Na co se (mimo jiné) můžete těšit na letošním Designbloku?

KLIMCHI 

Značka založená Lukášem Klimčákem před čtyřmi lety v rodinné sklárně se představí na Designbloku v Superstudiu ve Veletržním paláci, kde přinese výběr z klíčových kolekcí a letošní novinky. Tato značka vychází z bohaté tradice českého skla a navazuje na ni svými moderními tvary a osobitou vizí. Kreativní ředitel František Jungvirt stojí za novými kolekcemi, včetně Kusama, kterou odhalí na Designbloku. „Pomocí minimalistických, moderních designových tvarů a nových barevných kombinací vyprávím příběh českého skla,“ říká Jungvirt. V kolekci KUSAMA vady skla a jinakost obrací v přednost, a tak je každý kousek, který z dílny vyjde, naprostým originálem. Na Designbloku také představí artovou instalaci inspirovanou pohádkou a abstraktní krajinou, a bude se aktivně účastnit diskuzní části v rámci Reflex stage. Na jejich přednášku a diskusi s diváky nazvanou Síla v křehkosti se můžete přijít podívat v pátek 6. října ve 13 hodin do Veletržního paláce.

 

UMPRUM

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze se na letošním Designbloku představí dvěma expozicemi. Jednou z nich je multimediální výstava UMPRUM.wav, která měla svou premiéru v Miláně a spojuje svět hudby a designu prostřednictvím unikátních autorských hudebních nástrojů studentů kombinující netradiční akustické i vizuální kompozice. Speciální mixážní pult vybízí ke hře se zvukem a návštěvníci se ponoří do duality analogového i digitálního, akustického i vizuálního experimentálního zážitku. Tato expozice se koná v prostorách Studia Hrdinů. Zároveň se otevře výstava Lokální vlna na náměstí Jana Palacha v Galerii UM, která představuje autorskou kolekci vlněných oděvů a tradiční zpracování rouna českých ovcí pod dohledem Lindy Havrlíkové. Kromě těchto dvou hlavních expozic budou na Designbloku prezentovány i práce jednotlivých studentů a vyučujících, ukazující rozmanitost a kreativitu na UMPRUM.

UMPRUM

 

~1 hour 

V sekci Interiér najdete unikátní kolekci od talentované Yara Abu Aataya s názvem ~1 hour. Projekt se nese v duchu fluidity času, který je dnešní hektické době tou nejcennější komoditou. Jedná se o kolekci přesýpacích hodin, skleněných váz a dalších doplňků, které spolu komunikují, ale fungují i jako samostatný unikátní kus. V kolekci jsou promítnuty kořeny autorčiny arabské identity, které se snoubí s její láskou k českému sklářskému řemeslu. Přesýpacím hodinám dala vzniknout technologie, kterou designérka vyvinula ve spolupráci se studiem Shard Art. Nejde o jednolitý kus, ale o dva propojené celky, které tak symbolicky i díky barvám komunikují dualitu – téma, které prostupuje celou kolekcí ~1 hour. Každá barva reprezentuje půl hodinu a společně pak tvoří celou jednu hodinu, kterou bychom měli denně věnovat jen sami sobě.

Yara Abu Aataya

 

Balance is Motion

Balance is Motion představí na Designbloku svůj modulární systém Ruderal inspirován lišejníky, který míří na Designblok po úspěšné premiéře na newyorkském veletrhu Wanted Design, a jenž zhmotňuje smysluplný a udržitelný minimalismus. Tento systém umožňuje tvorbu různých typů mobiliáře a vyniká svou udržitelností a promyšleným designem, který umožňuje přeskládání, údržbu a recyklaci jednotlivých dílů, a který se snaží zapojit uživatele do procesu tvorby: „Naším cílem v projektu Ruderal je změnit roli uživatele produktu na spolutvůrce tak, aby si mohl výslednou podobu přizpůsobit podle své aktuální potřeby,” vysvětluje Eliška Novák Knotková, CEO a zakladatelka Balance is Motion. Na Designbloku budou k vidění různé materiálové varianty Ruderalu, včetně betonových modulů a 3D tištěných dílů z recyklovaného PETG filamentu. Tyto moduly navíc obsahují NFC tagy, které umožní návštěvníkům získat digitální pas výrobku a zjistit jeho původ a environmentální stopu. Studio Balance is Motion tímto produktem posouvá hranice udržitelného designu a dává uživatelům možnost kreativního využití.

Byt v Karlových Varech charismaticky promlouvá skrze oprýskanou omítku

elle.cz

Moser

Instalace s názvem Up od sklárny Moser se poeticky zabývá touhou cestovatele objevovat nové horizonty a přináší vůbec první prezentaci novinek od uměleckého ředitele Jana Plecháče v kontrastu s historickými kolekcemi. Tato unikátní expozice spojuje více než sto let stará řemesla s moderním designem a zahrnuje i novou podzimní kolekci s názvem Duše lesa. Instalace Up přináší novou energii a svěžest značky Moser, zdůrazňující harmonii mezi historickými a současnými designovými prvky. Centrálním prvkem instalace je levitující blok nesoucí díla, který symbolizuje těžkou práci sklářských řemeslníků a zároveň odkazuje na magickou krajinu Karlovarského kraje. Jan Plecháč, umělecký ředitel Moseru, zdůrazňuje důležitost snění „Líbí se mi snovost, surreálno, a promítám to do věcí, které tvořím. Myslím, že bychom všichni měli víc snít.“ Kolekce Duše lesa se inspiruje přírodními tvary a archetypálními strukturami a komunikuje jejich rozmanitost v jazyce moderního designu. Kolekce vybízí k novým způsobům vnímání okolního světa a vyzdvihuje důležitost spojení s přírodou prostřednictvím smyslů.

SPEED DESIGN DATING

No a pokud vás zajímá, jaký je ve skutečnosti designér Jan Plecháč, jak by váš interiér pojala architektka Lenka Míková nebo kdo navrhl bydlení z poslední obálky ELLE Decoration, nezapomeňte se stavit na stánku ELLE & ELLE Decoration, kde si můžete dát rande s designery. Stačí přijít, vzít si pořadový lísteček a formulář, který vás na akci připraví – a pak si už jen vychutnat svých 10 minut diskuze s oblíbenou osobností. Našimi partnery, bez kterých by se projekt neobešel, jsou KONSEPTI, Kartell Praha, Natuzzi Italia CZ, Master & Master a DesignovyNabytek.cz. Nelze taktéž opomenout designerku našeho stánku - jedinečnou Lindu Procházku.

ELLE Designblok stánek

ELLE & ELLE Decoration na Designbloku: Dejte si rande s designéry

elle.cz

Zdroj: archiv zmíněných