Génius, multitalent či druhý Andy Warhol. Virgil Abloh znovu ožívá

První kontakt s módou získal Virgil od své matky, švadleny původem z Ghany. Od ní se také naučil šít. Zájem o design a módní estetiku se posílil během jeho studií na Wisconsinké univerzitě, kde získal diplom z architektury. Prošel si stáží u Fendi, kde se spřátelil s Kanye Westem. Abloh s Westem se stali nejen přáteli, ale zahájili spolu řadu úspěšných spoluprací. V roce 2011 ho Kanye požádal, aby se stal uměleckým ředitelem jeho hudebního projektu s Jay Z, jehož výsledkem bylo společné album obou rapových hvězd „Wach the Throne“. Ani Virgil svou hudební kariéru nezanedbával. Už od puberty koketoval s DJingem a časem se mu podařilo hrát třeba v klubu Hi Ibiza na stejnojmeném party ostrově nebo být součástí line-upu festivalu Tomorrowland.

Neexistují žádné limity. Život je tak krátký, a tak nesmíte obětovat ani den kvůli předsudkům ostatních, vaše možnosti jsou totiž bez hranic.

Vášeň pro módu a design ale byla přeci jen větší. V roce 2012 koupil od společnosti Ralph Lauren za 40 dolarů neprodané zboží, které už nikdo nechtěl. Potiskl jej vlastním designem a okamžitě díky tomu prodal za ceny převyšující 550 dolarů. V Miláně založil také svůj první módní dům Off-White, který se specializoval na špičkovou street-style módu. Během pěti let se mu podařilo z Off-White vybudovat nejžádanější značku a ve spotřebitelském indexu prodeje přeskočit třeba značku Gucci. Kromě toho ve spolupráci se švédským nábytkářským gigantem Ikea, aby navrhl kolekce praktického nábytek v současném designu. Jeho návrhy byly tak žádané, že ho oslovila třeba i firma Nike, aby vytvořil kolekci oblečení pro Serenu Williams na US Open v roce 2018.

Největší zvuk ale získalo jméno Virgila Abloha ve chvíli, kdy byl jmenován na post uměleckého ředitele pánské konfekce u Louis Vuitton. Šlo o prvního Afroameričana na této pozici a o jednoho z mála designérů tmavé pleti, kteří kdy pro značku pracovali. To se ale ukázalo jako velká deviza. Jeho oblečení začala například nosit zpěvačka Rihanna a během jeho přehlídkového debutu na pařížském Týdnu pánské módy se po mole prošli známí rappeři a hudebníci Playboi Carti, Kid Cudi, Steve Lacy, A$AP Nast, a další. Ablohův blízký spolupracovník, Anders Christian Madsen, popsal Ablohovo působení u Louis Vuitton takto: „Jako černý tvůrce bez formálního vzdělání v módním designu a s životopisem, ve kterém chyběla jména slavných módních domů, si Abloh ve světě vysoké módy připadal jako opravdový outsider, který se ale stal převratným průkopníkem.“

Módní kritik a konzultant předních módních domů Anders Christian Madsen je také autorem knihy Louis Vuitton: Virgil Abloh. Tato kniha je prvním titulem o nadaném návrháři, který vyšel od jeho předčasného úmrtí, 28. listopadu 2021. Poskytuje intimní a niterný portrét muže, který se zrodil pro to, aby bořil hranice na přehlídkovém mole i mimo něj. Má osm kapitol, z nichž každá představuje jednu pánskou kolekci a přehlídku, vytvořenou Virgilem Ablohem. Módní nadšenci tady najdou i kompletní kolekci tenisek, které desinér navrhl a přes 320 zajímavých fotografií a osobních vzpomínek Virgilových blízkých, mezi které patřila Naomi Campbell, Kendall Jenner, Kid Cudi a další. Jedná se o kompletní kroniku a vyprávění o partnerství, které nejen že změnilo módní kódy, ale definovalo i vlastní módní slovník.

Zdroj: Wikipedia Commons, Louis Vuitton, Instagram