Anděl, zločinec i hrdina: Herecký multitalent Nicolas Cage

Nicolas Cage se původně narodil jako Nicolas Kim Coppola. Ano, jeho strýcem nebyl nikdo jiný než uznávaný režisér filmů Kmotr a Apocalypse Now Francis Ford Coppola. Proti rodnému příjmení Cage nic neměl, jen nestál o nápomocnou nohu ve dveřích, kterou by mu slavné filmové příjmení určitě pomohlo. Svou cestu si chtěl v Hollywoodu prošlápnout sám. Co chtěl, to dostal. Protekci neměl dokonce ani když jeho strýc plánoval obsazení posledního dílu filmové trilogie Kmotr. Cage přiznal, že Coppolu prakticky prosil, aby mu dovolil hrát postavu Vincenta Corleoneho. Coppola místo něj obsadil Andyho Garcíu a Cage musel jít budovat kariéru jinam. Jeho zlatými roky byly 80. a 90. léta, ale herec se neveze na vlně své dávné slávy a aktivně tvoří dál. Vzhledem k jeho žánrové nevyhraněnosti nevíme, čím překvapí příště. Toto je TOP 10 filmů, kde ho milujeme nejvíc:

1) Leaving Las Vegas

Příběh scenáristy alkoholika, který se odhodlá odjet do Vegas a tady se upít k smrti. Jenže potká někoho, kdo mu změní život. Syrová kombinace červených očí, pocuchaných nervů, nekonečného alkoholického opojení a vtipných bonmotů uspěla u diváků i kritiků. Film získal čtyři nominace na Oscara, včetně nejlepšího adaptovaného scénáře, nejlepší režie, nejlepší herečky a nejlepšího herce, přičemž tuto cenu získal v roce 1996 kdo jiný než Cage.

 

2) Pod vlivem úplňku

V romantické komedii Pod vlivem úplňku si Nicolas zahrál po boku Cher pekaře Ronnyho. Zamiluje se do ženy, která už je ovšem zasnoubená – s jeho bratrem. Tato love story okouzlila diváky i kritiky a stala se jedním z divácky nejúspěšnějších filmů a posbírala dokonce oscarová ocenění. Kromě Nicolase Cage na ně byli nominování všichni hlavní herci tohoto snímku. Cher a Olympia Dukakis dokonce zabodovaly. I přes neúspěch na Oscarech Nicolas ztvárnil jednu ze svých nejlepších romantických rolí kariéry.

 

3) Con Air

Bujná hříva a svaly, nad kterými by musel uznale pokývat i The Rock. To byla hlavní esa Nicolase Cage v akční oddychovce Con Air. Hlavní postava Cameron Poe, právě propuštěný po osmi letech pochybného uvěznění, míří letadlem za svou ženou a dcerou. K jeho smůle s ním ale letí banda zločinců nejhrubšího zrna a nejvyšinutější mysli, která má v plánu letadlo unést. Ačkoli sám vězeň, se Cage coby Poe samozřejmě staví na stranu dobra a práva a snaží se svým bývalým kolegům v útěku zabránit. Oscarová podívaná to sice není, ale díky spoluobsazeným hereckým esům Johnu Malkovichovi, Dannymu Trejovi a Stevu Buscemimu a správně namíchanému koktejlu akce, napětí, vtipu se tento film stal jedním z Cagových nejpopulárnějších.

 

4) Tváří v tvář

Ačkoli jsou akční filmy většinou většinou komentovány s povytaženým obočím a snad se ani nesluší, aby někdo, kdo se jen trochu považuje za intelektuála, se o nich uznale vyjádřil, film Tváří v tvář patří mezi výjimky. Fantastický námět výměny tváří agenta FBI Seana Archera a geniálně vyšinutého psychopata Castora Troye tadynevyznívá směšně nerealisticky. Má nepředvídatelný příběh s překvapivými zvraty a v rámci žánru také unikátní herecké výkony Nicolase Cage a Johna Travolty. Ti jsou navíc nuceni v průběhu děje kompletně otočit charakter svých postav a zahrát něco úplně jiného. To všechno je prokládané akčními scénami, které ocení všichni milovníci efektně stylizované akce.Díky roli v tomto snímku Cage definitivně potvrdil svůj status akčního hrdiny. Ale nebyl by to on, kdyby zakrněl v jedné škatulce. Proto přijal roli v romantickém snímku Město andělů. Díky bohu.

