Déšť, fíkusy a palmy. Byt v pražských Nuslích vás přenese do exotiky

Starý tovární komín, který Mirku a Marka nepřestává fascinovat, začlenil do nového bytového domu vznikajícího na dvoře parního mlýna architekt Alberto Di Stefano v roce 2004. Nechal těleso komína zaznít v interiéru a vytvořil kolem něj stropní okno, aby bylo možné pozorovat celou jeho výšku. Zároveň sem vestavěl prosklené atrium se schody na střechu a výhledy orientoval do nebe, protože okolí žádné nenabízí.

Myšičkovi však objevili v prostoru další potenciál. Oba totiž mají kreativní profesi, kde využívají svůj vizuální cit: Marek je kameraman a Mirka špičková hairstylistka, která češe modelky pro světové přehlídky a módní časopisy. „Místo oken tu byla luxferová stěna, uprostřed vestavěná prosklená kostka s příliš širokými hliníkovými profily a sádrokartonové příčky,“ říká Mirka a Marek ji doplňuje: „Nikdy bychom do koupě tak neobvyklého prostoru nešli, kdybychom předtím nebydleli v Londýně. Britská vynalézavost je inspirující, Londýňané zastaví každou možnou plochu, i když to zpočátku nemusí dávat smysl. Věděli jsme třeba, že je dobré vytvořit okna i do stran, i když zdánlivě není na co se dívat.“

Prohlédněte si unikátní interiér bytu v pražských Nuslích:

Na pomoc přizvali architektku Lenku Míkovou, zdůraznili dominanty interiéru, který ještě víc provzdušnili, a přizpůsobili ho požadavkům rozrůstající se rodiny. „Chvíli jsme uvažovali o zrušení atria, abychom získali místo, ale pak jednou začalo pršet a my jsme viděli ty nespoutané proudy vody, které tekly přímo doprostřed bytu. Zamilovali jsme se a bylo rozhodnuto – déšť musí zůstat!,“ vypráví Mirka, zatímco pozoruje atrium, do kterého přibyly subtilní kovové schody.

Široké hliníkové profily nahradily jemnější černé, stejné jako v nových oknech. Betonový strop architektka opticky zvýšila vytvářením vertikál, jako například dveřmi až ke stropu a rytmem dělení oken. Snažila se maximálně využít prostor, například dva z betonových sloupů začlenila do koupelny a vetkla mezi ně sprchu. 

Byt Marka a Mirky Myšičkových

Industriální dojem pak Myšičkovi změkčili výmalbou, se kterou jim pomohl filmový výtvarník Adam Novák. Zdi s citem napatinoval tak, aby architektonické prvky vynikly, ale nepřitahovaly už tolik pozornosti. Rezavou cihlu a šedý beton doplnily pudrové odstíny béžové a růžové, inspirované hedvábnou látkou na závěsy, kterou Myšičkovi koupili ještě v Londýně. Při výběru barevnosti a zařizování uplatnili vlastní kreativitu.

Velkou inspiraci našli v knížce Wonderplants 2 a u kamarádky Martiny Králové, která pod značkou Apartment Doctor působí jako interiérová designérka. „Styl zařízení vlastně odstartovaly květinové stěny,“ říká Mirka. „Jsou ze 70. let, což pak ovlivnilo výběr nábytku a typických materiálů, jako například mosazi. A od začátku bylo jasné, že tady bude spousta zeleně.“ Všude najdete květináče, na střeše zeleninovou zahrádku a na komíně popínavky. Komín také slouží jako rodinný totem, který se pyšní uměleckými díly jednoho ze tří potomků, rostlinnými výpěstky či některým z cestovatelských artefaktů. Ty přitahují pozornost – do chvíle než zahřmí a celá rodina si užívá pohled na sílu deště.  

Byt Marka a Mirky Myšičkových

Zdroj: Wikipedia Commons, Elle Decoration