REKLAMA

Připomeňte si nejlepší a nejskandálnější momenty z festivalu v Cannes

REKLAMA

 

Loni byl kvůli pandemii zrušen a letos posunut z května na červenec... Konečně se však filmoví fanoušci svého oblíbeného festivalu dočkali. Zahájen byl v úterý 6.7. premiérou muzikálu Annette od Leose Caraxe s Marion Cotillard a Adamem Driverem v hlavních rolích. O Zlatou palmu se letos utká celkem 24 snímků. Řada z nich se však do výběru dostala již před rokem. Mezi favority patří například The French Dispatch od Wese Andersona, Benedetta od Paula Verhoevena či film natočený podle románu U Petrovových řádí chřipka od Kirilla Serebrennikova. 

"Festivaloví hosté jsou ve Francii v karanténě již deset dní, novináři musí dodržovat přísná pravidla. Je to až dojemné. Svět filmu se pomalu navrací zpět," uvedl ředitel festivalu Thierry Fremaux pro Reuters a postaral se o menší kontroverzi, když vyčetl jiným organizátorům podobných akcí, že mezi své řady přijali i streamovací platformy jako například Netflix. Tímto krokem podle Fremauxe ublížili světu kinematografie. 

Mezi další témata, kterými je letošní festival v Cannes opředen, se již tradičně řadí nedostatek nominovaných režisérek - letos se do výběru soutěžních 24 filmů dostaly pouze 4 ženy. A s ohledem na protesty na červeném koberci z roku 2018 pod hlavičkou hnutí #metoo se zdá, že komise nehodlá své postupy měnit ani pod tlakem. Jedinou ženskou režisérkou, která kdy získala Zlatou palmu, tak zůstává Jane Campion, která měla tu čest v roce 1993. 

Do Francie dorazila i otázka diverzity, a proto se porota skládá s pěti žen a tří mužů z různých kontinentů a jejím předsedou je Spike Lee první Afroameričan zastávající tuto pozici. Značná pozornost je věnována i naší planetě. Ačkoliv jsme se v loňském roce zaměřovali hlavně na to, abychom dostali pod kontrolu pandemii koronaviru, globální oteplování je stále ožehavým tématem, na které bychom podle pořadatelů festivalu neměli zapomínat. Festival se tak zaměřuje na to, aby snížil svou uhlíkovou stopu, plastové láhve jsou zakázány a využívány jsou z 60 % hybridní vozidla... 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sledujte nás na Instagramu @elleczech

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA