„Aktivismus je sexy.” Pamela Anderson tak, jak ji možná neznáte

Když se řekne Pamela Anderson, nejspíš všem se vybaví scéna z kultovního seriálu Pobřežní hlídka, kde po pláži smyslně běží Pamela, na sobě nezapomenutelné červené plavky a romanticky rozevláté vlasy. Přelom milénia se nesl ve znamení jasně předepsaného beauty standardu. A právě Pamela Anderson byla považována za jeho pomyslný vrchol. Blond vlasy, dokonalá štíhlá postava, dlouhé nohy, výrazné obličejové rysy. Byla doslova sex-symbolem té doby. Není však jenom vášnivou kráskou z Pobřežní hlídky a Playboy dívkou od vedle. Je mnohem víc. Dámy a pánové – seznamte se s trochu jinou Pamelou Anderson. Aktivistkou bojující za lidská práva a práva zvířat.

Mohlo by se vám líbit

Kdo je superwoman Amal Clooney?

Úspěšná právnička a bojovnice za lidská práva Amal Clooney dnes slaví narozeniny. Její práce a aktivity jsou více než inspirativní. Seznamte se s touto obdivuhodnou ženou blíže.
elle.cz

Pamela: Příběh lásky

V dokumentu s názvem Pamela: Příběh lásky, který na začátku tohoto roku uvedl Netflix, se Pamela snaží převyprávět svůj příběh podle vlastního pohledu. Vyjadřuje se například k tomu, jak nepříjemné bylo odpovídat novinářům na dotěrné otázky ohledně jejího vzhledu nebo jak traumatické bylo být veřejným terčem posměchů a poznámek, když se z jejího domu ztratila nahrávka domácího sex videa, které natočila s jejím tehdejším manželem, hudebníkem Tommym Lee.

Už mě nebavilo pořád mluvit o svých klucích a o svých prsou," říká v dokumentu Pamela. „Říkala jsem si, že pokud bych to dokázala spojit spojit s bojem za práva zvířat nebo za životní prostředí, tak to něco bude znamenat,” popisuje své začátky s aktivismem. V roce 1997 proto poslala dopis společnosti PETA, která se aktivně zasazuje o práva zvířat po celém světě, a nabídla zviditelnění jejich aktivit. Jejich první spoluprací byl vůbec první billboard organizace na Times Square v New Yorku, kde byla modelka kromě sněhové pokrývky nahá, a který nesl slogan „nechte kožešinu být". Pamela je aktivní ambasadorkou PETA dodnes.

 

Už mě nebavilo pořád mluvit o svých klucích a o svých prsou.

 

Pamela a politika

V roce 2018 komentovala dění ve Francii, kde tehdy žila. Postavila se na stranu takzvaných Žlutých vest, hnutí, které protestovalo proti francouzské vládě a prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, konkrétně proti neustále se zvyšujícím cenám pohonných hmot a nákladů na bydlení, což negativně ovlivňovalo nízkopříjmové obyvatelstvo, ale postupně i začalo postihovat i střední třídu. Pamela tehdy kritizovala nerovnoměrné rozložení bohatství ve společnosti a nadvládu takzvané metropolitní elitní třídy nejen ve Francii, ale po celém světě. Část lidí Pamelu podpořila a souhlasila s ní, některým se však nelíbilo, že se k politické situaci vyjadřuje bývalá modelka pro časopis Playboy. Vyvstává otázka, proč je pro část společnosti nepřijatelné, aby se ženy, které svoji krásu monetizují, kriticky vyjadřovaly a komentovaly současné dění či byly angažovány v něčem, co bychom označili jako intelektuální činnost. 

Mohlo by se vám líbit

Britney Spears: Panenská ikona, sexy bohyně nebo mediální oběť?

Princezna pop kultury přelomu milénia ovlivnila snad každou malou holčičku, slečnu i ženu té doby. Na jejích singlech jsme vyrůstaly, tančily na diskotékách a jejich slova známe zpaměti dodnes a dokážeme je odrecitovat i bez playbacku. Hudba Britney Spears se stala symbolem jedné éry. Britney byla náš miláček. Má to však jeden háček. Zeptal se někdy někdo Britney, jestli je s tím v pohodě?
elle.cz

Obrácení narativu: Krása jako zbraň

Když se podíváme na mediální zobrazení hereček, modelek, zpěvaček a dalších slavných žen na přelomu milénia, možná částečně najdeme odpověď. Vyrostli jsme v době, kdy bylo naprosto běžné se celebrit ptát výhradně na otázky spojené s jejich vzhledem nebo jejich vztahem. Nevhodné otázky například ohledně mateřství a sexu byly bohužel velmi často součástí talk shows a rozhovorů v magazínech. V posledních letech se ve vztahu k této problematice často jako příklad uvádí zpěvačka Britney Spears, jejíž mediální zobrazení z velké části ovlivňoval její otec, který z něj profitovalPříběh Pamely Anderson není o moc odlišný. Média ji několik let zobrazovala pouze jako krásnou blondýnu bez názoru.  Velmi brzy pochopila, že díky její kráse ji budou sledovat tisíce lidí. A podařilo se jí tak přilákat pozornost na životně důležitá témata a boj za dobrou věc...

Pamela tehdy a dnes: