Z reflektorů k charitě: Jak ikony z řad celebrit mění svět k lepšímu

Angelina Jolie

Majitelka nejkrásnějších rtů světa Angelina Jolie se v humanitárních projektech angažuje dlouhodobě a opravdu s plným nasazením. Je velvyslankyní dobré vůle UNHCR, Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, věnuje se ochraně a podpoře těch, kteří museli opustit své domovy kvůli konfliktům a pronásledování. Její práce s utečenci ji zavedla do nejvíce postižených oblastí na světě, od Súdánu, přes Afghánistán až po Sýrii. Snaží se vrátit důstojnost do životů těch, kteří byli zbaveni základních lidských práv. Její pomoc nekončí jenom slovy a politickým tlakem. Sama Angelina štědře finančně přispívá na podporu humanitárních organizací zaměřených na pomoc uprchlíkům. A i její vlastní rodina, složená z velké části z adoptovaných dětí z chudých oblastí, je nejlepším případem toho, že charita není pro Angelinu jen způsob, jak si udělat pozitivní PR.

Leonardo DiCaprio

Oscarový herec a environmentální aktivista Leonardo DiCaprio je známý svou vášní pro ochranu životního prostředí. Založil nadaci Leonardo DiCaprio Foundation, která se zaměřuje především na ochranu lesů a oceánů. DiCaprio se prostřednictvím své nadace snaží zastavit odlesňování, obnovit ekosystémy, chránit ohrožené druhy a snižovat emise skleníkových plynů. Současně je také nadšeným mecenášem projektů na výzkum a vývoj energetických technologií a inovací, které přispívají k udržitelnému energetickému rozvoji.

Priyanka Chopra

Herečka a zpěvačka Priyanka Chopra je známá svým angažmá v oblasti vzdělání dívek a bojování za rovnost pohlaví. K této problematice ji přivedl její indický původ, protože právě tato témata jsou v její zemi velmi ožehavá. Je velvyslankyní dobré vůle UNICEF a aktivně bojuje proti chudobě a sociální nerovnosti. Její práce se zaměřuje na zajištění přístupu ke kvalitnímu vzdělání pro děti, zejména pro dívky ve znevýhodněných oblastech nejen Indie, ale na celém světě. O to se snaží i její vlastní nadace The Priyanka Chopra Foundation for Health and Education.

Angelina Jolie: Od herectví k aktivismu

elle.cz

George Clooney

George Clooney má nejen bezmezný talent a charisma, ale také smysl pro spravedlnost. Je zapáleným humanitárním pracovníkem a spolu s dalšími známými herci založil projekt Not On Our Watch. Ten se zaměřuje na pomoc obětem válek a porušování lidských práv, zejména v oblasti Dárfúru a Súdánu. Jejich práce obnáší poskytování humanitární pomoci, monitorování konfliktů a boj za spravedlnost. Clooney se osobně zúčastňuje humanitárních misí a pracuje na zvyšování povědomí o těchto důležitých otázkách. Kromě toho je i jedním ze zakladatelů organizace Water.org, která se snaží zajistit přístup k čisté pitné vodě a hygieně pro komunity v rozvojových zemích.

Matt Damon

Matt Damon je jedním z nejbližších přátel Geroge Clooneyho a vedle několika spoluprací na stříbrném plátně je spojuje také už zmíněná organizace Water.org.Filantrop Damon se aktivně podílí na osvětových kampaních, veřejných projevech a sbírkách prostředků společného charitativního projektu.

Shakira

Jedním z hlavních projektů, který kolumbijská diva podporuje, je její vlastní nadace Fundación Pies Descalzos (Bosá noha). Tato organizace se zaměřuje na zlepšování životních podmínek dětí z chudých komunit v Kolumbii. Fond se snaží zajistit přístup ke kvalitnímu vzdělání, výživě a zdravotní péči pro ty nejzranitelnější.

Emma Watson

Britská herečka si vybrala za své hlavní téma feminismus a rovnost pohlaví. Je velvyslankyní dobré vůle pro UN Women a podporuje vzdělání a práva žen. Nejvíce se angažuje v projektu HeForShe. Jde o hnutí za genderovou rovnost, které se snaží zapojit muže do boje za rovné příležitosti a práva žen. Její naléhavé projevy na mezinárodních fórech přitahují pozornost a umí rozpoutat vášnivé debaty.

Emma Watson nechce být naším vzorem, ale přesto jím je

elle.cz

Cristiano Ronaldo

Portugalský fotbalový talent Cristiano Ronaldo bývá terčem vtipů kvůli svému šlechtěnému zevnějšku a hvězdným manýrům na hřišti i mimo něj. Ovšem astronomické částky, které je schopný na hřišti, v reklamách a na sociálních sítích vydělat, investuje nejen do svého superluxusního vozového parku, ale i do dobročinnosti. Je velvyslancem organizace Save the Children, přispívá na zdravotní a vzdělávací projekty a přesvědčuje i další úspěšné lidi, aby dětem ohroženým chudobou věnovali své prostředky. Založil i vlastní charitativní nadaci jménem CR7 Foundation.I ta má za cíl pomáhat dětem a mladým lidem, zejména v oblasti zdravotní péče a vzdělání. Finančně podporuje nemocnice, lékařské vybavení a školy, aby mládeži poskytl lepší podmínky pro růst a rozvoj.

Beyoncé

Její hlas je stejně silný jako její vůle pomáhat. Její vlastní organizace BeyGOODse zaměřuje pomoc při vzdělávání a v sociálních oblastech mladým lidem. Beyoncé se angažuje i v humanitárních krizích a podporuje programy, které bojují proti hladu a chudobě.

Ivan Trojan

Pozadu nezůstávají ani slavné české tváře. Jednou ze slavných osobností, která se angažuje hned v několika charitativních projektech, je herec Ivan Trojan. Mimo jiné je například patronem Klubu nemocných cystickou fibrózou.Vrozená nevyléčitelná nemoc postihuje hlavně dýchací a trávící systém, ale i některé další orgány. Nemocní potřebují celý život intenzivní léčbu, zahrnující každodenní inhalace a rehabilitace. Prostředky na jejich podporu budou směřovat i z akce, kterou na letošním 57. ročníku MFF Karlovy Vary uspořádá šampaňský dům Moët & Chandon. Už tradiční filantropický rituál nazvaný „Toast for a Cause,“ tedy „Přípitek na dobrou věc“ znamená, že každý návštěvník, který připije šampaňským Moët & Chandon na zdraví a slávu karlovarského festivalu, přispěje zároveň na dobročinné účely. Za každou zakoupenou elegantní lahvičku Moët Mini (20 cl) přispěje značka věhlasného šampaňského Klubu nemocných cystickou fibrózou počet korun odpovídající počtu ročníků MFF KV, tedy 57 Kč.

5 stylových a šik hotelů, které podporují ekologii a udržitelnost

elle.cz

Zdroj: L'Officiel, Insider

REKLAMA