10 důvodů, proč jste unavená, díl 1.

10 důvodů, proč jste unavená, díl 1.

Padáte únavou, sotva vylezete z postele, a přitom jste zalehla po večerníčku? Cítíte se na konci dne jako vymačkaný citron? Víme, jak zaženete únavu a co vám dodá energii!

1 MOBILNÍ TELEFON
Proč? Ospalost, bolesti hlavy a únava mohou být příznakem tzv. elektrické přecitlivělosti. „Tyto potíže trápí až pětatřicet procent populace,“ tvrdí Nick Clough z londýnské společnosti Sensory Perspec­tive (www.detect-protect.com), která se zabývá právě vlivem elektrických, a zejména bezdrátových přístrojů na lidské zdraví. Podle něj škodí především bezdrátové telefony (které si navíc často v noci pokládáme k posteli), riziko ale představují i fény, pokud je držíme u hlavy déle než deset minut, budíky u postele či sezení příliš blízko u monitoru.

Řešení: Vyměňte digitální budík napájený elektřinou za analogové hodiny na baterky, používejte raději ploché monitory a bezdrátový modem umístěte do jiné místnosti než té, v níž pracujete či spíte.

2 NEVHODNÁ STRAVA
Proč? Zajídáte oběd čokoládovou tyčinkou, abyste zahnala v práci únavu? Buďte si jistá, že za hodinu budete znovu zívat jako o závod. Potraviny s vysokým glykemickým indexem, mezi něž patří právě sladkosti, těstoviny, brambory, rýže nebo bílé pečivo, totiž zvyšují hladinu krevního cukru, a tím dodávají energii jen na velmi krátkou dobu. Čím víc stoupne hladina krevního cukru, tím víc inzulinu musí tělo vyplavit. To následně vede k poklesu hladiny cukru v těle a k únavě.

Řešení: Nahraďte potraviny s vysokým glykemickým indexem těmi, které ho mají nižší než 55: sem patří třeba syrová zelenina, některé druhy ovoce, dušené nebo vařené maso a tmavé pečivo. Specialistka na výživu MUDr. Kateřina Cajthamlová dále doporučuje nehladovět a nedohánět nedostatek energie energetickými a kofeinovými nápoji, sladkostmi či jídly z fastfoodů.

„Ráno bych doporučila vydatnou snídani, poté k svačině jogurt a ovoce, k obědu maso s přílohou (ne jen zeleninový či těstovinový salát), odpoledne malou svačinku (chleba se sýrem a kouskem zeleniny) a k večeři malou rybu, trochu těstovin či knäckebrot s tvarohovou pomazánkou. Poté už jen zeleninu a čtyři hodiny před spánkem přestat jíst,“ radí MUDr. Cajt­hamlová.

3 NEMOCNÉ LEDVINY
Proč? „Jakákoli porucha funkce ledvin má jako jeden z příznaků únavu,“ vysvětluje MUDr. Lukáš Svoboda, primář oddělení nefrologie v Nemocnici Na Homolce. Upozorňuje ale zároveň i na fakt, že únavový syndrom může mít řadu dalších fyzických příčin – ať už jde třeba o hormonální, metabolické nebo imunologické poruchy.

Řešení: To, zda za vaší únavou stojí ledvinové onemocnění, vám prozradí lékařské vyšetření moči (a posléze případně biochemický test). Prevencí je pitný režim, což ovšem neznamená, že se celý den budete prolévat jak trychtýř. „Malé, ale ani nadměrné množství tekutin není normální,“ upozorňuje doktor Svoboda. Jestliže se živíte jako vegetarián, stačí podle něj v chladném období vypít 1 až 1,5 litru tekutin denně (u sedmdesáti­kilového člověka). „Pokud nejste vegetarián, pak byste měla vypít tři litry, a pokud trpíte močovými kameny, šest litrů denně.“ Z minerálek jsou nejvhodnější ty, které obsahují hořčík a vápník, a vodu byste měla pít raději pramenitou než povrchovou (kvůli obsahu minerálů).

4 CVIČENÍ
Proč? Nejde o to, jak moc cvičíte, ale kdy. Jestliže se na aerobik nebo na spinning dostanete až v osm večer, tak namísto toho, abyste se příjemně unavila před spaním, rozpumpujete své srdce a tělu se pak nebude chtít spát. Ráno si pak logicky budete připadat jako přejetá parním válcem.

Řešení: Odborníci doporučují provádět aerobní cvičení, jako je běh, rychlá chůze, aerobik nebo spinning, dopoledne. Naopak večer jsou vhodnější uklidňující aktivity, například jóga či procházka se psem.

5 CUKROVKA
Proč? Občasné zívání ještě nemusí nic znamenat, ale pokud trpíte celodenní únavou, měla byste zpozornět. Příčinou totiž může být cukrovka. Mezi další příznaky, které by vás měly varovat, patří hubnutí, ustavičný pocit žízně a častější močení.

Řešení: Máte-li podezření na cukrovku, zajděte ke svému lékaři a nechte si udělat krevní testy. Počítejte s tím, že pokud se onemocnění prokáže, budete muset učinit několik zásadních změn, týkajících se vaší stravy a životního stylu.

VÍCE SE DOČTETE V DALŠÍM DÍLE.