Elle Talent Show: Michal Houška

Text: Josefína Joštová

Michala Houšku najdete v pražském kadeřnickém salonu New You, kde působí už skoro tři roky. Kvůli této práci se přestěhoval do Prahy z Plzně, kde předtím několik let žil. A rozhodně nelituje – za tu dobu měl možnost učit se od těch nejlepších. Rád vzpomíná na spolupráci s ELLE v rámci karlovarského filmového festivalu, se SuperStar nebo se studenty pražské uměleckoprůmyslové vysoké školy. Největší radost mu dělá vědomí, že se s každým dalším projektem posouvá dopředu. Rád by chtěl jednou vést svůj vlastní seminář.

Ačkoli jeho hlavní náplní je barvení a střih, rád práci kombinuje se stylingem pro různé celebrity či časopisy. Jeho snem je propojit lásku k vlasům a módě a stát se součástí kadeřnického týmu v rámci světových týdnů módy nebo se podílet na vzniku kolekce pro americkou vlasovou kosmetiku Sebastian.  

Nelitujete, že jste opustil Plzeň a nastoupil do pražského studia New You?
V Plzni jsem zažil hezké časy a vždy se tam budu rád vracet. Praha mi však nabídla nové možnosti a více prostoru pro seberealizaci v mé profesi. V New You budu třetím rokem a díky skvělému týmu jsem se stal součástí mnoha úžasných projektů, poznal mnoho zajímavých lidí a hlavně stále sbírám nové zkušenosti. Moc jsem si užil spolupráci s ELLE na filmovém festivalu v Karlových Varech, bavila mě i spolupráce se studenty UMPRUM nebo natáčení se SuperStar. Každý projekt mě posouvá dál.

Co vás na práci kadeřníka baví nejvíc?
Nejčastěji se dostanu ke střihu a k barvení. Jsem ale rád, že to můžu kombinovat a věnovat se i stylingu. Je to velmi kreativní povolání.

Na jaký nejšílenější klientský požadavek si vzpomínáte?
Snažím se dělat jen to, co se mně samotnému líbí. Občas však musím najít kompromis mezi přáním klienta a mojí vizí. Výsledná práce je přece jen mou vizitkou. Jeden z nejnáročnějších požadavků bylo zesvětlení hodně dlouhých a tmavých asijských vlasů. Osm hodin strávených v kadeřnickém křesle bylo, troufám si tvrdit, šílených pro nás pro oba.

Jak se pozná kvalitní kadeřnický salon?
V salonu byste se měli cítit příjemně a mělo by být o vás dobře postaráno. A také si dávejte pozor na objednání – do kvalitního salonu se bez objednání prakticky nedostanete.

Jaký účes se vám líbí na ženách?
Účes musí člověku vždy sedět, měl by podtrhnout jeho osobnost a styl. Nejvíce mě ale baví polodlouhé vlasy, přijdou mi nejvariabilnější a je z nich stále cítit ženskost.

Všímáte si jako první vlasů?
Snažím se to nedělat, ale někdy si nedokážu pomoct. Rozhodně však nevnímám jen katastrofální případy, často se nechávám inspirovat hezkými střihy a barvami, co potkám na ulici.

Kde ještě čerpáte inspiraci?
Nejvíce ze sociálních sítí. Dřív jsme se všechno učili jenom na školeních, kde nám někdo řekl, co je zrovna trendy. V dnešní době se trendy dostanou do povědomí široké veřejnosti hned v den přehlídek. Stává se mi, že i sami klienti chodí s fotkami z přehlídek a chtějí vytvořit podobný účes. Týdny módy tedy rozhodně nejsou jen o trendech v módě. Spolupracují na nich kadeřnické týmy složené z profesionálů z celého světa.

Chtěl byste sám být součástí takového týmu?
Myslím, že součástí jednoho takového již jsem, za což jsem moc vděčný, je to můj splněný sen. Ale stále je co zdokonalovat, takže se moc těším na nové projekty, spolupráce a klienty. A co bude dál? To se nechám překvapit…

EBC promo