Bydlet tak v džungli: Tropickou vilu na Kostarice můžete obývat i vy

Poblíž města Uvita, na pozemku o rozloze 11 000 metrů čtverečních a ve výšce 300 m nad mořem, vyrostly dvě malé vily na kopci porostlém divokou tropickou vegetací. Obě vily, částečně levitující nad strmým jižním svahem, jsou určeny pro krátkodobé rekreační pronájmy. Záměrem bylo navrhnout udržitelné domy s biofilním interiérem, které budou sofistikovaně promyšlené a zároveň jejich tvarování bude silně minimalistické a jednoduché.Žádný zbytečný prvek navíc, ale také nic, co by chybělo. Architektura vil je záměrná svými tenkými a ostrými liniemi v kontrastu s bujnou zelení, ale zvolené materiály a barvy dokonale ladí s okolím.

Mohlo by se vám líbit

Ani venku, ani uvnitř. Přenocujte v impozantních Casa VO a Casa WO

Je to jako návrat k jeskynnímu bydlení, ale v jedenadvacátém století, doprovázený všemi vymoženostmi moderní doby. Zřejmě s tímto záměrem vytvořil architekt Ludwig Godefroy v mexickém Puerto Escondido impozantní Casa VO a Casa WO. Přenocovat v nich můžete i vy.
elle.cz

Jako vejce vejci

Obě vily jsou architektonicky stejné – shodné jsou i materiály, půdorysné uspořádání nebo orientace ke světovým stranám. V interiéru se však liší především svým barevným pojetím, které se částečně promítá i do exteriérů. Architektonické řešení vychází z genia loci místa, z orientace stavební parcely směrem k nekonečnému výhledu na Tichý oceán a morfologie terénu. Přestože jsou vily od sebe vzdáleny pouhých 12 metrů, navzájem se jejich obyvatelé na zastavěné ploše 90 metrů každé z nich neruší. Po stranách je lemují nově vysazené tropické rostliny. Samostatné jednotky Jaspis Villa a Nefrit Villa mají koncept odlišný, ovšem v mnohém se neliší. V obou z nich byl zvolen barevný koncept reakcí na energie a červeno-terakotová barva betonové podlahy přenáší do interiéru domu odstín místní zeminy. Na stavbu všech obvodových nosných zdí byla kompletně použita jílovitá zemina z výkopů, betonová podlaha je pokryta protiskluzovým strukturovaným cementovým potěrem, který je v každé vile jiný. Zbývající vnitřní stěny včetně betonového masivního nábytku na míru jsou rovněž na povrchu z cementových potěrů, zde však v hladkém matném provedení.

Vily v džungli ukryté

Po příjezdu působí obě vily velmi nenápadně a skromně. Jakmile projdete vilou a dojdete k levitujícím terasám, po pár krocích se vám otevře výhled na oceán a ocitnete se ve velkorysém prostoru hlavní ložnice s přilehlými terasami a infinity poolem. Jako byste se najednou ocitli v jiné vile, než do jaké jste vešli. Zatímco zvenčí je nenápadná a pro běžného pozorovatele možná všední, uvnitř se dějí velké věci. Všechny fasády orientované na nekonečné výhledy na oceán jsou navrženy z bezrámového skla, a tak mají obyvatelé skutečně pocit neustálého kontaktu s exteriérem. V jakoukoli denní dobu si okolní příroda chystá dokonalou symfonii barev lahodící oku každého návštěvníka.

Mohlo by se vám líbit

Architekt se spojil s oděvní značkou, vytvořil pro ni ostrovní dům

Dánský architekt Bjarke Ingels ve spolupráci s oděvní značkou Vollebak navrhl energeticky zcela soběstačný dům v přístavu Jeddore ostrova Nové Skotsko v Kanadě. Má být příkladem ideálů oděvní značky a filozofie hédonistické udržitelnosti.
elle.cz

Tropické bydlení na míru prostředí

Materiály české architektonické studio Formafatal architektky Dagmar Štěpánové, která jej vede spolu s Janem Roučkou a Katarínou Varsovou, zvolilo co nejodolnější, s ohledem na kostarické klima a vysokou vlhkost. Vybavení interiérů je pak převážně zakázkové. U některých betonových solitérů se inspirovalo prací belgického designového studia Bram Vander-Beke. Ostatní nábytek, svítidla, doplňky, umění byly pečlivě vybírány s ohledem na originalitu, často přímo od designérů napříč všemi kontinenty. To vše se potkává ve vilách zavěšených nad oceánem. 

Česká stopa na Kostarice

V současné době studio Formafatal pracuje na řadě komerčních a rezidenčních projektů nejen v České Republice, ale napříč světem. Pobočky studia působí v Praze a na Kostarice a vily nad oceánem postavené v roce 2022 nejsou jediným projektem, který Štěpánová spolu se svým týmem na Kostarice zrealizovala. Achioté jsou výjimečné zároveň tím, že byly postaveny za účelem krátkodobého pronájmu – svou tropickou oázu si tak můžete vychutnat na vlastní oči i vy. 

Nahlédněte do Achioté Villas na Kostarice

Zdroj: Archdaily, LINKA