Unikátní sídla slavných: Modernistický klenot, klášter i vesmírná loď

Naomi Campbell

Naomi Campbell se svým bývalým partnerem, ruským miliardářem Vladislavem Doroninem, sdílela dům na okraji Moskvy připomínajícího vesmírnou loď. Ten vzešel z jednoho z mála návrhů privátních domů architektonického studia Zahy Hadid. Interiéry vily, která se ční22 metrů nad zemí a poskytuje impozantní výhled na okolní lesy, se rozléhají na čtyřech podlažích. Spodní podlaží slouží jako odpočinkový prostor s obývacím pokojem, masážní a fitness místností a zahrnovat má údajně saunu a hamman. V prvním patře se mí nacházet pracovna, pokoj pro hosty a herna, zatímco v horním patře hlavní ložnice s terasou. Třetí úroveň má obsahovat hlavní obývací pokoj, jídelnu, kuchyň a krytý bazén.

Ke svým jedenačtyřicátým narozeninám pak dostala Naomi od Doronina ostrovní prázdninový dům. Má tvar egyptského Horova oka a rozléhá se na místě známém jako Kleopatřin ostrov v tureckém zálivu Gökova. Na svědomí jej má španělský architekt Luis de Garrido, který se specializuje na udržitelné stavby. Navrhl Eco-House Horus tak, aby byl zcela soběstačný. Výsledný dům ve tvaru kopule má ne méně než 25 ložnic a pět salonků. Pokud svět skončí, Campbell a Doronin a několik desítek jejich šťastných přátel by mohli v energeticky soběstačném sídle přežít... Ovšem, pokud by se bývali ve zlém nerozešli.

Nejnovější zprávy o modelčině bydlení sdělují, že zakoupila sídlo v keňském Malindi. Poprvé místo navštívila v roce 1994, než se v roce 1999 zamilovala do tropické lokality a nakonec si koupila nemovitost v přímořském městečku. Přímo u pobřeží Indického oceánu rozléhá se nyní nemovitost kombinující vnitřní a venkovní prostor v dokonalé symbióze, oáza klidu plná nenápadné, ale stylové estetiky, místních artefaktů a autentického keňského umění.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Kim Kardashian (a svého času Kanye West)

Psal se rok 2013, když Kim společně s Kanyem započali přestavbu luxusní nemovitosti v kalifornském Hidden Hills v rodinný chrám. Postaral se o ni belgický interiérový designér, obchodník s uměním a galerista Axel Vervoordt, s přispěním belgického architekta Vincenta Van Duysena. Kanye se tehdy nechal slyšet, že jejich panství připomínající futuristický belgický klášter je příběhem jeho neutuchající vášně k designu. Téměř o sedm let – a tři další děti – později Westovi proměnili tuto nemovitost v jeden z nejvíce fascinujících, skoro nadpozemských, a tak trochu podivných úkazů architektury a interiérového designu na této planetě. Vysoké a klenuté chodby lemované impozantními okny a místnosti domu oděné v bílé a krémové barvě byly upraveny tak, aby připomínaly něco na půli cesty mezi bytem Patricka Batemana na 55 West 81st Street a psychiatrickým ústavem dob z daleké budoucnosti. Místo k rozjímání, meditování, ale i ke každodennímu životu si Kardashian společně s Westem vybavili objekty zvučných designérských jmen. „Prodal jsem svůj Maybach, abych získal Royèra,“ nechal se po dokončení gesamtkunstwerku Kanye slyšet v rozhovoru pro magazín Architectural Digest, komentujíc koupi dobového originálu pohovky Polar Bear od Jeana Royère. Před několika měsíci obletěla média zpráva o tom, že Kim v rámci rozvodového řízení získala plné vlastnictví domu v Hidden Hills, zatímco Kanye si v Malibu za 57 milionů dolarů zakoupil dům dle návrhu z roku 2013 japonského architekta Tadaa Ando. A nedlouho poté Kim oznámila, že stejný architekt pro ni navrhuje jedno ze dvou připravovaných prázdninových sídel. Zatímco o jedno se postará Tadao Ando, o druhé neméně slavný architekt Kengo Kuma. Jejich finální podoba však ještě odhalena nebyla.

