyhledávání Google oficiálně největším módním trendem. Na dalších příčkách se objevovaly pojmy jako grunge styl, móda 90. let a móda 80. let. Konec minulého století se zdá být mocným odkazem, který jen tak nezanikne a jen tak se nevyčerpá. Přesvědčují nás o tom kreativní tvůrci značek, které si ve svých ateliérech a módních archivech počítají rovnice, jejichž výsledkem je vždy jediné:

Nineties are back.

 

Zatímco Versace vsází na Barbie estetiku, jejíž příznačné, jedovatě růžové barvy se módní svět ještě dostatečně nenabažil, Fendi oslavuje pětadvacet let od zrodu dnes kultovní kabelky Baguette a na módní molo po letech mimo záři reflektorů zve Lindu Evangelistu, která je, sečteno a podtrženo, po boku dalších topmodelek čirou esencí devadesátek. Do služeb módního průmyslu byly v posledních měsících opakovaně najímány i Kate, Naomi, Gisele nebo Christy. Ne že by z něj někdy odešly, jen jejich tváře nyní ve spojení s touhou po nostalgii rezonují ještě o něco víc než kdy dřív. Odvoláváme se na inspiraci pro naše šatníky ve stylu Winony Ryder, Carolyn Bessette-Kennedy a princezny Diany a každý jejich další archivní snímek v nás probouzí odhodlanost vydat se do hlubin našich šatníků a repertoáru vintage obchodů. Najednou nám nevadí korzety ani zvonáče a dychtíme po tom, co jsme ještě před pár lety možná odsuzovali. Proč ale módní trend devadesátých let otřásá světem tak intenzivně?

Chcete si přečíst celý článek? V plném znění jej najdete v tištěném vydání březnové ELLE na straně 50. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.

Mohlo by se vám líbit

Královny devadesátek: Jak se změnily od doby své největší slávy?

Devadesátá léta zrodila nový fenomén supermodelek. Ovládly módní mola i reklamní kampaně, titulní stránky časopisů, hrály v hudebních klipech a byly zvány do televizních pořadů. Do té doby jev nepoznaný. Díky nim přestaly být modelky vnímány jen jako ramínka na šaty, ale staly se skutečnými celebritami. I dnešní slavné krásky jim musí za tento průkopnický tah poděkovat. Co dnes dělají ty, které v 90. letech kralovaly módním molům a říkaly si „Velká šestka“?
elle.cz

Zdroj: autorský článek