Vítězové prestižní designérské soutěže EDIDA 2024 jsou tu

DESIGNÉR & INTERIÉROVÝ DOPLNĚK ROKU

Srdce poroty si letos jednoznačně získal designér JAN PLECHÁČ. Hlavní ocenění Designér roku EDIDA 2024 si odnesl za zpracování výstavy Cosmos pro Designblok, kolekci Duše lesa a akvamarínovou vázu Abyss pro Moser, se kterou zvítězil také v kategorii Interiérový doplněk roku. Solitérní váza Abyss si porotce podmanila, jelikož připomíná průnik pod mořskou hladinu. Její odstín modré je podmanivý svou hloubkou. Tu umocňuje kontrast organické vnitřní bubliny a přísných hran vnějšku. Sběratelský unikát, který oživuje tradiční image Moseru a posouvá vizi směrem do budoucna.

MOSER

 

INTERIÉROVÝ DESIGNÉR ROKU

S projektem Ovenecká 33 zvítězilo studio OBJEKTOR a TEREZA PORYBNÁ, která je autorkou kreativní koncepce a také majitelkou bytu. Prostory jsou určené pro bydlení, rezidence výtvarných umělců, pořádání výstav a eventů, čemuž odpovídá jeho variabilní dispozice. Centrum tvoří neměnný betonový skelet, který vytváří překvapivé průhledy a zkratky napříč bydlením. Zbytek bydlení je navržen jako variabilní scéna, jež se může proměnit a nabídnout širokou škálu atmosfér. Součástí bytu je řada experimentálních prvků vytvořených na míru od předních českých designérů a umělců jako jsou DECHEM, Jiří Krejčiřík, Aleksandra Vajd či WNOOZOW. Skutečný Gesamtkunstwerk!

OBJEKTOR

 

OSVĚTLENÍ ROKU

Za instalaci Cloud pro Lasvit si ocenění odnesl etablovaný designér MAXIM VELČOVSKÝ. Cloud firma poprvé představila na veletrhu Salone del Mobile v Miláně v dubnu minulého roku a okamžitě k sobě přitáhla celosvětovou pozornost. Mrak majestátně plynul prostorem, a kromě světla vyzařoval také hudbu a vůni vytvořenou na míru instalaci. Komplexní zážitek, který podobně jako pozorování mraků na obloze nabídl moment pozastavení a nerušené meditace.

LASVIT

 

NÁBYTEK ROKU

Na jednoduchém principu kombinování zářivého válce s matným skleněným poklopem je založená výherní kolekce nejlepšího nábytku z roku 2023 – stolcích Candy Tables od dua MIKOLÁŠKOVÁ DROBNÁ. Obě části fungují jako samostatné stolky a dají se také složit do jednoho s působivým barevným přechodem.

MIKOLÁŠKOVÁ DROBNÁ

 

MLADÝ TALENT ROKU

Ocenění pro nejzajímavější mladou tvář designu si odnáší LINDA PROCHÁZKA, pro kterou byl uplynulý rok obzvlášť silným. Trojici projektů představila na samostatné výstavě Lightness of Being v galerii Kvalitář a úspěch měla na Designbloku také její série Moonlight, kterou vytvořila na stáži v Hong Kongu.

LINDA PROCHÁZKA

 

UDRŽITELNÝ DESIGN ROKU

Designéři Eva a Marcel Mochalovi alias LLEV si za kolekci lamp Symbioosa pro Lasvit odnáší cenu za udržitelný design roku. Jejich stínidla foukají skláři do forem z mycelia a dřevěných pilin, což jim dodává unikátní povrch a nabízí inovativní variantu ke standardní výrobě. 

LLEV pro Lasvit

 

SEDACÍ NÁBYTEK ROKU

Za oblou sedačku Seaside pro Polstrin získali nejvyšší ocenění designéři Tereza Lexová a Štěpán Smetana ze studia LEXOVÁ & SMETANA. Porotu zaujala především modulárnost návrhu, která umožňuje poskládat si sofa dle představ z několika navzájem pasujících dílů. 

Polstrin

 

OUTDOOROVÝ NÁBYTEK ROKU

Poprvé použili DAVID KARÁSEK a MICHAEL TOMALÍK z mmcité 3D tisk pro finální produkt a hned je z toho vítězství EDIDA 2024. První příčku mmcité obsadilo s kolekcí 3D tištěných betonových květináčů Typo. Díky snadno uzpůsobitelné technologii lze tvary variovat, což klasické odlévací formy neumožňují. „Tím, že Typo připomíná imaginární font, písmena či symboly, je to svým způsobem další forma typografie ve veřejném prostoru,” říká jeden z designérů Michael Tomalík.

MMCITÉ