Pravidla svaté trojice: Jak používat šampon, kondicionér a masku?

Šampon je samozřejmě základ. Vlas dokonale očistí, odmastí, dodá hydrataci. Ale jak dál? Dříve jsme měli zafixováno, že je třeba použít kondicionér, aby se kštice rozčesala. Postupem času jsme se naučily hýčkat svoji hřívu víc, proto jsme jí dopřávaly extra porci výživy. Jenže najednou jsme měly dva přípravky proti jednomu. Šampon versus maska a kondicionér. Vznikl tak pocit, že dvojitá dávka balzámové struktury post péče vlasy až moc uhladí a ty se rychleji umastí. Jenže to bylo možná způsobené tím, že jste přípravky nepoužívala dobře, snad vám tento pocit jen někdo vsugeroval. Ve skutečnosti kondicionér byste měla použít vždy, pokud aplikujete masku. 

Mohlo by se vám líbit

Vlasové trendy, které ovládnou rok 2023

Drtivá většina z nás vnímá začátek nového roku jako impuls ke změně. Ať už se jedná o změnu jídelníčku, životního stylu, nebo čehokoliv jiného. Zrealizujte svůj fresh start se vším všudy - třeba i novým účesem! Přinášíme vám několik vlasových trendů, které budou v roce 2023 in. Nechte se inspirovat a jděte s trendy. Jsou to totiž právě vlasy, které dělají člověka.
elle.cz

Správné pH je základ

Jsou ženy, které mají přírodní vlasy, jež se po umytí nezacuchají, tudíž nepotřebují kondicionér. Jich se tato rutina až tak netýká, ačkoli i zdravou hřívu lze občas posílit dávkou vitamínů. Ať máte účes rovný, nebo se pyšníte vlnami, pamatujte, že jestli používáte masky, měly byste znát jedno pravidlo – šampon i maska mají zásaditý profil.  Kondicionér kyselý. Proč je to podstatné? Šamponem a především maskou dodáte kštici všechny potřebné živiny, pomůžete vlasu dostat se do optimálního stavu a „kyselý“ kondicionér jej uhladí, zacelí, uzavře a vitamíny zůstanou uvnitř.

Kolik toho naše vlasy unesou?

Pravidlo se zdá jednoduché, ovšem realitu nám výrobci občas komplikují složením a pojmy. Někdy totiž zejména mezi přípravky v drogerii narazíte na produkty, které se například tváří jako masky, ale svými vlastnostmi se profilují spíš jako kondicionéry. Navíc existuje i mezistupeň v post péči – balzám. Je hutnější než kondicionér, ale zase není tak výživný jako maska. Samozřejmě existují i bezoplachové přípravky. Zde však záleží na kondici vašich vlasů. Pokud jsou mastné, dopřejte jim masku jednou za čas a aplikujte ji skutečně pouze na konečky. Velmi častý problém, který řeší především odbarvené blondýnky, jsou mastící se kořínky a vysušené konečky. I zde péči nepřehánějte. Vlasy myjte dvakrát týdně hydratačním šamponem, který dodá optimální porci výživy, masku aplikujte v množství přiměřeném. Některé z nás mají tendenci aplikovat silnou vrstvu masky, až nám vlasy kloužou mezi prsty. Na to pozor, protože vlas přemastíte a připravíte mu po vysušení šok, protože se mu nedostane stále té hutné péče a začne se právě o to více přesušovat. Pro rovnováhu opravdu stačí střídmost.      

Mohlo by se vám líbit

Zatáhněte oponu! Na scénu se vrací střihy s ofinami

Ofiny jsou zpět! Ve skutečnosti nikdy nezmizely, jen ve vlnách přicházejí a zase se vytrácejí. Podle toho, jak jejich nositelkám dorůstají vlasy a jak se jim vrací chuť tento ne úplně praktický, ale žhavý vlasový trend zase probudit.
elle.cz

Jak poznat „správné“ pH?

Zmiňujeme zásaditost šamponu a masky a kyselost kondicionéru, ovšem ne každá firma se tohoto pravidla drží. Nyní tedy pojedeme v číslech. Hodnota pH se pohybuje na stupnici 1 – 14, přičemž neutrální pozice je logicky pH 7. Tím se chlubí čistá voda. Pokud jde o menší pH, jde o kyselé prostředí, vyšší hodnota pak znamená zásaditost. Vlasové pokožce nejvíce vyhovuje pH 5, což znamená, že spíše uvítá kyselou péči. Ovšem například, aby šampony neštípaly malé děti do očí, tak tyto přípravky mají hodnotu pH 7. Pamatujte, že zásadité pH, aby otevřelo vlas, musí narušit jeho ochranný kyselý film (proto je dobré hřívu i dvakrát mýt, jelikož poprvé se otevře, poté se vyčistí a připraví se na výživu z masky). Mimochodem právě hloubkové čistící šampony mají také pH 7, někdy i hodnotu 9. Odborníci ovšem doporučují používat je jednou za čtvrt roku, protože časté „otevírání“ vlasu není dobré. A pokud si tento rituál uděláte, nezapomeňte sáhnout po „kyselém“ zakončení péče. Zkrátka neplatí vlasy „umýt a jít“, ale „otevřít, vyčistit, vyživit a uzavřít“.

Zdroje: Nutrafol.com, Willsonshairdressing.com, Goldwell.com, Skinkraft.com, Colourhaircare.com