Mramor, beton a na dohled jen poušť. I tak může vypadat americký sen

Psal se květen roku 2015, když se hair stylistka hollywoodských hvězd Sunnie Brook vydala na pracovní cestu do New Yorku a neznámý gentleman jí v přeplněném baru pomohl objednat drink. „Před jejím odletem do Cannes jsme stihli jedno rande a procházku po Central Parku. Šest měsíců od setkání jsme se spolu stěhovali do bytu v New Yorku,“ popisuje Miki Bauer začátky jejich společné cesty. „Sunnie tehdy pracovala mezi Los Angeles a New Yorkem, ale já jsem poměrně rychle akceptoval nápad, že východní pobřeží opustím a přestěhuji se do Kalifornie,“ dodává Miki, který je původem ze Slovenska a v Americe se živí výrobou nábytku a designem interiérů. Zkušenosti sbíral ve studiu populární interiérové designérky Kelly Wearstler, kde vyráběl nábytek na míru pro její kolekce, soukromé a hotelové projekty. Po práci pro lokální losangeleskou značku nábytku Stephen Kenn odešel v roce 2019 na vlastní nohu a začal podnikat sám na sebe. 

Jak se bydlí v poušti? Račte dál...

Sunnie, jejímiž klienty jsou Colin Farrell, Nicole Sherzinger, Jared Leto, Hailey Bieber nebo Rita Ora, pracuje stejně jako Miki s vysokým nasazením. Rychlé tempo a vytížení přivedly mladou dvojici postupně na myšlenku, že svoji energii nasměrují do nového dobrodružství. „The Colony Palms Hotel v Palm Springs bylo vždy mým útočištěm, kam jsem z Los Angeles odjížděla dobíjet baterky. Miki tam byl se mnou poprvé a oba jsme se okamžitě naladili na pomalý život v poušti a rozhodli jsme se pro první společnou investici,“ popisuje Sunnie. Jejich první developerský projekt zvaný Mirohaus, umístěný ve čtvrti Palm Springs z poloviny 20. století, dnes naleznete na AirBnB a páru sloužil jako jistá předloha, s jejíž pomocí se mohli s novou sebedůvěrou pustit do budování vlastního bydlení. Karta padla na město Yucca Valley, které se nachází tři čtvrtě hodiny od centra Palm Springs. Pouhé dvě hodiny trvá dojet do Los Angeles a v jeho bezprostřední blízkosti je Joshua Tree National Park. Developer jim nabídl několik možných půdorysů, takže si mohli zvolit model, který nejlépe odpovídal jejich představám o vysněném domově.

„Mojí hlavní prioritou byla možnost sledovat východ slunce z postele,“ přiznává Sunnie s úsměvem. „Oproti původnímu návrhu jsme zvýšili počet oken a výšku interiérových dveří, dřevěnou podlahu jsme vyměnili za beton… Náš celkový přístup bych definoval jako ‚zjednodušování‘,“ doplňuje Miki, který se ujal i návrhu bazénu a terénních úprav pozemku, u nichž bylo třeba respektovat vzdálenost od zákonem chráněných joshua trees (česky se tato vzácná dřevina nazývá juka krátkolistá a vyskytuje se výlučně v americké Mohavské poušti, pozn. red.).

Yucca Valley

Celková doba realizace i s covidovými zpožděními trvala jedenáct měsíců a po dokončení hrubé stavby přišel na řadu vnitřek domu. „Odhadem 70 procent interiéru jsem navrhl, sestavil a smontoval já, zbytek nám pomohl najít Alfonso Navarro z NokNokDesign, náš vintage dealer z Palm Springs,“vysvětluje se zápalem Miki. „Proces probíhal tak, že jsem posílala Alfonsovi odkazy na nábytek, který se mi líbí, a on nám zpátky zasílal fotky objektů, které sehnal. Ke každému z nich měl připravený historický výklad,“ popisuje Sunnie. „Mým osobním favoritem jsou kuchyňské židle z 90. let, u kterých jsme pouze pozměnili povrchovou úpravu. Sám jsem se v té dekádě narodil, a tak jsou mi extra blízké,“ dodává Miki s úsměvem. 

Umělecká díla v minimalistickém prostředí Yucca House pocházejí z platformy Lulu and Georgia, kterou založila Sara Sugarman, a výběr pro Mikiho a Sunnie byl pro každou stěnu připraven na míru. Vytříbený vkus této mladé rodiny ilustruje i fakt, že jejich oblíbeným umělcem je František Kupka. Česká stopa na slovensko-americké cestě za snem, která sice začala relativně nedávno, ale odvíjí se správným směrem.  

Zdroj: Elle Decoration