Český lev byl letos v modrožluté: Bodovali favoriti Zátopek a Okupace

V sobotu 5. března se v pražském Rudolfinu konal 29. ročník předávání cen České filmové a televizní akademie (ČFTA) Český lev. Akce se zúčastnili přední čeští herci jako například Jana Plodková, Dagmar Havlová, Jiří Lábus, Bolek a Vladimír Polívka nebo Ivan Trojan, ale také legendární kameraman a letošní osmdesátník Vladimír Smutný. Slavnostní večer poprvé moderoval herec, režisér a držitel Českého lva Jiří Havelka. 

Předávání cen tentokrát netradičně proběhlo v modrožlutých barvách na podporu Ukrajiny, kterou stále svírá válečný konflikt. V solidaritě s aktuálním děním Česká filmová a televizní akademie zrušila společenskou akci večera i červený koberec. Místo toho se rozhodla uspořené finance ve výši 300 tisíc korun věnovat na podporu Ukrajině. Na začátku večera vystoupil i ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis, který poděkoval organizátorům za jejich podporu země v boji proti ruskému agresorovi. Během večera měli také diváci možnost přispívat v přímém přenosu na humanitární sbírku, kterou organizuje Člověk v tísni. Zatím se vybralo 1,16 miliardy korun.  

Český lev

 

Největšími letošními favority s vyrovnaným počtem třinácti nominací byly filmy Zátopek Davida Ondříčka a Okupace Michala Nohejla. Snímek Zátopek vyhrál v osmi kategoriích, a to mimo jiné za nejlepší film, režii, kameru a střih. Odnesl si také cenu filmových fanoušků. Sošku získal i představitel Emila Zátopka Václav Neužil. Cenou za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli byla oceněna Pavla Gajdošíková za film Chyby.  

Snímek Okupace nakonec získal tři České lvy, a to za nejlepší filmový scénář, hudbu a nejlepší herečku ve vedlejší roli – tu dostala Antonie Formanová. Film Božena zvítězil ve dvou nominacích, a to za nejlepší kostýmy a minisérii. Cenu za nejlepší mužskou roli si odnesl Oldřich Kaiser za film Muž se zaječíma ušimaDiana Cam Van Nguyen získala za svůj snímek Milý tati hned dvě ceny – za nejlepší studentský film a nejlepší krátký film. Van Nguyen věnovala svou finanční odměnu ve výši 100 tisíc korun na sbírku Člověka v tísni. Cenu za mimořádný přínos české kinematografii tentokrát obdržel mistr zvuku Ivo Špalj.  

 

Český lev