Óda na barvy v moderní chalupě

Po ránu se jdu na zápraží nadýchat čerstvého vzduchu. Nad Horními Dunajovicemi se ještě vznáší mlžný opar a z něj se pomalu vynořuje obrys člověka. Soused jde zrovna zkontrolovat letošní úrodu do sklípku na konci slepé ulice. Přímo před chalupou se takových vinných sklípků nachází patnáct. Tomuhle koutu Horních Dunajovic se přezdívá Sklepní ulička. Každý máme své ranní rituály a víno se na Znojemsku pěstuje od 14. století, takže se tomu výjevu nedivím. Prochází tudy Znojemská vinařská cesta a nedaleké Domčice jsou proslulé sklepy kuriózně vlámanými do břidlicového podloží. Dozvídám se to později z vyprávění manželů Kučových, kteří mě provázejí svojí Chalupou mezi sklepy, jejíž součástí je i malý vinný sklípek s lahvemi od těch nejlepších vinařů Znojemska. „Na začátku bylo jednoduché přání – na chvíli vypnout, utéct shonu všedních dní a vytvořit prostor na setkávání s rozvětvenou rodinou, který bude mít atmosféru a duši. Manželka Marika je ze Znojma, takže když jsme objevili tuhle malebnou chalupu obklopenou vinnými sklípky, okamžitě jsme se do ní zamilovali,“ říká Jiří Kuča. „Po čase jsme si uvědomili, že podobný problém řeší více lidí, a tak začala vznikat chalupa, která pohodlně pojme i desetihlavou skupinu,“ dodává Marika. 

Račte nahlédnout...

Manželé v kuchyni

Kučovi jsou nejen nadšenými chalupáři, ale od roku 2013 také úspěšnými foodblogery známými jako Kitchen story. Je proto očividné, že středobod jejich chalupy spočívá ve velkorysé kuchyni. Plynule se napojuje na jídelnu a obývací pokoj s majestátním osm metrů vysokým krovem a krásnými výhledy na střechy dunajovických domků. „Původně jsme si představovali, že starou zástavbu jen zrekonstruujeme a za pár měsíců bude hotovo. Statik nás ale v průběhu prací vyvedl z míry a my se museli rychle adaptovat na nový plán. Nechtěli jsme se však vzdát myšlenky na venkovskou atmosféru, a proto jsme tak rádi za spolupráci se šikovnými interiérovými designérkami. Adéla Kudrna Lipárová a Petra Stein novostavbě vetkly krásnou starou duši,“ chválí si Marika. Vliv je znát na vybavení z antikvariátů, ale i v dispozicích a materiálech. Rozložení na obytné místnosti a průjezd kopíruje půdorys staré stavby, nově v chalupě přibylo velké prosklené okno a rozšířené patro. Dnes se v něm nacházejí dvě ložnice po dva a čtyři hosty se samostatnými koupelnami, přenocovat se dá ale i na rozkládacích pohovkách v obýváku.

Holubí modř

Interiéru dominuje majestátní bledě modré kovové schodiště, které v patře přechází do propojovací lávky. „Chtěla jsem, aby se akcent holubí modři objevil na více místech domu. Když se člověk dostane do klasického venkovského stavení, často tam narazí na barevné motivy na zdech, malovaný nábytek a podobné dekorace,“ vysvětluje designérka Adéla Kudrna Lipárová. Modrá tak prosákla i do dlažeb koupelen, objevuje se na textilu, židlích nebo v domovním znamení. Barva ve všech zvolených tónech tady funguje jako takový symbol, nadstavba, která posouvá klasickou chalupu v něco současného. Působí to skvěle. Kromě Chalupy mezi sklepy se prý letos v Dunajovicích obzvlášť vydařila i vinná úroda. Přijeďte ji ke Kučovým ochutnat, jistě se vám tu bude líbit v sezóně i mimo ni, když výhled na vinohrady pohltí mlha a všude vůkol zavládne ticho přerušované jen praskáním v kamnech.

Mohlo by se vám líbit

Mnohovrstevnatý: Na chalupě u Tona Stana

Tono Stano je dlouhodobě přitahován ženským principem a nevyčerpatelnými možnostmi, které žena skýtá. Figurativní zobrazení ateliérových kreací je jednou z nich. Nově na nich díky Stanovi můžete dokonce i stolovat. Nachází se totiž na umělcově limitované edici porcelánu.
elle.cz

Zdroj: ELLE Decoration, Wikimedia Commons