Vary mimo festivalový maraton. Kultura, umění i zábava

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech startuje. Čeká vás deset dní plný filmových premiér, kultury a přehlídky těch nejkrásnějších rób. Samozřejmě, že ožije především centrum města, právě tam totiž proběhne oficiální zahájení, s nimž se pojí slavný red carpet, ale také promítání nejrůznějších snímků, zábavné akce a v neposlední řadě i koncerty klasické a moderní hudby. Zatímco klasická vystoupení jsou každý rok situována do prostředí kolonád, koncerty rockové, popové či rapové své místo zaujímají na velkých pódiích kolem hotelu Thermal.

Na své si však přijdou také milovníci diskuzí a edukativních programů. V rámci festivalu totiž ani letos nebude chybět projekt KVIFF TALKS – setkání s autory i účast České televize, která ve Varech zabodovala například se svým Domem ČT. Chůze kolem vřídel a termálních pramenů tak nabídne nevšední a bohatou porci kulturních zážitků.

Vary nejsou jen o filmovém festivalu

Pokud vám nestačí klasická festivalová atmosféra, nebo se ve Varech zdržíte o něco déle a chtěli byste toho zažít co nejvíce, můžete v lázeňském městě navštívit i jiné kulturní a zábavné události. Vybírat je opravdu z čeho.

Expozice s multimediálními prvky

Muzeum Karlovy Vary si pro milovníky umění připravilo zcela novou multimediální podobu stálé expozice připravené ke 150. výročí existence muzea. Ta přibližuje v šesti sálech historii města Karlovy Vary. Zatímco v prvním patře se dozvíte zajímavé informace o vzniku lázní či o vývoji lázeňské léčby, druhé patro nabídne vhled do krás přírody tohoto regionu. Závěr expozice je věnován dramatickému umění 20. století, přičemž exponáty jsou doplněny moderními multimediálními prvky.

Horečka nejen sobotních nocí

Pokud vám nestačí party pořádané přímo v rámci festivalu, můžete za hudbou i tancem zavítat například do Vinárny U Lukáše, kavárny Viola, Parkhotelu Richmond či Café Windsor, kde vás roztančí hity 80. a 90. let. O večírky a hudební vystoupení nepřijdete ani v týdnu, některé z těchto podniků totiž akce pořádají i během středy, čtvrtku či samozřejmě pátku.

Muzeum skla aneb Kouzelný svět luxusního křišťálu

Pastvou pro oči se může stát návštěva Muzea skla, kde nechybí pestrá nabídka výrobků a kde vás šikovní skláři nechají nahlédnou do procesu pečlivé výroby. Můžete se tak sami přesvědčit o kvalitě ručně zpracovaného skla od značky Moser. Vůně rozžhaveného materiálu i samotný proces výroby se stane doslova nezapomenutelným zážitkem.

Výstava ve znamení stovek

Galerie umění od února představuje výstavní projekt ke 100. výročí založení Československa. Expozice zahrnuje sto děl českých a slovenských umělců ze sbírkových fondů galerie. Každý rok z období 1918–2017 bude prezentovat příznačné dílo vztahující se k danému roku. Budete si tak moci prohlédnout velkou škálu exponátů nejrůznějších stylů – třeba díla od Jana Zrzavého, Toyen, Jiřího Seiferta, Jakuba Švéda, Jaroslava Róny a mnohých dalších umělců.

V záplavě motýlů a designu

Pokud máte rádi zvířata, přírodu či design, nebo do Varů vyrážíte s dětmi, které potřebujete zabavit, zavítejte do Motýlího domu Papilonia. Ten je domovem nekrásnějších motýlů z celého světa a nabízí takzvanou letovou zónu o rozloze 100 metrů čtverečních, kde je možné spatřit stovky exotických motýlů z bezprostřední blízkosti. Při troše štěstí se u líhně Papilonia stanete očitými svědky líhnutí motýla z kukly a jeho premiérového letu.

Muzeum voskových figurín

Pro jednoho bizarní podívaná, pro druhého zábava i zajímavá prohlídka. Tak by se dala popsat návštěva expozice voskových figurín, kterou můžete absolvovat v Muzeu voskových figurín v Anglikánském kostelu sv. Lukáše. Expozice se skládá z nejstarších voskových figurín na světě, které vás seznámí s významnými královskými rodinami, státními prezidenty, politiky, hvězdami seriálů a hudebních scén, atlety a dalšími postavami kulturního světa.

Pokochejte se krásou porcelánu

Jestli nechcete trávit čas pouze v okolí karlovarské kolonády, zajeďte si do nedalekého Letohrádku Ostrov či blízké Nové Role, kde se můžete pokochat výrobou porcelánu, či velkou nabídkou výrobků vytvořených vypálením keramického těsta, tvořeného směsí kaolinu, ostřiva a taviva. Ačkoliv byl porcelán vynalezen v Číně, v Česku se stal významným a oblíbeným produktem. Vždyť kdo by neznal klasický „Cibulák“?

Návštěvnické centrum společnosti THUN 1794 vám rovněž poskytne bohatý program – galerii porcelánu, informační okruh, filmovou projekci, prohlídku výroby či návštěvu Factory shopu. Letohrádek Ostrov zase nabízí expozici unikátní sbírky porcelánu ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Karlových Varech. V tomto nádherném lázeňském městě se v létě rozhodně nudit nebudete.

Zdroje: Wikipedia Commons, KarlovyVary.cz, Papilonia, KVIFF

Tištěný magazín

Elle cover
REKLAMA