Kdo je Ewan McGregor, hvězdný host festivalu v Karlových Varech

Evan McGregor si přijede pro Cenu prezidenta

Na seznam hvězdných hostů 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dnes oficiálně přibylo další jméno. Skotský herec, režisér a producent Ewan McGregor si od Jiřího Bartošky převezme Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary a představí festivalovému publiku svůj nejnovější snímek Druhá šance (You Sing Loud, I Sing Louder), v němž hraje hlavní roli společně se svou dcerou, herečkou a producentkou Clarou McGregor. Ta se letošního ročníku festivalu zúčastní také. Co o hvězdě světového formátu víme?

Vary mimo festivalový maraton. Kultura, umění i zábava

elle.cz

Trainspotting forever

Ewan McGregor je držitelem Zlatého Glóbu, ceny Emmy, dvou Evropských filmových cen a řady dalších ocenění. Patří k velkým hereckým osobnostem a celebritám současnosti. Svou bohatou filmografii odstartoval v 90. letech prvními rolemi v televizních seriálech a filmech. Jeho tvář a jméno se staly mezinárodně známé po uvedení filmu Trainspotting, kde ztvárnil postavu feťáka Marka Rentona. Snímek je dnes považovaný za kultovní a stal se druhým nejúspěšnějším britským filmem všech dob.

Rovnou do Hollywoodu

Dveře do Hollywoodu se skotskému rodákovi dokořán otevřely v roce 1999. Dostal roli Obi-Wan Kenobiho v kultovní sci-fi sérii George Lucase Hvězdné války: Epizoda I - Skrytá hrozba. Pak natočil s Ridleym Scottem válečné drama Černý jestřáb sestřelen a do třetice exceloval v muzikálu Baze Luhrmanna Moulin Rouge! Film získal dva Oscary a šest dalších oscarových nominací. Ewan McGregor za něj obdržel Evropskou filmovou cenu za přínos světovému filmu a svou první nominaci na Zlatý glóbus. V roce 2002 do kin vtrhlo další pokračování série Hvězdné války: Epizoda II – Klony útočí. 

Žánrový multitalent Ewan McGregor

Herecké umění Ewana McGregora bylo postupně vyhledáváno režiséry zvučných jmen a jeho talent našel uplatnění napříč všemi filmovými žánry. Lze ho vidět ve fantaskním příběhu Velká ryba, akčním sci-fi Ostrov, v romantickém snímku Lov lososů v Jemenu, thrillerové adaptaci knihy Dana Browna Andělé a démoni a samozřejmě v epizodách legendární epopeje Hvězdné války.

Z reflektorů k charitě: Jak ikony z řad celebrit mění svět k lepšímu

elle.cz

Ewan McGregor na druhé straně kamery

Ewan McGregor se prosadil i jako režisér. Nejprve na filmové plátno převedl knihu Philipa Rotha Americká idyla a rok na to ve snímku T2 Trainspotting oživil osudy hrdinů kultovního filmu po dvaceti letech. Úspěšný je i jako seriálový herec. Vidět jsme jej mohli ve třetí řadě úspěšného seriálu Fargo, za kterou Ewan McGregor získal Zlatý Glóbus. Nominován na něj byl i za titulní úlohu v seriálu Netflixu Halston. Postava výstředního módního návrháře mu vynesla Cenu Emmy. Roli vesmírného guru Obi-Wan Kenobiho si zopakoval ve stejnojmenném seriálu z roku 2022, který uvedl Disney+. Seriál překonal divácké rekordy a stal se celosvětově nejsledovanějším pořadem této platformy.

Rodinný tandem

Film Druhá šance, který osobně představí na 57. MFF v Karlových Varech, je dramatickou road movie, v níž se otec a dcera v podání Ewana a jeho skutečné dcery Clary McGregor vydávají na cestu, která jim přináší nečekaná setkání, ale především návrat k sobě samým a obnovení vzájemného vztahu po období odcizení.

Ohlédnutí za Cannes 2023: Nahota Iriny Shayik, hádka Toma Hankse

elle.cz

Zdroj: KVIFF, ČSFD, Wikipedia