Cihly, vintage, současnost. To vše dalo vzniknout neobvyklému bytu

V historické čtvrti Gastown, v blízkosti starého přístavu, v jednom z tradičních domů bývalého depa britské sklářské firmy, jenž byl počátkem 90. let přestavěn v obytnou budovu, nachází se podkrovní byt. Ten obývá majitel, který se rozhodl přestěhovat zpět domů ze San Francisca do kanadského Vancouveru. Chtěl se po deseti letech práce na západě vrátit zpět, aby byl blíž své rodině a připravil půdu pro své další dobrodružství. Proměny starého prostoru v nový, ovšem pochopitelně za zachování původních prvků, se zhostil interiérový designér Peter Wilds.

Mohlo by se vám líbit

Ani venku, ani uvnitř. Přenocujte v impozantních Casa VO a Casa WO

Je to jako návrat k jeskynnímu bydlení, ale v jedenadvacátém století, doprovázený všemi vymoženostmi moderní doby. Zřejmě s tímto záměrem vytvořil architekt Ludwig Godefroy v mexickém Puerto Escondido impozantní Casa VO a Casa WO. Přenocovat v nich můžete i vy.
elle.cz

Bydlení na míru náročnému majiteli

Když se současný majitel domu přestěhoval zpět do Vancouveru, pronajal si byt, který Wilds navrhl. Nacházel se v památkově chráněné budově, která měla původní trámy, cihlové zdi, betonové podlahy a veškeré historické kouzlo. „Dostal jsem e-mail, kde můj klient uvedl, že koupil byt, který se nacházel v jiné historické budově se všemi stejnými prvky a přitažlivostí,“ vzpomíná Wilds na to, jak se k zajímavé zakázce dostal. „Vzhledem k tomu, že už v jednom mnou zrekonstruovaném bytě žil a s mým přístupem se v něm setkal, myslel si, že bych byl perfektní člověk, který by dokázal navrhnout jeho rekonstrukci jeho vlastního bydlení. Jak bych mohl odmítnout?" Proces projektování, povolování a renovace trval přibližně dva roky. „Můj klient měl jeden kus nábytku, na kterém chtěl, abych stavěl. Byla to pohovka,“ říká Wilds. „Miluji tento klasický styl nábytku a věděl jsem, že by to byl skvělý výchozí bod s uvolněnou atmosférou bydlení. To posílilo směs starého a nového.“

Staré se potkává s novým

„Chtěl jsem vytvořit prostor, který předvede své původní materiály a zároveň bude odrážet současný, obrazně řečeno chladný pocit,“ říká o rekonstrukci interiérový designér. Útulná zákoutí střídají industriální pozůstatky původního rázu. Obývací pokoj je například zároveň jídelnou a kuchyní, zatímco dlouhá hala vedoucí do soukromější části umožňuje přístup do velmi soukromé velké hlavní ložnice, velkorysé koupelny a ložnice pro hosty a vlastní koupelnou.

Mohlo by se vám líbit

Bydlet v bílém: Po náročné rekonstrukci se pařížský byt zalil sluncem

V pařížském bytě si designérky vyhrály s materiály a texturami tak, až nabudete dojmu, že bílá barva může mít stovky odstínů. Océane Algaron ve svém textu otevírá dveře bytu zalitého sluncem i vám.
elle.cz

Cihly, dřevo a industriální prvky

Syté tóny cihlového a dřevěného stropu byly výchozím bodem tohoto projektu. „Nic nemůže konkurovat těmto prvkům,“ říká Wilds. „Chtěl jsem neustále vzdávat hold minulosti barvami a detaily.“ Proto se barevnost původních prvků prolíná celým interiérem – mnohé barvy se například odrážejí i v nových kouscích, které byly na míru interiéru vytvořeny. Dále pak například všechny vystavené elektrické a vodovodní rozvody byly natřeny černou barvou, což jim umožnilo zůstat výrazným rysem interiéru. Cihly, dřevo, industriální prvky. Vše to dohromady tvoří celek, který funguje.

Rekonstrukce jako pocta starým základům

Wilds chtěl vytvořit směs historických, průmyslových a moderních prvků a detailů. Výběr volně stojící vany, nástěnného žlabového umyvadla a kohoutků ve vintage stylu v hlavní koupelně byl přímou poctou této budově. V kontrastu s prvky starých dob však lze pozorovat hru doplňků – například stolní lampu Snoopy od značky Flos či Eames Lounge Chair podle návrhu z roku 1956 od značky Vitra. Mnohé tyto objekty nabízejí luxusní, ale chladný a industriální nádech. Přesně takový, jaký si náročný majitel přál.

Interiér bytu ve Vancouveru

Zdroj: Autorský článek