Mnohovrstevnatý: Na chalupě u Tona Stana

Se jménem předního česko-slovenského fotografa Tona Stana se pojí legendární pověst o zachycení dokonalého okamžiku, kterou si vybudoval za léta portrétování osobností na filmovém festivalu v Karlových Varech, které během pár minut vyfotí v majestátních interiérech Grandhotelu Pupp. Z chlapce, který kdysi odešel z katolické vesnice za poznáním do velkého města, se stala jedna z vůdčích osobností slovenské nové vlny, skupiny podobně smýšlejících umělců jedné generace, kteří se potkali při studiu na pražské FAMU. Svou silnou energií a chutí do života si přitom Stano vydobyl pozici autorského solitéra. Když se s ním bavíte, pochopíte, že nejdůležitější je pro něj neustále něco vymýšlet a tvořit, přičemž jeho záběr je opravdu rozmanitý.

Mohlo by se vám líbit

Cesta za světlem: Stylový byt fotografa Bena Renče

Na první pohled vás v pražském bytě na Janáčkově nábřeží okouzlí jemná hra slunečních paprsků, jež kloužou prostorem po rozmanitých designových kouscích. Ten druhý už věnujete majitelům, kteří vám s úsměvem odkryjí každý kout své rodinné perly. Prohlédněte si prosvětlený pražský byt známého fotografa.
elle.cz

Vydali jsme se za ním na jeho víkendový statek do jižních Čech, na místo, kde se schází s celou rodinou, nebo naopak zcela sám hledá nové podněty a soustředí se daleko od městského ruchu. Rozlehlý objekt si zachoval svůj romantický ráz i přes mnohé zásahy, jež má Tono Stano plně ve svých rukou. Stavení kraluje velkorysý ateliér s vysokým stropem, kde se odehrává veškeré dění. Rozumějte – tohle je místnost, kde se spí, vaří i tvoří. Tonův vlastní vesmír plný nalezených věcí, na míru přetvořeného nábytku včetně nekonečného plátna pro focení figur i zátiší.

Venku je sychravé počasí a ve stodole pěkná zima. Majitel domu zatápí v krbových kamnech a hostí nás krupicovou kaší. Zároveň s elánem barvitě vypráví o svých designových návrzích, jež se postupem času staly součástí všech jeho domácností, ať už v Praze, či na venkově. „Každý víkend navštěvuji bleší trhy nebo se zastavuji na zapadlých kovošrotech, odkud beru poklady. Chaotická nadprodukce mě paradoxně aktivuje, kvalitní věci přežijí, dají se dál přetvářet a hlavně užívat,“ přibližuje.

 

Chalupa Tona Stana

 

Tono Stano je opravdový sběratel. V jeho ateliéru najdete všelijaké starožitné předměty: hodiny, svícny, mísy, staré látky – obzvlášť rád má nejrůznější sametové draperie –, a rovněž spoustu obskurních podivností jako starožitné panenky a peří ptáků. Velké zastoupení má také nábytek. Je vidět, že v oblibě má trubkové funkcionalistické konstrukce postelí, jež dál dělí, kombinuje a sváří. Dává tak vzniknout pohodlnému posezení podle vlastních představ. Klíčová je pro něj především funkčnost a pohodlnost, z konkrétních kusů proto často vytváří mobilní objekty.

Zatímco jsme plně zaměstnáni novými vjemy, Tono z koutů neustále vytahuje další fascinující předměty. Velkou vášní, která přispívá k jeho sběratelskému duchu, je také práce s detektorem kovu. Načítá kvůli tomu historickou literaturu, aby se dozvěděl, kudy vedly staré obchodní trasy, a vydává se objevovat nové poklady. Ukazuje nám různé mince, díly a další kovové předměty, jež často využívá i při focení. Naposledy ho inspirovaly k vytvoření fotografického cyklu „Pohanské zvyklosti".

Mohlo by se vám líbit

Obrazy v interiérech z výběru Elle Decoration

Přiznejte se, jaké preferujete stěny - holé nebo poseté obrazy? Přinášíme vám inspiraci z výběru ELLE Decoration, jak můžete výtvarným uměním ozvláštnit interiér. Račte vstoupit!
elle.cz

Tonovým staronovým objevem je redesign porcelánových předmětů. „Už kdysi dávno jsem měl touhu vytvořit si vlastní nádobí, proto jsem se spojil s karlovarskou porcelánkou Thun a začal na jednotlivé kusy přidávat grafickou intervenci. Často se mě na ně ptali lidé při návštěvě ateliéru, kde jsem je normálně užíval. Proto jsem se rozhodl tuto techniku znovu oživit, a namísto jednoduchých výtvarných prvků jsem do porcelánu začal zapojovat vlastní fotografie,“ vysvětluje.

V rámci udržitelnosti se rozhodl recyklovat a výtvarně zpracovávat porcelánový materiál vyřazený z provozu kvůli drobným vadám. Ve skutečnosti se jedná jen o nepatrné chyby, jež podle Stana dělají předměty krásnějšími. „Takový kus je na světě jen jeden!“ Za poslední půl rok autorovi ve studiu přibylo několik nových přírůstků a vypadá to, že nápadů na zpracování je stále dostatek. Fotografie ženských aktů například převádí do výrazných barevných škál. Fragmenty těl najednou skládají úplně jiný příběh. Copak vy byste nechtěli jíst z talíře, který má svůj vlastní „Smysl"?

Prohlédněte si střípky z naší návštěvy chalupy Tona Stana:

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24