V duchu minimalismu

Ani se nedivíme, že majitelé nový bazén využívají takřka každý den. Když do něj vstoupíte, prostory na chvíli omámí vaše smysly a vy si připadáte jako v obrazovém labyrintu. Kde začíná nebe? Kde končí panorama městské krajiny? Kolik je v prostoru vlastně betonových zdí jako od architekta Tadaa Anda? Co je odraz a co realita? To jsou jen některé otázky, které si položíte, než se zorientujete. Iluzi dopomáhají hladké plochy, strohost a lineárnost, kdy rámy prosklených stěn i nerezového bazénu zdánlivě splývají, také zarovnaný přepad bazénu bez obvyklého mřížkového kanálu pomáhá vytvořit dojem dokonalé jednolitosti. Jako bychom se koupali v instalaci Donalda Judda nebo Jakuba Ciglera...  

„Věděli jsme, že budeme stavět ‚jen‘ bazén se spa světem, přesto to měla být samostatná minimalistická stavba podobná domu. Klienti jsou milovníci architektury, vášniví cestovatelé a sportovci, kteří mají díky svým zkušenostem vytříbený vkus. Přilehlá vila, ve které bydlí, disponuje vnějším bazénem i fitness, chybělo jim ale stále vlastní spa a pořádný plavecký bazén,“ vysvětluje Romi Klimeková.

Architekt Peter Dolinajec, který momentálně pracuje pod vlastní značkou DOK architekti, ji doplňuje: „V roce 2016 jsem s ateliérem Aprox vyhrál architektonickou soutěž, v níž jsme museli splnit technické a technologické požadavky pro obtížnou stavbu v kopci, a současně pro bazén navrhnout objem, který by byl v harmonii se dvěma sousedícími objekty na stejném pozemku.

Požadavkem bylo celoroční užívání – s tím, že v letním období bude prostor otevřený, s těsným kontaktem se zahradou, v zimě pak vytápěný a poskytující plnohodnotný komfort. Z prvotních návrhů objektu vyhrál náročnější, v němž hmota bazénu vychází z terénu a je ukončená levitující konzolou, což umožnila morfologie terénu. Ze složitosti jsme udělali přednost.”

Bratislavské spa
Info ikona

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA