Trojúhelník pohody: béžové souznění v bydlení manželů Ortnerových

Za dveřmi karlínského mezonetu se ukrývá oáza estetického klidu a pohody. Sluneční paprsky dopadají na sladěné odstíny béžové, oku lahodící zátiší a textury umocňuje vůně vonných svíček a čerstvých květin, z reproduktorů se linou příjemné tóny. Snadno si tak připadáte jako v showroomu jedné z předních severských interiérových značek, to však jen do chvíle, než se domem rozezní hlasitý smích a konverzace volně přecházející z angličtiny do němčiny a slovenštiny. Vítejte u Andrease, Viktórie a Mathise Ortnerových. Andreas pochází z rakouského Innsbrucku, Viktória ze slovenských Košic. On je uznávaným módním fotografem, ona mezinárodně úspěšnou modelkou. Poznali se při práci, Andreas tehdy střídal krátkodobé pronájmy od Vídně přes Berlín až po New York a společně si vyzkoušeli žít v Mnichově.

Bude to Karlín

Usadit se však nakonec rozhodli právě v srdci Evropy. „Když jsme se s Viki poznali, žila tou dobou v Karlíně. Měli jsme tu přátele a ta čtvrť nám byla blízká. Jednoho dne jsme se procházeli a já si uvědomil, že je mi jeden ze zdejších secesních domů povědomý. Tou dobou jsem sledoval realitní kanceláře a měl jsem proto o pražských nemovitostech přehled. Bez pozvání jsme vešli dovnitř a seznámili se s majitelem,“ vzpomíná Andreas. Ten se však mezitím pustil do rekonstrukce pro účely vlastního bydlení. „Byl to takový typický staromládenecký newyorský loft – obnažené cihlové stěny, industriální schodiště. Avšak pro jeho otevřenou dispozici a přísun denního světla ze všech světových stran jsme se do prostoru okamžitě zamilovali. Dali jsme majiteli nabídku a za dva týdny už podepisovali smlouvu a stěhovali se,“ dodává. Když Ortnerovi nemovitost před sedmi lety kupovali, zvládli v rámci započaté rekonstrukce ještě přemístit kuchyňský kout, propojit jídelní a obývací část a vybudovat za ložnicí prostornou šatnu.

Beauty talk: Viki Ortner jakožto naše beauty múza

elle.cz

Rekonstrukcí k luxusu

Ortnerovi strávili v bytě necelých sedm let, během kterých soustředili energii okolo malého Mathise a sbírali inspiraci na rozsáhlejší rekonstrukci. „Byli jsme zvyklí žít na cestách, a najednou jsme měli skutečný domov, kde se člověk cítí bezpečně a může načerpat energii. Za tu dobu jsme se s bytem sžili a díky tomu přesně věděli, co chceme,“ říká Andreas. „Největší inspirací pro nás byly cesty do zahraničí. Ubytovávali jsme se v hotelích i soukromých rezidencích a pozorovali, co se nám líbí. Prioritou pro nás byly světlé odstíny a organické tvary. Razíme pozitivní přístup k životu a ten se musel v interiéru přirozeně odrazit. Naše oblíbená města jsou Paříž a Kodaň. Paříž reprezentuje historii a módní glamour, Kodaň pak jednoduchost a ‚hygge‘ v podobě symbiózy rodiny, tepla domova a přírody,“ vysvětluje Viktória.

Velkorysý scénář

Byt se rozkládá na dvě stě metrech čtverečních a dalších třicet metrů zaujímá balkon a terasa. Hned za vstupními dveřmi zve do velkorysé obývací části spojené s kuchyní a jídelnou. A právě otevřenost a možnost sdílet všední i výjimečné okamžiky s rodinou zde hraje zásadní roli. Ve spodním patře se nachází hlavní ložnice s koupelnou, šatnou a technickým zázemím. Srdcem domova je organicky tvarované dřevěné schodiště umístěné naproti vstupním dveřím. Jeden z pokojů v horním patře patří synovi Mathisovi, druhý manželé zbavili zdí a udělali z něj pracovnu s výhledem do volného prostoru nad jídelním stolem. „Prošli jsme si každý možný scénář, ale tato dispozice nám nakonec dává největší smysl. Až bude Mathis starší, ocení vlastní patro s koupelnou a vstupem na terasu. Bude to takové snové bydlení pro teenegera,“ směje se Viktória.

Bydlet v bílém: Po náročné rekonstrukci se pařížský byt zalil sluncem

elle.cz

Zbrusu nový start

K rekonstrukci manželé přizvali interiérové studio Atelier Monday, za nímž stojí Anna Teresa Hamerská a Tereza Ptáček. „Nejsme profesionálové, ale děláme v kreativním průmyslu. Čerpali jsme z magazínů, Instagramu a Pinterestu, měli jasnou vizi i moodboardy. Nejsme však architekti ani designéři a potřebovali jsme někoho, kdo nám pomůže naše představy zhmotnit. Anna s Terezou rychle pochopily, po čem toužíme, a sehnali nám skvělé řemeslníky,“ pochvaluje si Andreas. Od první schůzky po finalizaci uplynulo asi deset měsíců a proměnou prošlo vše kromě podlah. „Přáli jsme si zbrusu nový start. Všechen nábytek se nám podařilo prodat nebo darovat. Nyní zde má každý kousek své místo a význam,“ libuje si Viktória. Travertinové stoly, schodiště a další dřevěné části nebo umyvadlový modul navíc vznikaly na míru. Interiéru dominují přední skandinávské značky, dekorace, umění a osobní věci manželé doplňují postupně a s citem.

Vše zůstává ukryto

A kde se ukrývají věci každodenní potřeby, které by mohly narušit dokonalé béžové souznění? „Neopovažujte se otevřít skříně,“ upozorňuje se smíchem Andreas a jedním dechem dodává: „Viki nechala vyrobit systém vestavěných skříní, díky kterým máme věci zorganizované a ukryté. Na první pohled by se mohlo zdát, že nás světlé barvy koberců a pohovek omezují. Ale už od začátku jsme si ujasnili, že každý škrábanec je součástí vzpomínek. Koneckonců, nejšťastnější jsme, když je u nás doma živo. Přijdou přátele a širší rodina, vaříme, hrajeme hry a děti skáčou a hrají fotbal. Už nám tu chybí jen olivovník, kterému dáme jméno a stane se novým členem rodiny,“ usmívá se Andreas. To světlo tady si bude užívat!

Trojúhelník pohody: béžové souznění v bydlení manželů Ortnerových

Zdroj: autorský článek