Autentický slovenský retro byt v moderním převleku

Představte si, jak procházíte malebnými uličkami Liptovského Jána, obklopeni šepotem místních, venkovským klidem a vůní kopců Nízkých Tater. Máte namířeno do bývalých servisních prostor Svatojánských koupelí, ze kterých se nově zrodil apartmán, jenž je připraven vás přivinout do své autentické náruče.

Architektka Katya Svanidze se na interiéru podepsala jeho kontextualizací. Ponořila se do tamní historie a vytvořila prostory, které se pyšní moderními prvky, ale neopouští dlouholetou tradici budovy a okolí. Pozoruhodným příkladem jsou nádherné staré keramické dlaždice, které zdobí vstupní halu. S nápisem „Made in Czechoslovakia“ nesou tyto dlaždice odkaz dekády zpět do minulosti. Dodávají prostoru nejen charakter, ale také vás přenesou zpět v čase.

Mohlo by se vám líbit

Umělci si ze starých nalezených věcí vytvořili dům, který překvapí

Rodinné domky v téhle vesnici za Prahou chrání od zvídavých pohledů z ulice nejrůznější bariéry. Když však narazím na plot ze starých lyží, zbystřím. Jeho spodní část je do výšky očí obložená tmavým dřevem, směrem nahoru jsou pod mléčným sklem viditelné obrysy krabic, cihel, prken a dalších stavebních materiálů. To je znamení, že jsem na správné adrese. U umělců Jana Fabiána a Markéty Kinterové.
elle.cz

Retro oblečeno v moderním

Byt se rozkládá na pouhých 55 metrech čtverečních, a to se dvěma ložnicemi, kuchyní a koupelnou. Půdorys je rozplánován velmi efektivně a minimalisticky řešený interiér prostor opticky zvětšuje. Architektka si vytyčila jako cíl vytvořit univerzální prostor pro čas trávený s rodinou a ten bezpochyby splnila. Interiér připomíná architekturu dob socialismu převlečenou do moderního a hravého kabátu. Opírá se o retro nejrůznějšími starými kousky, zatímco hlavní kusy nábytku jsou vytvořené na zakázku z nových materiálů.

Funkční minimalismus je dodržován napříč celým interiérem, zároveň zde komunikuje s neopomenutelným motivem kontrastu mezi starým a novým. Do ložnice vedou staré dveře zasazené v novém rámu. S dřevěnou komodou připomínající mohutné nábytkové stěny typické pro socialistické byty kontrastují červené hodiny a moderní vlnité měsíčně zbarvené čelo postele.

Nahlédněte do interiéru autentického slovenského bytu...

O světlo není nouze

Při vstupu dovnitř vás přivítá pohled na oddělený jídelní kout vkusně umístěný u velkého okna a vstupu na balkón. Tato strategická poloha zaplavuje prostor přirozeným světlem a zve vás k pochutnávání si na jídle, zatímco se kocháte scenérií klidného okolí. U stolu na vás čekají restaurované dřevěné židle zachované z šedesátých let a červená visací lampa, která má své sestry v koupelně i v ložnici. Kuchyňský kout vizuálně separuje olivová zeď v pozadí, která přidává k hravosti celého interiéru. Stejně jako celý byt, i kuchyň je minimalisticky, avšak efektivně řešena s dostatkem úložného prostoru a přirozeného světla.

Mohlo by se vám líbit

Bydlet v bílém: Po náročné rekonstrukci se pařížský byt zalil sluncem

V pařížském bytě si designérky vyhrály s materiály a texturami tak, až nabudete dojmu, že bílá barva může mít stovky odstínů. Océane Algaron ve svém textu otevírá dveře bytu zalitého sluncem i vám.
elle.cz

Kralující červená

Motiv křiklavě červené se line celým bytem a propojuje všechny místnosti – od jídelní židle, přes komodu, hodiny, lampu, rychlovarnou konvici až po detail na stropním světle. Barevnou paletu prostoru bytu doplňuje oceánově modrá v konstrukci postelí dětského pokoje, koberci, podtácku nebo přehozu přes manželskou postel a hnědá barva autentických pálených dlaždic sladěná s visací lampou v ložnici. Z interiéru bytu srší ucelenost, vše má své místo, vše bylo voleno velmi pečlivě a hraje svou roli v celkovém dojmu. Každý aspekt tohoto bytu objímá podstatu minulosti a zároveň uspokojí vaše potřeby současnosti.

Mohlo by se vám líbit

Snový duplex v Chicagu je oslavou společenského života

Mezonet se skandinávskými prvky dokonale odráží osobnost majitele a jeho zálibu pro pořádání privátních večírků.
elle.cz

Zdroj: Katya Svanidze, ELLE Decoration