 

5) Město andělů

Anděl Seth závidí lidem, že dokážou prožívat radost, bolest, vnímat doteky a cítit chutě. A když se zamiluje do lékařky ztvárněné Meg Ryan, rozhodne se stát se člověkem, aby mohl přivonět k jejím vlasům a prožívat s ní všechny pocity spojené s láskou. Momentů, kdy máme během sledování filmu slzy na krajíčku, je několik, ale poté, co Sethova láska zemře a on, přestože obětoval všechno, zůstane sám, se nejde udržet. Nicolas dokázal, že ovládá i citlivé minimalistické herectví, které do tohoto filmu dokonale sedlo.

 

6) 8mm

Jeden z nejlepších thrillerů 90. let, tak bývá hodnocen film 8mm. Cage v něm zahrál postavu soukromého detektiva, který kvůli 8mm filmu propadne vyšetřování zrůdného zločinu a je nucen se vzdát své rodiny i celého předchozího života, aby dokázal bojovat s tím nejvyšinutějším zlem. Thriller nás deptal, co mu síly stačily a rozhodně není snímkem, který by měli vidět lidé jemnější povahy.

 

7) Mandolína kapitána Corelliho

Díky Nicolasu Cagovi může i člen okupační armády během druhé světové války působit sympaticky. Italská posádka působící na řeckém ostrově se snaží zapadnout mezi místní obyvatele a mimo jiné pořádá třeba zábavné večery, kdy kapitán Corelli hraje na mandolínu. Zajímavé je, že Cage se kvůli této roli naučil na mandolínu skutečně hrát. Díky tomu (ve filmu) okouzlil Penelope Cruz a lásce mezi příslušníky znepřátelených národů už nemohlo stát nic v cestě. I když byla Penelope původně zadaná někomu jinému, fandili jsme samozřejmě Nicolasovi.

 

8) World Trade Center

Největší katastrofa moderních amerických dějin si vyžádala filmové zpracování. Kdo jiný by s patřičnou dávkou hrdosti a patosu mohl zahrát postavu velitele policistů zasahujících ve World Trade Centru lépe než Nicolas Cage? Nikdo. Na náš český cynismus je to chvílemi až moc, ale jako pocta obětem a hrdinům 9. září si tento snímek určitě zaslouží pozornost.

 

9) Pig

V „necageovském“ filmu Cage opravdu zazářil. Nestřílí, neběhá, nemstí se a stejně je excelentní. Ve filmu Pig ztvárnil nemluvného vagabunda Roba žijícího v lese se svým prasetem, daleko od lidí a civilizace. Když mu ale milovaného parťáka na vyhledávání lanážů někdo ukradne, je Cage nucen opustit svou lesní chajdu i božský klid a hledat nejen ztraceného čuníka, ale i svou minulost.

 

10) The Unbearable Weight of Massive Talent

Nicolas Cage si také zahrál Nicolase Cage ve filmu o Nicolasu Cagovi. Strašně touží po roli ve filmu Quentina Tarantina, má vyhrocený vztah se svou teenage dcerou a dluhy. Právě looserovské dluhy ho donutí se zúčastnit se narozeninové oslavy mexického miliardáře. Ten je obrovským hercovým fanouškem a touží mu ukázat scénář, na kterém pracoval. Už to vypadá na začátek pěkného přátelství, když se s Cagem spojí CIA a informuje ho, že jeho nový movitý kamarád je ve skutečnosti šéf drogového kartelu, který jako bonus navíc unesl dceru mexického kandidáta na prezidenta. Cage je donucen spolupracovat se CIA, ale jeho buddy se to samozřejmě dozví. Nicolas se nebojí udělat si legraci ani sám ze sebe, ani ze své filmové historie. Díky tomu se mu podařil další velmi vtipný kousek do filmové sbírky.

 

Zdroj: Wikipedia Commons, CSFD