Tajemství lásky, která nerezaví (ani s věkem)

 

Žádný vztah není dokonalý. Z televizních obrazovek i sociálních sítí nás bombardují pohádkové příběhy dvojic, romantizující lásku do podoby přeslazených Hollywoodských scénářů. Když neslyšíme v hlavě Pucciniho při každém malém polibku, říkáme si, že je něco špatně. Právě očekávání dokonalého vztahu (ať už to ve vaší hlavě znamená cokoliv) může vést k nerealistickým předpokladům a častým zklamáním. Zamilovat se je snadné, ale nikdo se s vámi pak nedělí o tajemství, jak proměnit dlouhodobý vztah ve šťastný. My to vyzkoušíme...

 


Dolores a Ben

Ben poznal Dolores na vysoké škole. Když se ji svěřil se svým zájmem o ní, požádala ho, ať mu ukáže své známky. S údivem se ji zeptal proč, ta odpověděla: „protože nerandím s hloupými kluky“, a nabídla mu pomoc s netechnickými kurzy. Tak začal jejich vztah. Před třemi lety oslavili diamantové výročí svatby (60 let).
„Když jsme se brali, řekl jsem Dolores, že ona bude mít čest a privilegium činit v manželství menší rozhodnutí, a já budu dělat ta hlavní. Po šedesáti letech manželství pro mě nezbyla žádná zásadní rozhodnutí. Nekřičíme na sebe, pokud dům zrovna nehoří. Když je na mě opravdu naštvaná, jdu do kuchyně mýt nádobí. V Americe neexistuje žádný záznam, kdy by žena zabila svého muže ve chvíli, kdy myl nádobí.“ řekl Ben.

Dolores dodává: „...za 60 let manželství jsme vypilovali naše hádky k dokonalosti. Je to komunikace plná empatie a humoru, respektu a péči o druhého, a to s jiskrou láskyplného, štiplavého jazyka, která se stala klíčovou součástí budování něčeho, co překoná jakýkoliv čas.“

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

 

Jakmile si uvědomíte, že nejste jediní, kdo ve vztahu bojuje a čelí výzvám, a zbavíte se studu o nich mluvit – začnete dýchat, a pochopíte, že partnerství je konzistentní ale zároveň stále se vyvíjející entita. Vyžaduje hodně péče, soucitu, porozumění a vzájemného respektu.

 

Sylva a John


Potkali se v době, když byl John v prvním ročníku na právech. Byl slepý, a potřeboval, aby mu někdo předčítal studijní materiály. Sylva bydlela ve stejné budově, a v době, kdy se poznali, chodila s Johnovým kamarádem. Po rozchodu však začala Johnovi předčítat. Trávili spolu spoustu času, a Sylva pomalu podléhala jeho šarmu. „Měl ta nejkrásnější záda, která jsem v životě viděla, jeho paže byly prostě nádherné. Pozorovala jsem ho často potají škvírou ve dveřích, když cvičil. John byl blázen do cvičení, a zatáhl do toho i mě. Byl to navíc prostě milý člověk, skvělý muž. Na takové dnes jen tak nenarazíte.“, říká Sylva.

Tak začala láska, jejichž výsledkem je šťastné manželství, trvající již 45 let. Byť zažili mnoho vzletů a pádů, Sylva říká, že je John tím nejlepším, co ji kdy v životě potkalo, je láskou jejího života. Pro Johna je jeho manželka prý největším požehnáním. „Někdy o sobě pochybuji, a říkám si, že jsem mohl v minulosti něco udělat lépe, dosáhnout výš. Ona mě však vždy utvrdí v tom, že na rozdíl od jiných máme skvělý život. Vždy mi řekne, že je všechno fajn, že máme jeden druhého. Řekne vždy to, co potřebuji slyšet...“

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Evita a Hans – chození po devadesátce


Po smrti svého manžela, se kterým Evita prožila šťastných 44 let se rozhodla přestěhovat blíže ke svým dětem a vnoučatům. Jak šel čas, rozhodla se, že je připravena se vrátit do společenského života, a dokonce připravena i na nový vztah. „Jednoho dne jsem si v hlavě vizualizovala to, že nebudu sama, a poslala jsem tu myšlenku ‚tam nahoru‘. Představila jsem si někoho, kdo 1) bude vdovec, který prožil šťastné manželství; 2) je gentleman, uctivý a milující.“

O dva dny později Evita dostala pozvánku na večírek od seniorské komunity, kde s ní navázal oční kontakt velmi stylový muž. Vše začalo Hansovými slovy „mohu ti někdy zavolat?“. Od té doby stali společníky. Evitě je 97 let, a byť je Hans o 12 let mladší, nikdo v jejím věku s ní prý není schopen držet krok. Mají za sebou cestu horkovzdušným balónem, výlety do divočiny či zipline mezi korunami stromu. Jsou zcela otevření jeden druhému a komunikují bez zábran. „Mluvíme o svých zesnulých partnerech otevřeně. Stále je milujeme, ale je potřeba je pustit. Cítíme však, že jsou stále duší s námi, a že náš vztah schvalují. Můžete lidi milovat a postrádat je, ale nikdy je nevrátíte. Určitě by však chtěli, aby náš život pokračoval dál, a abychom si našli takovou lásku, kterou jsme měli spolu s nimi“.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Gai & Rhonda


Seznámení hodné filmového scénáře měl tento pár. Gai poprvé kývla na rande naslepo, které ji vnutila její ex-přítelkyně jako cenu útěchy za zlomené srdce. Stejný úmysl měla i Rhondina ex-přítelkyně, kterou tehdy na první schůzku s Gai vyslala. Podle slov obou žen to byla láska na první pohled. „Ihned jsem věděla, že je Gai výjimečná. Když jsme vyšli z restaurace po prvním rande, zachumlala se ke mně do mého obřího kožichu, a šli jsme v něm oblečené celou cestu k autu. Bylo to fantastické!“. Jejich vztah byl vždy plný romantiky a spontánních rozhodnutí, a trvá už dlouhých 45 let. Klíčem je podle nich element překvapení, který ani po tolika společných letech nevyprchává: „Když se ráno probudím, říkám si, co je to za osobu po mém boku. Vím o ní samozřejmě již všechno za ta léta, ale občas mě něčím překvapí, a říkám si, že toho mám ještě hodně co poznávat, což je fantastické!“ říká Gai.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Iris a Carl Apfel


Iris se seznámila s Carlem, když ji bylo 26 let. Vzplanula jiskra, a o rok později již byli svoji. Jejich love story trvala skoro 70 let. „Naše první rande bylo na Columbus Day (10. října), a na Den díkuvzdání (27.listopadu) mě požádal o ruku.“, řekla Apfel. „Perfektně jsme si rozuměli, ale velmi důležitým aspektem byl element kompromisu. Dělali jsme spolu skoro všechno, ale někdy chtěl zkrátka hrát fotbal, a já fotbal nenáviděla. Je zas chtěla dělat spoustu jiných věcí, které neměl rád on. Musíte si uvědomit, že jste dva lidé, kteří se berou – nejste jedna osoba. Nemyslím si, že byste se měli snažit člověka příliš změnit, protože pak se z vás stane otrava. Velmi důležitou roli hraje i humor. Bez něj to nejde.“ řekla. Tři dny před svými 101 narozeninami, v roce 2015, Carl zemřel. „Byla jsem zdrcená, myslela jsem, že to nevládnu. Pak jsem si ale uvědomila, že by Carl určitě nechtěl, abych jen nečinně seděla a truchlila. Vždycky mě tlačil dopředu a podporoval ve všem. Když mi přicházeli všemožné nabídky, vždycky mi říkal ‚jdi do toho!‘ “. Když k Iris přišla sláva v roce 2005, byl to především její manžel, který si užíval její nový status celebrity a ikony stylu. „Říkával mi: Žiješ jen jednou, tak si to koukej užít!“.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Jak poznat, že vás miluje i po rozchodu?

Rozchody nejsou snadné. Vědomí, že už možná nikdy nebudete s osobu, kterou milujete, je jedno z nejtěžších. Jak lze zjistit, že vás stále miluje, když máte pocit, že jste udělali chybu, kterou byste rádi napravili?
elle.cz