Oscaři 2024: Nejlepší róby červeného koberce – a proč jsme čekali více

Ve světě slavných hollywoodských hvězd jsou prakticky tři slavnostní večery, jejichž červené koberce jsou významné přinejmenším stejně tak, jako ceremonie samotné. Jsou to Zlaté glóby, Met Gala a právě Ceny Akademie, které známe také jako Oscary. Tato místa jsou natolik ostře sledovaným místem, že kreativní róby přítomných plní přední stránky deníků a kolují v digitálním prostoru s takovou vervou, že v danou chvíli zaplaví váš instagramový feed, mediální newsfeed a... doplňte si sami. Pro takovou míru mediální pozornosti bychom mohli předpokládat, že půjde o velkolepou opulentní událost, při které se smrtelníkům sledujícím tuto podívanou bude tajit dech. Ovšem tato show se nekonala. Něco jí na cestě na oslavný piedestal luxusu a hollywoodského glamouru chybí.

Mohlo by se vám líbit

Které filmy budou nominovány na Oscary 2024? Zhlédněte je teď

Nový rok znamená pro filmové fanoušky jediné: Oscaři jsou za rohem. Ačkoli nominace budou oficiálně zveřejněny až 23. ledna, mezi kritiky se už šíří dohady, jaké snímky by mohly letos zabodovat. Jak se dalo předpokládat, nejprestižnější filmový event se ponese ve stejném duchu jako letošní léto a Barbie i Oppenheimer se pravděpodobně umístí mezi nominacemi v téměř každé kategorii. Nicméně neméně úspěšné budou i filmy, které jsme viděli na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Nebo dokonce i filmy, které do kin ještě vůbec nedorazily.
elle.cz

Černá, černá a zase černá

Červený koberec ovládla černá barva. Nebylo by to nic neobvyklého, kdyby mu naopak nechyběly barvy. Letos snad více než kdy jindy jsme mohli na červeném koberci pozorovat řadu hvězd, která se držela ve vodách jistoty, namísto toho, aby experimentovala. Příkladem může být Jennifer Lawrence v couture šatech Dior s puntíky, které o šperky s laboratorními diamanty Swarovski Created Diamonds, Jamie Lee Curtis v šatech Dolce & Gabbana, Sandra Hüller ve skulpturálních šatech Schiaparelli nebo Margot Robbie v černých šatech Versace posetých flitry, které byly sice krásné, ale přece jen... nevlastní dům Versace jeden z impozantnějších archivů runway modelů, do kterých Barbie roku může obléknout? Nemějme oblibu černé hvězdám a jejich stylistům za zlé. Odvedli skvělou práci, přestože jsme očekávali větší pastvu pro oči. Poskytli nám ji například slavní jako Emily Blunt v krémových šatech Schiaparelli a špercích Tiffany & Co., Greta Lee v minimalistických šatech od Loewe nebo Gab Union v šatech Carolina Herrera, vždy úchvatná Zendaya v šatech Giorgio Armani, které se stylingem pomohl její dvorní stylista Law Roach, nebo Emma Stone ve světle modrých šatech Louis Vuitton, které se staly hlavní hvězdou večera ve chvíli, kdy si je Emma zničila„Mé šaty jsou zničené! Myslím, že se to stalo během písně I'm Just Ken, jsem si tím jistá,“ vyprávěla při své děkovné řeči. „To je ohromující příběh, že? Páni, ztratila jsem i hlas!“

Mohlo by se vám líbit

Oscary 2024 ovládly film Oppenheimer i neposlušné šaty Emmy Stone

Nejvýznamnější noc roku pro celý filmařský svět je za námi. Už 96. ročník udílení cen Akademie zná své vítěze i poražené, nejvtipnější i nejdojemnější momenty a nejneposlušnější šaty večera.
elle.cz

Oscaři 2024 ve jménu tichých holdů historii

Ovšem spolu s poctou černé jsme byli svědky i pár momentů vyznávajících hold historii. O jeden z nich se postarala bezpochyby Anya Taylor-Joy. Herečka na sebe vzala custom made šaty z ateliérů domu Dior, inspirované ikonickými The Venus Dress dle návrhu Christiana Diora z roku 1949. Narozdíl od původní verze, silueta této róby je zúžená. To jí na kráse však rozhodně neubírá – pokud se nějaké šaty večera zapíšou mezi nezapomenutelné, budou to právě ony. Spolu s Anyou Taylor-Joy se o prvenství včerejšího večera dělí i herečka Carey Mulligan. Ta na sebe vzala custom made šaty módního domu Balenciaga. Jejich silueta pochází z roku 1951 z pera samotného zakladatele Cristóbala Balenciagy. Róbu si vybrala pro svou roli ve snímku Maestro, ve kterém si zahrála Felicii Montealegre. Šaty vešly ve známost jako Hourglass Flamenco Dress a ty původní z roku 1951 jsou uloženy v japonském Kyoto Costume Institute. Pro jejich znovuzrození musel módní dům čerpat z fotografií a původních skic. I již zmíněná herečka Sandra Hüller, která na sebe oblékla skulpturální šaty Schiaparelli, jimi zřejmě vzdala hold jejich historické předloze. Custom made šaty byly nejspíš inspirovány původními z roku 1947, navrženými americkým návrhářem Gilbertem Adrianem. Tehdy je na sebe vzala členka americké smetánky a věrná klientka domu Schiaparelli, módní ikona Millicent Rogers. Sandra Hüller tuto róbu doplnila o diamantový náhrdelník Reflection de Cartier.

Oscaři 2024: To nejlepší z červeného koberce

Zdroj: The Cut, Vanity Fair, ELLE.com