Z Hong Kongu na Újezd a zpět: rekonstrukce malého bytu pro cestovatele

Úzká spolupráce online

Celý projekt vznikal na trase Praha – Hong Kong. Andrea na něm po celou dobu totiž úzce spolupracovala přímo s majiteli. Tento nomádský životní styl svých obyvatel byt pak velice chytře reflektuje funkčností, zatímco za svůj čistý, minimalistický charakter vděčí auře majitelky, kterou Andrea po dobu spolupráce navnímala a umně propsala do výsledného vzhledu interiéru. „Koncepce bytu vychází z neskutečné elegance majitelky, která z ní vyzařuje při každém slově, gestu, které jsem měla možnost poznat online. Když jsme se pak ve finále poznaly i osobně a ona vešla do bytu – bylo to přesně tak i v realitě,“ říká designérka Andrea Kroupová.

Mohlo by se vám líbit

Umělci si ze starých nalezených věcí vytvořili dům, který překvapí

Rodinné domky v téhle vesnici za Prahou chrání od zvídavých pohledů z ulice nejrůznější bariéry. Když však narazím na plot ze starých lyží, zbystřím. Jeho spodní část je do výšky očí obložená tmavým dřevem, směrem nahoru jsou pod mléčným sklem viditelné obrysy krabic, cihel, prken a dalších stavebních materiálů. To je znamení, že jsem na správné adrese. U umělců Jana Fabiána a Markéty Kinterové.
elle.cz

Co oči nevidí, to funkčnost neztrácí

Původně byl byt dispozičně řešen jako tzv. dělený, jen s toaletou a bez koupelny. Je tedy sice menší, rozdělený do dvou místností, ale stísněně se v něm člověk necítí. Jedním z charakteristických rysů designů Andrey Kroupové je totiž promyšlené zacházení s prostorem. Přesvědčit se o tom lze hned v první místnosti. Ta je průchozí a přirozeně tak slouží jako hlavní salon, kuchyně a jídelna. Pokoji kromě obrazu od talentované Michaely Červené či lustru od Lasvit vévodí jednoduchost, čistota stylu a vzdušnost použitých materiálů, barev a vybraných kusů nábytku. Největší podíl však na tom má zabudování části kuchyně do vestavěné skříně u vchodu. Je to praktická volba pro případ, že jsou v Praze jen na pár dní a nabitý rozvrh neumožňuje trávit příliš času v jejich pražském domově. Prostor tak působí příjemně minimalisticky a uklizeně. Kdyby na to ale došlo, i kachnu se zelím a knedlíky tu připravíte. 

Tento trik Andrea zopakovala i ve druhé místnosti. Na první pohled se tak jedná jen o menší ložnici s velkým množstvím úložných prostor ve vestavěných skříních. Při detailnějším průzkumu však člověk objeví vstupní dveře skrývající se mezi těmi šatními. Ty jej pak zavedou do již plnohodnotné, avšak stále jednoduché koupelny se sprchovým koutem, umyvadlem a toaletou.

Z Hong Kongu na Újezd a zase zpátky

Rekonstrukce cestovatelům na míru

Kromě hry s prostorem je v bytě přítomný i další z rukopisů Andrey Kroupové – místnostem totiž vévodí její oblíbené neutrální a „nude“ tóny. Ty jsou následně doplněny výraznějšími odstíny hnědé s nádechem bordó, které se linou celým bytem – od závěsů, dekorací, přes stěnu v čele manželské postele, až po toaletní skříňku v koupelně. Tato zemitá paleta barev je nakonec vkusně doladěna o černé, zlaté a ratanové detaily nábytku a doplňků, které ještě více vyzdvihují eleganci celkového provedení a opět fungují jako scelující prvek. Nejen, že je tím v interiéru docíleno nestárnoucí, střídmé elegance, ale výběr barev a materiálů bydlení dodává i nádech tepla a vřelosti domova, kterou mladí cestovatelé při opakovaném návratu do Prahy ocení.

Mohlo by se vám líbit

Království světla Michala Zapoměla a Vincenta Nebota

Od říše za zrcadlem ke Středozemnímu moři vede cesta, po které kráčí kadeřník Michal Zapoměl ve spolupráci se španělským designérem Vincentem Nebotem. V Michalově pražském bytě se jim podařilo decentně spojit francouzskou eleganci s exotickými prvky.
elle.cz

Zdroj: autorský článek