Vyhlášení vítězů EDIDA 2021

TEXTIL & INTERIÉR ROKU

Schody vedoucí k nejvyšší příčce v kategorii Textil pokryla DANIELA DANIELIS z manufaktury WNOOZOW gobelínem podle malby LUCIE JINDRÁK SKŘIVÁNKOVÉ. Ta jeho vznik iniciovala, aby se mohl stát součástí instalace kolektivu M.P.K.J.V.L.J.S. na posledním Designbloku. Jako všechny Danieliny práce vznikal od začátku do konce ručně, což znamená, že přízi na gobelín spředly zručné ruce tkadleny na kolovrátku a poté obarvily přírodními barvivy. Interiérovými designéry roku jsou MARTINA KRÁLOVÁ a HYNEK SCHNEIDER alias APARTMENT DOCTOR, kteří vyléčí interiéry z kdejakého neduhu. Jejich realizace bytu v centru Prahy, o které jste si mohli přečíst v minulém čísle, nás přesvědčila o tom, že kombinovat nekombinovatelné lze a eklektický výsledek stojí za to.

 

EDIDA 2021/Kateřina Olexová
Mohlo by se vám líbit

NOMINACE NA CENY EDIDA 2021

Kdo získal nominaci za Čechy a Slovensko v mezinárodní soutěži EDIDA 2021? Prohlédněte si ty nejlepší designé projekty, které u nás za poslední rok vznikly!
elle.cz

MLADÝ TALENT & NÁDOBÍ

Objevem roku 2020 je pro sedmnáctičlennou porotu, složenou ze členů redakce a jejích dlouhodobých spolupracovníků, keramička TEREZA SLUKOVÁ se sérií velkoformátových plastik nazvanou Cukrátka. Inspirovala se cukrovými sochami, které dříve zdobily slavnostní tabule, a nás tyhle formálně nesmírně náročné dvoumetrové kolosy prostě ohromily. Nový projekt limitovaných objektů JAKUBA POLLÁGA, vlastní značka ZEITGEIST LIMITED, si získala za rok své existence nejen srdce zákazníků, ale i naši přízeň v podobě ocenění v kategorii Nádobí. Sklenice Steps se vyrábějí lokálně z křišťálového skla, jsou číslované a od každé barvy jich vznikne jen několik kusů.

 

EDIDA 2021/Kateřina Olexová

 

SVÍTIDLA, DOMÁCÍ DOPLŇKY & DOPLŇKY NA ZEĎ

Japonská designérka FUMIE SHIBATA se pro vítěznou kolekci lamp Bonbori navrženou pro BROKIS inspirovala papírovými lampami, které lemují cesty ke svatyním během festivalu sklizně. Kategorii Domácí doplňky ovládla studentka Ateliéru skla na UMPRUM ELIŠKA MONSPORTOVÁ s difuzéry pro SCENT ROCHE, které nás vedle křehké estetiky zaujaly i udržitelným aspektem – sloužit vydrží dlouhé desítky let. Designérka totiž použila japonskou techniku opáleného dřeva, které absorbuje vůni a naplní jí prostor. Doplňky na zeď roku 2020 se staly akustické panely Eclipse od studia LAPPA, které umějí proměnit problematické interiéry v oázy klidu a míru, a ještě u toho dobře vypadat.

 

EDIDA 2021/Kateřina Olexová

 

DESIGNÉR ROKU 2020, NÁBYTEK & SEDACÍ NÁBYTEK

Koláž si pohrává s toaletní skříňkou a keramickými podstavci z kolekce Kabinet kuriozit projektu M.P.K.J.V.L.J.S, pětice talentovaných umělců ve složení keramik MILAN PEKAŘ, malířka LUCIE JINDRÁK SKŘIVÁNKOVÁ, truhlář JAKUB VÁVRA, návrhářka svíček a vůní KATEŘINA VÁVROVÁ a autorka tapisérií a gobelínů DANIELA DANIELIS. Ten po opanování Designbloku získal vedle ocenění v kategorii Nábytek i hlavní cenu EDIDA, titul Designér roku 2020! Ve středu koláže se stejně jako na první příčce v kategorii Sedací nábytek usídlilo křeslo Li z dílny FILIPA KRAMPLY, které díky technologii lepení netoxickými lepidly maximálně využívá materiál z jednoho stromu, obvykle buku.

 

EDIDA 2021/Kateřina Olexová

 

Každý vítěz dostane jako symbolickou pozornost speciální edici obálek nového vydání ELLE Decoration, které byly vytvořeny pouze pro ně. Prohledněte si je v galerii.

Limitovaná edice obálek pro vítěze ceny EDIDA 2021: