ELLEPHORIA: Se Systers o biohackingu, ženském zdraví a dlouhověkosti

Jak vás napadlo se věnovat právě biohackingu?

Terka: Vždy jsem měla hromadu otázek ohledně lidského zdraví, ale ne vždy jsem na ně dostala odpovědi, které by mě uspokojily. Někdy byly moc vágní, jindy zase tak odborné, že jim nešlo ani rozumět. Pak jsem ale narazila na Biohacking. Ten respektuje starodávnou moudrost a pomocí vědeckého poznání pomáhá osvětlovat mechanismy, co jak a proč funguje. Díky němu si buduji si repertoár nástrojů a technik, které mi pomáhají převzít zodpovědnost za své mentální i fyzické zdraví. Ty si pak na míru upravuji tak, aby byly v harmonii s mým aktuálním životním stylem, životní etapou, prostředím, ve kterém zrovna žiji, či mé aktuální finanční situaci.

Jak tento styl života aplikujete na sebe?

Kristie:V Systers se snažíme k vlastní ženské optimalizaci přistupovat s respektem k ženství a odlišně od čistě mužského dynamického přístupu, který se často soustředí hlavně na výkon a sílu. Co doporučujeme všem ženám bez rozdílu, je budování základních stavebních kamenů biohackingu, jako je spánek, každodenní návyky, strava, nastavení mysli, pohyb, socializace či dostatečný odpočinek a regenerace. Na těchto základech si potom lze hrát s drobnými nuancemi v přístupech, s technologickými vychytávkami, vyšperkovanými doplňky stravy či pokročilým sebe-měřením. Začínáme proto například se sledováním cyklu či se spánkovou hygienou. Za sebe mohu doporučit například měření bazální teploty po ránu (pro sledování cyklu i zdravotního stavu ženského těla), červené brýle 90 minut před spaním (pro světelnou hygienu v rámci blokace modrého světla),komplex hořčíku, zinku a vitamínu B6 pro regeneraci během spánku nebo kousek lepící pásky na pusu před spaním, abych dýchala po celou noc nosem

ELLEphoria 2022: Nejočekávanější beauty event roku brzy otevře brány

elle.cz

Jaký názor máte na diety a dnešní stravovací návyky?

Terka:Okolí, média či jednoduše naše hlava nám někdy podsouvapředstavy, které příliš neodpovídají realitě. Jednou z nich je třeba domněnka, že máme vypadat tak či onak a mít takovou či onakou váhu. Pojmenování si důvodu, z jakého nás změna váhy napadla, nám může odkrýt pravdu, kterou se snažíme nevidět a která třeba vůbec nesouvisí s číslem na váze. Zároveň nám toto malé zamyšlení dá příležitost zpomalit a rozmyslet si, jak chceme k této hubnoucí cestě vlastně přistoupit. Naše tělo musí být na nadcházející změny připravené. Mezi základy patří dostatečný, a hlavně kvalitní spánek, pobyt na denním světle a v přírodě a přísun esenciálních mastných kyselin či optimální funkce štítné žlázy.

Co všechno jste musela prostudovat a prožít, abyste mohla radit i ostatním?

Veronika: Studovala jsem ekonomii, nicméně jsem se během studia zajímala o biologii, neurofyziologii a další podobné obory. Našla jsem si vždy top lidi v oboru a od nich se učila. Samozřejmě se vzdělávám i přes různé on-line univerzity a vědecké studie. Od západních lékařů se například učím, jak se čtou krevní či jiné testy, setkávám se s trenéry, kteří provádí olympioniky či speciální jednotky mentální odolností. Také se ale učím od různých lidí tradiční přírodní medicíně. Nejvíc mě však naučil život a zkušenosti. Byla jsem fyzicky velmi nemocná, zažila jsem si i úzkosti, panické ataky, deprese a dokonce i vyhoření. Z těchto neduhů jsem se dostala kombinací na první pohled možná odlišných směrů. Nicméně člověk si uvědomí, že zas tak odlišné nejsou a že se v mnohém protínají. V Systers toto propojení vítáme. Naši předci věděli mnoho, co my dnes už nevíme. Nicméně žijeme také v jiné době a víme zase jiné věci, které naši předci nevěděli. Propojit tyto dva světy a uvidět, kde se potkávají, je právě onen svět biohackingu.

ELLEphoria: Míra Romaniv o pánské módě, beauty péči i o zákrocích

elle.cz

Proč jste zvolily název Systers?

Veronika: Ten název vymyslela jedna žena, která byla na začátku celého projektu. Dělaly jsme brainstorming, chtěly jsme v názvu vyjádřit sesterství - podporu mezi ženami. Zároveň vědu a technologii. No a to Y vyjadřuje. 

Pořádáte víkendové Systers kempy, jak to na nich probíhá?

Kris: Začínáme vždy už ve čtvrtek, kdy se sejdeme v krásném prostoru statku Anglická sezóna kousek od Prahy. První na řadu přijde společná večeře. Na kempu podáváme vegetariánskou superfood plnou penzi sestavenou podle principů dlouhověkosti. Nemusíte se jí ale bát, vždy je zároveň i neuvěřitelně chutná. Po večeři pak následuje společné seznámení, když to počasí dovolí, klidně i u ohně. Další dny se pak střídají přednášky o biohackingu, suplementech, kožním či vaginálním mikrobiomu. To se vždy střídá s fyzickými aktivitami - ranními rozcvičkami, jógou, otužováním v místním jezírku… Nechybí ani spirituálnější aktivity jako je třeba meditace nebo gongová hudební lázeň. Snažíme se, aby bylo vše v rovnováze - tělo, mysl i duše. Vždy však záleží i na konkrétní ženě, jak si kemp přizpůsobí. Jestli se chce účastnit celého programu nebo si naopak dát víc času pro sebe a na odpočinek nebo si třeba jenom povídat s ostatními ženami. Zjistily jsme, že mnoha ženám chybí bezpečný prostor ke sdílení s dalšími ženami, tak se jim ho v rámci Systers snažíme dopřát.

ELLEPHORIA: Módní inspirace a trendy podle Zuzany Novákové Stráské

elle.cz

Jaké téma v rámci biohackingu považujete za jedno z nejzajímavějších?

Kris: I když profesně věnuji marketingu, vystudovala jsem kulturní antropologii. Proto mě to pořád táhne k tématům, které nám ukazují, jaký vliv na naše zdraví a celkovou pohodu může mít prostředí a kultura, ve které žijeme. Kdybychom se vrátili k tématu stravování, neexistuje žádná zázračná dieta, vždy jde spíš o souhrn nejrůznějších praktik a přístupů. Skvělým příkladem jsou takzvané “modré zóny”, jak jsou nazývány oblasti, kde se lidé dožívají se vysokého věku - třeba Sardinie, japonská Okinawa nebo řecký ostrov Ikaria. Všechny oblasti sice spojuje preference lokálních sezónních surovin a pestrý jídelníček, podle vědců ale za jejich nevídanou vitalitou stojí hlavně místní životní styl - přirozený pohyb na čerstvém vzduchu, přiměřený pobyt na slunci, hodně času stráveného s rodinou, přáteli a s komunitou a také celková životní spokojenost. A to všechno jsou věci, které většinou nic nestojí a můžeme je zařazovat do každodenního života.

Kdybyste měla dát ženám jedinou radu, jaká by to byla?

Veronika: Žijte v pravdě. Buďte radikálně upřímné - ať už k ostatním či k sobě a uvidíte, kam vás cesta dovede. I když pravda kolikrát vyděsí, tak s ní nejdál dojdete.

Vše, co potřebujete o ELLEphorii teď hned vědět

ELLEphoria proběhne v termínu 4. - 6. listopadu 2022  ve  Slovanském domě Praha a nabídne třídenní program plný osobností, workshopů vedených specialisty a možností vyzkoušet na vlastní kůži renomované značky a vycházející hvězdy beauty světa. Vstupenky a další detaily o akci najdete na www.ellephoria.cz.

Ellephoria