Zemřela Iris Apfel, královna eklektismu a věčného optimismu

Iris Apfel byla v pravém slova smyslu originálem. Narodila se do židovské rodiny a odmala byla fascinována uměním a módním průmyslem. Studovala na univerzitě v Wisconsinu a po absolvování získala titul v oboru interiérového designu. Její kariéra začala v oblasti reklamy, ale brzy se přesunula do světa interiérového designu, kde se stala uznávanou odbornicí. Pomáhala například rekonstruovat Bílý dům devíti prezidentům. Skutečnou ikonou v oblasti módy se stala až v pozdějším věku. Její výrazný styl, spojující odvahu, kreativitu a lásku k extravagantním doplňkům ji katapultovaly do světa módních celebrit. Byly to její výrazné brýle, vrstvené šperky a smysl pro barvy, které se staly její vizitkou. Byla jednou z nejživějších osobností ve světě módy, textilu a interiérového designu, která si za posledních šedesát let vypěstovala osobitý styl, jenž je vtipný a neobyčejně eklektický.

Jak si najít modrou zónu a vypadat stylově i v 99

elle.cz

Iris, módní ikona a vyslankyně věčného optimismu

Móda by měla být zábavná a hravá, říkala, bez ohledu na věk či normy společnosti. Učila nás napříč generacemi, že se nemusíme bát být sami sebou, a že náš osobitý styl je naše největší módní jmění. A to i v případě, že možná máme hluboko do kapsy – její originalita se typicky projevovala v míchání luxusní a dostupné módy. Nejen to jí za léta působení vyneslo řadu hvězdných spojení a spoluprací.

Více je více a méně je nuda.

Její vliv na svět módy byl natolik silný, že byl dokonce její šatník v roce 2005 vystaven v MET Institute v New Yorku. Její sbírka šatů, šperků a doplňků byla oceněna jako jedinečný příspěvek k historii módy. V roce 2022 se dále například spojila s módním gigantem H&M a ve spolupráci s ním navrhla svou kolekci plnou rozličných barev, materiálů a vzorů. Iris Apfel zkrátka nebyla jen ikonou módy, ale také důkazem toho, že vášeň a originalita neznají věkové hranice. Její nekonvenční přístup k módnímu světu a láska k individualitě ji činí nezapomenutelnou postavou, která posouvá hranice a inspiruje nás všechny k projevu vlastní autentičnosti. V každém věku. Iris odešla, ale její odkaz zůstává.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Zdroj: ELLE.com, Wikipedia, The Fashion Book