Do Varů jedině s přáteli a dobrou náladou, říká Jana Plodková

Jak vzpomínáte na divoké natáčení filmu Ostrov, které probíhalo v Thajsku? Byla to pro vás velká výzva? 

Na natáčení Ostrova vzpomínám tak, jako by to bylo dávno. Ale když se podívám na fotky, jsem tam zpátky. Bylo to velmi intenzivní, ve smyslu vstřebávání místní kultury, lidí, přírody. Díky tomu se z práce, kvůli které jsme tam jeli, stal bonus navíc. Jsem šťastná za to, že to nakonec vyšlo, že jsem mohla pět týdnů strávit u moře, což se mi dosud nikdy nepodařilo. A doufám a věřím, že vše, co jsme v Thajsku nasáli, bude vidět i ve filmu. 

Připravujete v blízké době nějaký zajímavý projekt? Pokud ano, přibližte nám jej...

Projekt, na který se velmi těším, je film v režii Tomáše Mašína Němá tajemství, podle scénáře Alice Nellis. Film je sice už natočen, ale upřímně se nemůžu dočkat, až ho uvidím. Hlavní postavu ztvárnil Marian Mitaš a je naprosto skvělý. 

Ani letos nebudete chybět na filmovém festivalu v Karlových Varech. Na co se těšíte úplně nejvíc?

Těším se, že festival zažiju zase v celé jeho kráse. Bez omezení a restrikcí. Žádné roušky, žádná omezení, zkrátka plný počet diváků v kině. Letos si opět nenechám ujít jeho zahájení, neboť ta atmosféra a vzrušení, zdali se všechno podaří, je nepopsatelná.

Snímky, které byste si ve Varech neměli nechat ujít

elle.cz

Bez jakých tří věcí byste na festival prostě nemohla odjet?

Bez telefonu, bez akreditace a přátel po boku.

Jak probíhá takový běžný den filmové hvězdy na události, jakou je právě KVIFF?  

Záleží na povinnostech. V rámci představování filmu mám některé dny opravdu hodně nabité, plné rozhovorů a projekcí. V režimu návštěvníka bez povinností je to o lovu lístků na filmy, které bych chtěla vidět, a o setkávání se s přáteli, se kterými mnohdy nemám příležitost se během roku potkat.

Jaké jsou vaše tři nejoblíbenější filmy? 

Miluju Pohrdání od J.L. Godarda. Líbí se mi estetika, sofistikovanost, dráždivé napětí mezi hlavními postavami. Pak je to určitě film Nedotknutelní, jehož atmosféra mi vždycky zvedne náladu. A do třetice Vykoupení z věznice Shawshank. Je to natolik přesný, že mě i po těch letech nepřestává udivovat. 

Na jaký film, ve kterém jste hrála, jste nejvíc pyšná? 

Stále u mě hraje prim Protektor. Jeho hodnota roste. A kdykoliv ho vidím, nepřipadá mi zastarale, naopak. Pokaždé mnou rezonuje. A myslím, že by se tak dělo, i kdybych v něm nehrála. 

Již několik let okouzlujete fanoušky ve Varech svým sofistikovaným vzhledem. Máte již rozmyšleno, jakou róbu a make-up letos zvolíte? Bude vám pomáhat stylista? 

Už pár let spolupracuji se stylistou Honzou Pokorným. Je to nejen stylista, ale především kamarád, tudíž mě zná, ví, jaký styl mám ráda, co mi svědčí. Nechávám to tedy celé na něm. Letošní róba je tedy zatím jedno velké překvapení. Nejen pro vás, ale i pro mě a možná v tuto chvíli i pro Honzíka. A make-up a vlasy vymýšlím až na místě. Díky skvělému týmu v Elle Beauty Lounge.

Design je zábava, ale i alchymie, tvrdí Jan Plecháč

elle.cz

Ve Varech však nejde jen o zábavu a filmy. Letos se značka Moët & Chandon, která je již tradičně spjatá s festivalem, rozhodla zorganizovat akci „Přípitek na dobrou věc“, tedy rituál, během kterého návštěvníci tímto šampaňským připijí na zdraví a slávu festivalu a zároveň přispějí na projekt Patron dětí Nadace Sirius. Hlavní tváří kampaně jste letos i vy. Potěšilo Vás to?

Velmi. Těší mě, že festival využívá veškerých svých možností a jednu z nich věnuje i nějaké nadaci. A Patron dětí naši podporu i pomoc jednoznačně potřebuje. Je mi ctí, že u toho mohu být. Každé dítě má své sny a ne každé má to štěstí si ho splnit. 

Kolikrát si na na zdraví a slávu festivalu připijete vy sama? Poteče šampaňské proudem? 

Na zdraví a slávu si připiju symbolicky, protože alkohol jsem takřka vyřadila ze svého života. 

Jaké charitativní projekty byste nikdy neodmítla? Kde je podle vás pomoc silných značek a jmen momentálně nejnutnější a nejdůležitější? 

Neodmítám aktuální příběhy, kdy čas hraje pro dané osoby roli. Jediné, co odmítám, je stát se ambasadorkou nějaké charity. Jelikož už ambasadorkou jsem, a to nadace EDA, která se věnuje dětem se zrakovým postižením a jejich rodinám. Nedávno jsem se také zúčastnila jedné mimořádné akce s názvem Breakfaststory Dražba dobrých skutků. A celá ta myšlenka mi přišla genialní. Breakfaststory spojilo několik nadací dohromady a z každé z nich vybrala příběh, který se vydražil. Hned 42 dobrých skutků.

Co plánujete po bujarých festivalových dnech? Vyrazíte na vaši milovanou chatu do Krkonoš?  

Po festivalu mě čeká nahrávání další audioknihy a rovněž natáčení druhé řady seriálu Osada. Ve volných dnech to vidím na letní klasiku. Koupání, výlety, chalupa.

Strávíte volné dny jen na chatě, nebo máte v plánu vyrazit do zahraničí? Třeba k moři?

Letošní léto necháváme otevřené. Určitě budeme na chaloupce, kde je pořád co dělat, a jestli vyrazíme někam do zahraničí, to zřejmě bude rozhodnutí ze dne na den. Jediný pevný bod, který máme, je divadelní představení Johna Malkoviche v Kroměříži. Tak na to se těším moc!