Povinností mám hodně, ale umím s nimi žonglovat, říká Hanka Soukupová

Vloni jste blízkým ve Varech poprvé představila dceru Stellu, kterou kvůli pandemii znali jen z obrazovky počítače. Při té příležitosti jste médiím na otázku, jestli jste porodila naposledy, odpověděla: „Uvidíme…“ Jak to tedy vidíte s ročním odstupem?  

Hodně se o tom bavíme, protože děti nám dělají velkou radost a náš nejstarší syn navíc neustále prosí o bratříčka. Ale rychle jsem si uvědomila, že je velký rozdíl mezi tím, mít dvě děti a tři. Máte jen dvě ruce, takže zvládnout tři děti je poměrně složité. Situaci navíc komplikuje věkový rozdíl – věci, které baví nejstaršího, nemůžete dělat s nejmladším. Chci jim věnovat spoustu času. Zatím to vypadá, že zůstaneme u tří, ale člověk nikdy neví, třeba se to za rok nebo dva změní. Mám každopádně obrovské štěstí, že mám tři zdravé a šťastné děti a úžasnou rodinu.

Jak jste se po narození nejmladší Stelly dostávala zpět do kondice – a cítila jste nějaký rozdíl oproti situaci po narození Finna a Elly? 

Třetí těhotenství jsem si opravdu užívala, byla jsem při něm také nejaktivnější. Samozřejmě to bylo uprostřed covidové pandemie a lockdownů, což bylo děsivé, ale na druhou stranu jsme spolu jako rodina strávili tolik času, kolik jsme nikdy předtím neměli.

Hana Soukupová

Tématem zářijové ELLE, v níž vyjde náš rozhovor, je work-life koktejl. Jak se tedy slaďuje práce a rodina se třemi dětmi? 

Praktikuju to od svých čtrnácti let. Vzhledem k tomu, že jsem začala pracovat takhle brzy, naučila jsem se s různými povinnostmi docela dobře žonglovat. Děti a rodina jsou pro mě ale na prvním místě a práce až na druhém. Svou práci miluju a těším se, že budu pracovat tak dlouho, dokud k tomu budu mít příležitost, ale nabídky, které přijmu, si velmi pečlivě vybírám – mým cílem je, aby to byla práce, která mě opravdu nadchne, pracuji se skvělými fotografy a stylisty, s nimiž mě to baví, nebo s těmi, se kterými jsem ještě neměla příležitost se potkat.

Asi si zakázky vybíráte podle jiných kritérií než jako bezdětná. Jaká musí nabídka být, aby vás upoutala a kývla jste na ni? 

Existuje mnoho různých typů focení, některá jsou komerčnější, jindy je to zase módnější a více edgy editorial. Já se vždycky snažím vybrat si skvělý módní příběh s prvotřídním fotografem i stylistou, co má moodboard, který mě opravdu nadchne, než abych dělala něco komerčního. Ráda pracuji s tvůrčími lidmi a na kreativních projektech. Takže to je asi to, co mě opravdu nadchne. Práce s novými lidmi nebo s novým titulem mě prostě fascinuje.

Hana Soukupová

Žijete s rodinou ve vile se středomořským vibe na Mallorce. Jak vypadá váš typický den, když nepracujete?

Se třemi dětmi, manželem a prací není žádný den vyloženě  typický, ale každé ráno vstávám brzy, připravuji snídani pro celou rodinu, svačiny pro děti do školy a starám se o to, aby měly vše připravené, než je odvezu. Obvykle se mi podaří vtěsnat do rozvrhu i chvilku času pro sebe, abych se podívala na zprávy a zjistila, co se děje ve světě, a trochu se protáhla. Pak vezu děti do školy, často mi nejmladší cestou odtud usne a tehdy se mi obvykle podaří si hodinku zacvičit. Se Stellou vyřídím pár pochůzek a pak vyzvednu její sourozence ve škole. Vždycky se snažím, aby děti měly po škole nějakou aktivitu, i kdyby to mělo být jen to, že jdeme na hřiště nebo někam na procházku do přírody. Je pro mě důležité strávit odpoledne společně a vyslechnout si, jak se děti měly ve škole.

Zajímáte se o udržitelný způsob života. Jak se ve vás rozhodnutí brát ohled na planetu formovalo – a co všechno na tomto poli dnes děláte? 

Vyrůstala jsem v Karlových Varech obklopených přírodou, takže mě příroda vždycky velmi zajímala. Rodiče nás brávali na výlety po různých koutech Česka a já jsem se tak už v mládí naučila vážit si přírody, potravin vypěstovaných doma i všech zvířat. Vždycky mi to leželo na srdci, a tak jsem se třeba i v New Yorku, kde jsem pár let žila, snažila zapojovat do všeho, co pomáhalo k udržitelnosti, nebo se angažovala v organizacích, které byly ohleduplné k životnímu prostředí. Ve Španělsku právě založili Mallorca Preserve Society (Společnost pro zachování Mallorky), s manželem se v ní hodně angažujeme – on se zaměřuje spíše na záležitosti, které řeší vláda nebo jiné organizace, zatímco mě víc zajímají praktické projekty, jako je úklid plastů na plážích nebo povzbuzování lidí, aby byli ohleduplnější k životnímu prostředí. Moc mě těší, že se svět konečně probouzí a vnímá problémy, jako je globální oteplování, a snaží se snižovat emise… Doufejme, že není pozdě a že existují věci, kterými může pomoci každý z nás bez ohledu na to, kde žije, jestli ve městě, nebo na venkově. Kdyby se totiž každý z nás zaměřil na to, aby byl maximálně ohleduplný vůči životnímu prostředí, znamenalo by to v globálu obrovskou změnu.

Celý rozhovor s modelkou Hanou Soukupovou najdete v tištěném vydání zářijové ELLE. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.