Hey Jude, Happy birthday!

 

Přestože jeho rané filmy nelámaly žádné kasovní rekordy, Judovy výkony, charisma a vzhled zajistily, že se herec pevně zapsal do veřejné paměti. V roce 1997 se objevil hned ve dvou velkých (vedlejších) rolích, a to lorda Alfreda Douglase po boku legendárního Stephena Fryho ve filmu Wilde, a také geneticky dokonalého muže ve futuristickém trilleru Gattaca s hvězdnými kolegy Ethanem Hawkem a Umou Thurman.  

 

 

Jeho role bohatého playboye Dickieho Greenleafa ve filmu The Talented Mr. Ripley mu vynesla nominaci na Oscara za nejlepšího herce ve vedlejší roli, a to v roce 1999. Již dva roky poté ztvárnil postavu robotického Gigolo Joe (AI) a legendárního sovětského odstřelovače Vasilije Zajceva (Enemy At The Gates). Byť v obou filmech projevil unikátní herecký talent, svého prvního Oscara za nejlepší herecký výkon dostal až v roce 2004, a to za film Cold Mountain

 

 

V roce 2004 se objevil hned v několika snímcích včetně Close a Aviator, a také propůjčil svůj hlas vypravěči Lemony Snicketovi ve filmu A Series of Unfortunate Events, která byla po 13 letech přeměněna v seriál.  

Za zmínku také stojí i jeho role v politickém dramatu All the King’s Men (2006), vánoční romantická klasika The Holiday (2006), filmová adaptace divadelní hry Sleuth (2007), a také The Imaginarium of Doctor Parnassus (2007) Terryho Gilliama. Tam Law přispěchal na pomoc režisérovi společně s kolegy Johny Deppem a Colinem Farrellem poté, co během natáčení tragicky zemřel Heath Ledger.   

 

 

V roce 2009 se Jude vrátil na jeviště, kde ztvárnil Shakespearova Hamleta, jež mu vynesl nominaci na cenu Tony. Téhož roku se Jude objevil po boku Roberta Downey Jr. v roli Dr. Johna Watsona, a to ve velmi úspěšné adaptaci Guye Ritchieho Sherlock Holmes, která již od dva roky později dostala pokračování s názvem Sherlock Holmes: The Game of Shadows.  
BTW: v přípravách je nyní i třetí díl!  

 

 

Stejně tak, jako každý A-list herec i Jude Law byl přilákán do velkých univerz – a to jak Marvel – v rámci role antagonisty Yon-Rogga ve filmu Capitan Marvel, tak i do světa J.K.Rowling, kde se zhostil role Albuse Brumbála v sérii Fantastic Beasts - jehož třetí díl, odkrývající “Brumbálovo tajemství” bude mít premiéru již příští rok.  

 

Všechno nejlepší, Brade!

elle.cz

REKLAMA