Mohlo by se vám líbit

Kim, Kanye a příběh o vztahu protkaném architekturou

Prý její láska k architektuře začala během sedmileté renovace domu v Calabasas, který s Kanyem Westem sdílela, než loni v únoru podala žádost o rozvod. A ač je vztah Kim a Kanyeho již minulostí, její láska k architektuře přetrvává. Na řadě je totiž realizace rovnou dvou dalších luxusních nemovitostí – teď už jen pro Kim, která si lásku k architektuře a designu osvojila. Jaké bude mít tato milostná aféra pokračování?
elle.cz

Elsa Hosk

Topmodelka a bývalý Victoria's Secret andílek Elsa Hosk léta obývala sluncem zalitý loft jen pár kroků od rušných ulic plných restaurací a obchodů v newyorském SOHO. Vzdušný prostor postupně často i svépomocí přetvářela k obrazu svému. Celý prostor nechala přestavět tak, aby odpovídal jejím potřebám, do zařizování nábytkem se pustila sama. V loftu tak měla ikonické zrcadlo Ultrafragola od Ettora Sottsasse, pohovku od Mario Bellini či lehátka Pierra Paulina. Nemluvě o Picassovi ledabyle visícím na stěně obývacího pokoje, kterého získala v aukci. Po 12 letech života v New Yorku se však v době, kdy očekávala narození dcery, přestěhovala se svým partnerem do Los Angeles, kde zakoupila mistrně zrestaurovaný dům z padesátých let od ikonického architekta Richarda Neutry. Pár nemovitost o rozloze 351 metrů čtverečních, známou jako Wilkins House, pořídil za za 4,3 milionu amerických dolarů. Dům byl postaven v roce 1949 a byl vytvořen podle slavného Neutrova domu č. 13 pro projekt Case Study House, v němž špičkoví architekti navrhovali experimentální domy na území celé Kalifornie. Jinými slovy, je to dům snů milovníků designu...

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Raf Simons

Antverpský dvoupatrový byt s otevřeným půdorysem navržený v roce 1968 je ukázkovým příkladem modernistického bydlení poloviny minulého století. Rafu Simonsovi dům učaroval na první pohled a poté, co jej zakoupil, ponechal ho beze změny a naplnil modernistickým nábytkem, keramikou a současným uměním. Než se Raf stal návrhářem, studoval totiž průmyslový design a specializoval se na výrobu nábytku. Ač se vydal na dráhu módního designéra, jeho láska k nábytku přetrvala. Kdyby vás pozval k sobě domů, jistě byste si všimli například skulpturálních křesel Rolling Volume od Rona Arada, pohovky a židlí od Pierra Jeannereta nebo různých nábytkových solitérů od George Nakashimy. Rafovo antverpské sídlo, ve kterém pobývá, když zrovna neplní povinnosti v Miláně, je zároveň galerií vystavující to nejlepší z jeho sbírky současného umění. Je vášnivým sběratelem malířských děl i keramických objektů, a tak stěny jeho domova zdobí mnohé skvosty...

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Rick Owens

Návrhář Rick Owens pařížský dům na Place du Palais Bourbon zakoupil v roce 2004 poté, co byl objekt dvacet let prázdný. Bývalé volební kanceláře Françoise Mitterranda postavené v 50. letech 20. století byly vykuchány, zbaveny nízkých akustických stropů a dělicích stěn a zredukovány na nejjednodušší konstrukční skelet. Návrhář kontroverze místnosti obnažil, odhalil jejich betonové základy i neomítnuté stěny a vybavil je nábytkem navrženým jím samotným. Všude jsou roztroušeny prototypy Owensovy nábytkové linie a vše promlouvá designérovým zdánlivě uvolněným, ale ve skutečnosti vysoce strukturovaným smyslem pro styl. Každý kus potvrzuje jeho genialitu, kombinujíc luxusní kůži a oprýskané stěny, dřevo a chromované povrchy. Někdo jej může shledat chladným a nehostinným, pro Owense je však volným polem působnosti pro propojení jeho multioborových zájmů.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Mramor, beton a na dohled jen poušť. I tak může vypadat americký sen

Minimalistická oáza v Yucca Valley vznikala 11 měsíců a od začátku byla koncipována jako rodinné sídlo slovensko-kalifornské rodiny. Velkorysý prostor, respekt k okolní přírodě, zajímaví sousedé a privátní bazén se slanou vodou v dokonalé harmonii definují současnou podobu amerického snu.
elle.cz

Zdroj: ELLE, Architectural Digest, OK Magazine, CNBC, Phaidon